WordPress návod pro začátečníky: Jak na první instalaci WordPressu?


Co je to WordPress?

WordPress je v dnešní době nejpoužívanější CMS na tvorbu webů (systém na správu obsahu). Platforma, kterou nainstalujete na hosting a pomocí ní můžete vytvořit vlastní web. Pokud tvoříte základní web, nějakou vizitku nebo prezentační firemní stránku, nepotřebujete žádné hluboké znalosti a i tak jde dosáhnout moc pěkných výsledků. Na druhou stranu vývoj na WordPressu vyžaduje určité know-how a dovést web k dokonalosti vyžaduje znalost několika profesí najednou.

Kolik WordPress stojí?

Pokud nebudeme počítat hosting a doménu, jeho použití je zdarma. Je ale také nutné říct, že v samotném základu toho moc neumí. WordPress je v licenci GNU. To znamená, že má otevřený kód a kdokoliv si ho může doprogramovat. To se také často děje. Díky rozšíření (tzv. pluginům) „programují“ jednotlivci, ale i celé specializované společnosti. Pluginy si můžete stáhnout a jednoduše na web nasadit, ale pokud je chcete detailněji nastavit, pravděpodobně narazíte na nutnost autorovi za úpravy zaplatit.

Díky celosvětové rozšířenosti WordPressu pro něj existuje obrovské množství pluginů, které propojí váš web s většinou externích funkcí (potažmo služeb) jako je Booking.com, Google calendar, SoundCloud, Instagram nebo třeba Facebook.

Pluginy se nejčastěji instalují z oficiálního repozitáře, nebo si je můžete nahrát přímo z vašeho počítače.

Co ve WordPressu vytvořím?

Prakticky jakýkoliv web s jakýmkoliv účelem. Typově se na WordPressu nejčastěji vyvíjí:

 • Jednoduché vizitky, firemní prezentace, weby hotelů či restaurací i s bookovacím systémem a denním menu.
 • Blogy s denně aktualizovaným obsahem vč. zasílání novinek e-mailem.
 • Moderní a responzivní e-shopy, díky doplňku WooCommerce.
 • Affiliate weby, video portály nebo crowdfundingové stránky.

Prostě vše, na co si vzpomenete a na co stačí vaše znalosti. WordPress si poradí s jednoduchými weby s pár návštěvami denně, ale i milionovými návštěvami svého času ho používal i Disney.com

To však neznamená, že je WordPress nejvhodnější právě pro váš projekt. Například pro e-shopy má WordPress oblíbený plugin WooCommerce, ale existují řešení, která jsou stavěná už od začátku jako e-shop. Například PrestaShop nebo OpenCart. To samé platí třeba o online kurzech. Pro WordPress můžete použít plugin MasterStudy, ale na online kurzy jsou odjakživa na míru programované systémy jako je Moodle.

Jaké jsou technické předpoklady a požadavky WordPressu?

Co je dobré umět?

Opět záleží na záměru. V případě jednoduchých webů stačí kouknout na naše video o WordPressu:

Pokud se chystáte na větší projekt, hodit se bude určitě alespoň základní znalost html, PHP i CSS.

Instalace WordPressu: Co budete potřebovat?

Doménu

Registrace domény stojí 173 Kč na rok. Bez domény nikdo váš web nenajde a nebudete moct odesílat ani e-maily. Doménu budete potřebovat tedy určitě a mrkněte na náš článek 7 tipů, jak vybrat doménu. Pak půjde na řadu to nejdůležitější. Vybrat to správné místo na serveru pro váš projekt.

WordPress hosting 

Nejlepší řešení je zakoupení našeho WordPress hostingu, kde na e-mail dostanete pouze přihlašovací údaje přímo do WordPressu a můžete tak hned začít stavět vlastní web.

V ceně máte:

 • Zálohování celého webu i e-mailů,
 • a technickou podporu (e-mail, chat, telefon).

Sdílený hosting

Sdílený hosting je nejvýhodnější řešení. Pro většinu projektů stačí tarif Lite. Pokud zvolíte tarif WordPress, tak se vám v něm WordPress rovnou nainstaluje. Navíc dostanete 6 GB dat. To je dostatek místa i pro náročnější projekty. U všech hostingových tarifů máte v ceně i zálohování. Rozdíly mezi tarify a na co klást důraz při výběru hostingu popisujeme v našem článku na blogu.

Virtuální server

Narozdíl od sdíleného hostingu, vás vlastní server nijak neomezuje. Můžete mít na něm tolik hostingů pro své domény, kolik unese jeho výkon. Můžete nastavit takové parametry, jaké si přejete. O virtuální server od nás se nemusíte starat a vše je velmi podobné klasickému hostingu. Jedinou nevýhodou je cena. Avšak i dva sdílené hostingy vycházejí finančně podobně jako nejmenší server u nás.

Vlastní server určitě stojí za úvahu, pokud plánujete složitější web, či máte více projektů. VPS Centrum vám umožní mít neomezený počet e-mailových schránek, databází, a narozdíl od hostingu, má i integrovaný nástroj pro snadnou migraci již existujícího webu. Podívejte se na podrobnější článek Rozdíly mezi webhostingem a virtuálním serverem.

E-maily na vlastní doméně a WordPressu

Problematiku e-mailů můžeme opět rozdělit na dvě části.

E-mail na vlastní doméně

Vlastní e-mailové schránky můžete vytvářet s každým hostingovým tarifem u nás. Můžete vytvořit několik schránek a tak velké, jak potřebujete. Jediné, co hlídáme je, aby celkové místo nepřekročilo zaplacený tarif. E-mail na vlastní doméně je určitě dobrý nápad a stojí to jen pár korun ročně. Podívejte se na výhody.

Schránky zřídíte přímo ze Zákaznického centra:

E-maily přímo z WordPressu

WordPress sám umí posílat e-maily. Typickým příkladem je využití doplňku WP Forms, kde návštěvník pošle dotaz přímo přes kontaktní formulář. WordPress pak pošle poptávku, kterou návštěvník vytvořil rovnou k vám do e-mailu.

Hromadné e-maily

Pokud uvažujete o hromadné rozesílce e-mailů, bez vlastního serveru se neobejdete. Možné to je, ale sdílený hosting vám na to nestačí. Na automatické e-maily (např. potvrzovací e-maily o objednávkách) ale ano.

WordPress návod – Instalace krok za krokem

Instalace WordPressu na klik ve VPS Centru a jakémkoliv Webhostingu

Na VPS s VPS Centrem i na webhostingu můžete využít automatické instalace.

Před samotnou instalací je dobré zkontrolovat nastavení DNS.

Pro samotnou instalaci není potřeba nastavovat A záznam, aby obsahoval IP adresu hostingového serveru, ale po instalaci WordPressu pak už ano, jinak byste po zadání domény do prohlížeče neviděli nic.

Takže, čím začít:

 1. Vyberte doménu.
 2. Zvolte Instalátor CMS.
 3. A dejte nainstalovat WordPress.

Pak už stačí pouze vyplnit subdoménu, název webu (jde změnit později), email administrátora a heslo.

Subdomény

Subdoména je složka na FTP. V adrese domény je to např. www. Složka www je už na hostingu připravená a není jí třeba nijak vytvářet. Pokud chcete mít web na jiné subdoméně (blog.domena.cz) je třeba nejprve složku na FTP vytvořit a pak ve volbě zvolte složku jí vybrat.