Velikost disku na VPS aneb, jak zjistit, co na serveru zabírá nejvíce místa


Každé VPS pro své fungování potřebuje prostor na disku. V praxi to znamená, že základních 10 GB na disku zaplníte velmi rychle. Každý server má svůj operační systém, logy, dočasné soubory, které potřebuje pro své fungování atd. Pokud máte od nás server s VPS Centrem, tak musíte započítat i VPS centrum spolu s předinstalovanými nástroji, jako je webmail, phpmyadmin, Sysinfo a Munin.

Dohromady to vychází na zhruba 5 GB

Když se budete blížit k 90% zaplnění, tak dostanete informaci e-mailem. Nedostatek místa můžete řešit jeho navýšením ze Zákaznického centra nebo promazáním souborů na serveru. Pokud navýšíte disk ze Zákaznického Centra, tak do 15 minut máte prostor navýšen.

V Zákaznickém Centru můžete také využít funkci, konfigurátor, kterým si místo na serveru navýšíte na míru. Stačí jít do detailu serveru a kliknout na „Zvětšení„:Změnu parametrů můžete konzultovat i s technickou podporou. Tento formulář do 5 minut změní parametry serveru. Při navýšení RAM/CPU proběhne restart serveru. Změna parametrů zvedne měsíční poplatek a poměrově zkrátí předplacené období.

POZOR! Jakmile se prostor navýší, nelze to vzít zpátky. Při snižování místa na disku hrozí ztráta dat, a proto snižování disků nepodporujeme.

Jak zjistím, co na serveru zabírá nejvíce místa?

Od verze VPS Centra 2.43 jsme přidali funkci, kterou najdete v sekci Přehledy > Obsazení disku.

Jednoduchý přehled obsazenosti disku

Funguje velice přímočaře. Vypíšete cestu složky nebo ponecháte lomítko / a ke složce se proklikáte přes modré odkazy. Napíšete, jak velké složky nebo soubory chcete zobrazit a v přehledu je už jednoduše uvidíte.

Obsazení disku má výhodu v tom, že vám ukáže veškeré soubory, které máte na serveru oproti sekci Datové obsazení serveru, kde naopak uvidíte pouze soubory pod danou doménou.

Takový přehled vám pomůže ukázat, jaká doména, databáze či e-maily zabírají na serveru nejvíce místa. Neukáže, ale kolik volného místa máte na celém severu.

Další možnost, jak zjistíte kolik máte volného místa na disku je v sekci Nástroje > Stav serveru (Sysinfo). O tomto nástroji máme připravené i video:

Pomocník jménem SSH

Ukážeme si, jak prozkoumat volné místo na disku pomocí SSH. Mrkněte, jak se na SSH připojit a ukážeme si pár příkladů pomocí příkazu „du„. Je to standardní příkaz, který vám v řádu vteřin spočítá, kolik daná složka zabírá místa. Základní příkaz „du“ vypadá takto:

Jenže takový příkaz není moc šikovný, protože z toho budete chvíli číst, co a vlastně kolik to zabírá místa.

Pomocí atributu -h přeměníme čísla do čísel, které se člověku čtou lépe. Jako kB, MB či GB.

Teď už se blížíme k užitečnějšímu příkazu. Teď vidíte kolik jednotlivé soubory zabírají místa. Jenže vidíte každý soubor, a to vždycky nepotřebujete. Někdy se jich tam může nacházet několik stovek či tisíců a je to zase nepřehledné. Tak k atributu -h přidáme ještě -s, který nám vypíše velikost celé složky. Takový příkaz můžete napsat 2 různými způsoby.

Tento příkaz nám řekne, kolik daná složka zabírá místo. Jak ale zjistit, kolik místa zabírají podsložky? Stačí na konec zadat /*.Teď krásně vidíte, kolik zabírají jednotlivé složky, které se schovávají pod /www/hosting.