Co je to doména?


Slovo doména je zažitá zkratka z plného názvu „doménové jméno„. Jedná se o unikátní adresu v rámci internetu, která se nejčastěji píše do adresního řádku prohlížeče.

Z technického pohledu doména nahrazuje složité číselné IP adresy, přiřazené serverům na Internetu. Člověk si lépe pamatuje vas-hosting.cz než např. 46.234.101.21. Více o internetové doméně vám poví například Wikipedie.

Kdo domény spravuje?

Dobrá otázka. O každou doménu se stará tzv. Centrální registr, ten má na danou koncovku(y) na starost.

Každý stát má svou vlastní organizaci, která domény spravuje. EU domény se spravují z Bruselu a například o CZ domény se zase stará sdružení CZ.NIC.

K čemu potřebuji doménu?

Pokud podnikáte na internetu, anebo máte firemní systémy a potřebujete z nich přistupovat z internetu, tak bez doménového jména se jednoduše neobejdete.

K doméně si můžete objednat pouze e-mail hosting, ten zajistí, abyste měli e-mail ve tvaru vasejmeno@firemninazev.cz a mohli jste komunikovat se zákazníky či svými partnery, avšak web na něm nerozjedete.

Pokud máte virtuální server a na něm založený hosting pro firemninazev.cz, tak aby byla firma vidět na internetu, je nutné mít zaregistrovanou doménu firemninazev.cz.

Na našem blogu najdete hezký článek, který rozepisuje rozdíl mezi webhostingem a virtuálním serverem (VPS).

Rozdíl mezi doménou a webhostingem

Jak jsme zmínili výše, doména je pouze překlad, který říká počítačům, kde hledat obsah k zobrazení, ve chvíli, kdy zadáte adresu do prohlížeče.
Na serveru, kam se doména odkazuje, musí ale nějaký obsah (web) k zobrazení být.

Takový obsah webu se skládá z obrázků, textů atp., a to jsou data, která musí být někde uložená. V naší terminologii se tomuto uložení na internetu říká hostování a službě, která hostování nabízí webhosting.

Jak doménu zaregistrovat?

Stačí jít na náš web do sekce registrace domén, napsat název domény, který si přejete zaregistrovat a podívat se, jestli je volná. Pokud ano, můžete proces zahájit a až po zaplacení faktury, se doména oficiálně registruje.