WordPress aktualizace 6.4 je venku. “Shirley” posouvá tvorbu webů na novou úroveň


S podzimním listím spadla 7. listopadu i nová aktualizace WordPressu s číslem 6.4. Jmenuje se Shirley a dovoluje spoustu super funkcí, které se hodí každému, kdo si jakkoliv hraje s Gutenbergem na WordPressu. V dnešním článku si dáme decentní overview všech novinek spolu s tím, na co se můžeme u jádra WP těšit i do budoucna. Tak jdeme na to.

S čím vám “Shirley” zlepší správu obsahu

WordPress 6.4 přináší třetí v pořadí tří zásadních releasů roku 2023 a updaty se týkají především:

 • Výkonu a přístupnosti webu.
 • Designu webu.
 • Práce s písmem.
 • Práce s obrázky.
 • Funkcí blokového editoru, přidává nové.
 • Celkové workflow díky širší paletě klávesových příkazů.

Kompletní přehled všech novinek najdete na oficiálním webu WordPressu.

Výkon a přístupnost

Release 6.4 se nese ve znamení rychlosti a přístupnosti webu. Vývojáři WordPressu v nové aktualizaci provedli více než 100 vylepšení pro ještě lepší uživatelský zážitek z tvorby webů. 

Tyto změny se dotýkají například:

 • Rychlejšího načítání šablon.
 • Nového API rozhraní.
 • Asynchronního načítání skriptů.
 • A celkového načítání dat jádra WordPressu na pozadí.

Dále si dali skutečně záležet i na tom, aby byl WordPress přístupný opravdu všem. S čímž pomohou nově umístěná tlačítka, ale také snazší přidávání položek menu či mluvené zprávy o stavu celého systému.

Nová výchozí šablona “Twenty Twenty-Four”

Předchozí šablony byly doposud limitované tím, že se zaměřovaly na jediné specifické téma. Avšak s novou šablonou Twenty Twenty-Four přichází i nový koncept, který cílí na 3 odvětví – na malé firmy a obchodníky, umělce a fotografy a časopisy a blogy. Na výběr je více než 35 designových šablon vhodných pro různé využití.

(zdroj: https://github.com/WordPress/twentytwentyfour)

Úplně nové funkce

Revize šablon nebo částí šablon

Komu se minimálně jednou nestalo, že na webu vytvořil či smazal něco, co by rád jako kouzlem vrátil zpátky. Díky revizím můžete vrátit zpět veškeré své změny bez ohledu na to, kde jste je provedli. 

Block Hooks

Nová funkce, kterou ocení hlavně vývojáři na WordPressu. Block hooks umožňují automatické vkládání dynamických bloků na konkrétní místa v obsahu. 

Pro snadnější používání je nyní k dispozici možnost automatického vkládání bloků. Pokud tedy například vytváříte menu na webové stránce, může se objevit nápověda pro přidání možnosti přihlášení nebo odhlášení.

Nechte své psaní plynout

Nová vylepšení zajišťují plynulé vytváření obsahu, včetně nových klávesových zkratek, chytřejších seznamů a vylepšené kontroly nad nastavením odkazů. Soudržné prostředí panelu nástrojů pro bloky “Navigace” (Navigation), “Seznam” (List) a blok “Citace” (Quote) zajišťuje organizovaný přístup k možnostem nástrojů, se kterými pracujete.

Efektivnější práce s obrázky

Lightbox obrázků

Jedna z velmi sympatických a praktických novinek nyní dovoluje otevřít obrázky v tzv. „Lightboxu„. To funguje tak, že se po kliknutí obrázku zatmaví pozadí a následně se zobrazí ve větším rozlišení (neboli fullscreen módu). Doposud šla tato funkce nahradit pouze pluginem a nyní je přímo součástí blokového editoru Gutenbergu, kde se zapíná na jeden klik, a to buď globálně, anebo jen pro konkrétní obrázek.

Automatické náhledy obrázků v galerii

Ještě snazší práci s obrázky přináší náhledy obrázků pro galerii a obrázkové bloky v “List view”. Obrázky si můžete nyní prohlédnout přímo v nastavení bloku.

Konzistentní poměr stran obrázků

Udržujte konzistentní rozvržení a poměry stran pro zástupné symboly obrázků a bezproblémově zajistěte požadované rozměry při přetahování obrázků. Bez ohledu na to, jaký formát obrázku na web nahrajete, WordPress dovolí upravit poměr stran obrázků podle vašich představ.

Ještě lepší paleta příkazů (“Command palette”)

Command palette má ve WordPressu obdobnou funkci jako například vyhledávání “Spotlight” u  Macu. Jednoduše umožňuje spouštět příkazy v textovém poli, a to kdekoli v Gutenbergu (ať už v příspěvku, na stránce nebo v editoru). 

Release WordPressu 6.3 představil možnost zefektivnění tvorby obsahu pomocí klávesových příkazů​​. Ve WordPressu 6.4 tuto funkcionalitu příkazů ještě rozšířili. Navíc jde o dokonalý nástroj, který vám umožní udělat víc s menším počtem kliknutí.

Jak příkazy aktivovat:

 • Zkratkou cmd+K (pro uživatele Macu).
 • Zkratkou Ctrl+K (pro uživatele Windowsů).

A s čím zkratky pomáhají? Otevřít a zavřít zobrazení seznamu, zobrazit a skrýt drobečkovou navigaci, zapnout režim “bez rozptylování” nebo zobrazit náhled stránky na nové kartě.

Mrkněte na příklad použití příkazů v praxi.

Další fajn vylepšení

Přejmenovávání a lepší organizace “Group” bloků

Group blok je kontejnerový blok, který uživatelům umožňuje seskupit více bloků do jedné jednotky. Uživatelé si tak mohou celou skupinu přizpůsobit a odlišit konkrétním nastavením (barvou pozadí, nadpisy, rozestupy atd.).

Nová aktualizace přichází právě s vylepšením nastavení skupinových bloků. Uživatelé je mohou různě pojmenovávat, což výrazně ulehčuje organizaci a zavádí lepší systém v přehledu všech skupin bloků. Zároveň zavádí možnost nastavit si obrázek do pozadí.

(zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=lyBFRZj4e3M&ab_channel=InstaWP)

Třídění a kategorizace “vzorů” (patternů)

„Patterns“ (vzory) jsou ve WordPressu kolekce předem definovaných bloků, které můžete použít k rychlému vytvoření layoutu na vašem webu. Tyto vzory jsou v podstatě šablony, které můžete přidat do svých stránek nebo příspěvků a obsahují různé kombinace bloků (jako například text, obrázek a tlačítko). WordPress 6.4 dovoluje uživatelům tyto patterny pro snazší dohledatelnost organizovat.

Patterny jdou nyní i snadno exportovat (zdroj: https://kinsta.com/blog/wordpress-6-4/)

Budoucnost WordPressu: Co nás čeká a nemine?

Menší náhled do plánovaných novinek nakousl v našem rozhovoru známý WordPress vývojář Honza Bien, který se o tom, co nás v budoucnosti WordPressu čeká, vyjádřil následovně:

“Gutenberg je mnohaletý projekt modernizace jádra WordPressu. Už pár let máme skutečný WYSIWYG editor obsahu a nově dokonce Full Site Editor (jehož jsem velký fanoušek). A v dalších měsících přibudou nástroje pro souběžnou tvorbu více lidí a později pak nativní podpora pro vícejazyčné weby (WPML a Polylang budou za pár let další mrtvé koně).”

Vytvářejte obsah jako tým — přímo v rozhraní WordPressu

Nejen Honza Bien si pochvaluje plánovanou funkci tzv. Real-time colaborating content. V podstatě má jít o dost podobné možnosti, jaké zažíváme například ve sdílených souborech Google docs. Tudíž více lidí současně může sdílet, komentovat a editovat stejný obsah. Tím by měla odpadnout nutnost vytváření více přístupů najednou. Zároveň bude možnost nastavení uživatelských rolí a práv obsah pouze sledovat, komentovat, anebo rovnou upravovat.

Již delší dobu jsou ve WordPressu na souběžnou editaci jistá omezení. Když se dva lidé pokoušejí upravovat obsah současně, příspěvek se pro jednoho z nich uzamkne. Díky funkci “Colaborating content” bude místo toho možné v reálném čase pracovat na obsahu společně jako tým — přímo v rozhraní WordPressu.

(zdroj: https://torquemag.io/2023/07/real-time-collaboration-wordpress/)

Dlouhodobý plán WordPressu

Pro připomenutí, toto jsou čtyři fáze nastíněné v projektu Gutenberg:

Kam WordPress dlouhodobě směřuje:

 1. Cestou snazší úpravy obsahu – Je k dispozici ve WordPressu už nyní, s průběžnými vylepšeními. Plánuje se například vlastní knihovna písma.
 2. Sdílená spolupráce (colaborating content) – Intuitivnější způsob spoluautorství obsahu.
 3. Vícejazyčnost – Základní implementace pro vícejazyčné weby.
Plánované vydání aktualizací v roce 2024 (zdroj: https://wordpress.org/about/roadmap/)

Změny v CMS WordPressu:

 • Úpravy v API:
  • Fonty API
  • Interaktivita API
  • Blok API
 • Otevřené vyhledávání v jádru WordPressu.
 • Blok navigace.
 • Správa médií.
 • Zjednodušení procesu spuštění webu.
 • Kompatibilita PHP 8.2 (jádro a Gutenberg)
 • Vylepšení nástrojů pro vývoj bloků:

Kompletní roadmapu naleznete v oficiální dokumentaci WordPressu.

Plánovaná knihovna písma

Nová knihovna fontů, která se měla objevit už ve WordPressu 6.4. Nakonec se tato funkce plánuje v aktualizaci WordPressu 6.5, která by měla vyjít v březnu roku 2024. Ta zásadně zjednoduší proces výběru a používání písma na webu. Přístupná bude všem uživatelům, nezávisle na aktuálně používané šabloně vzhledu. 

Interaktivní prostředí je podobné tomu, které již známe z knihovny médií. Na výběr bude z několika druhů fontů a u každého bude navíc náhled pro lepší představu, jak písmo vypadá. 

"Shirley" přináší spoustu super funkcí, které při tvorbě oceníte. Zefektivňují tvorbu webu, zrychlují načítání a budou vás bavit.
(zdroj: https://blog.jirivanek.eu/cs/2023/11/06/wordpress-6-4-prichazi-ve-stylu-novych-zmen/)

Tak už máte aktuální verzi WordPressu 6.4? Pokud ne, připomínáme, že je dobré si před každou aktualizací WordPressu zálohovat web. Vyhnete se tak jakýmkoliv potížím, které by s tak velkou aktualizací mohly nastat.

Zdroje: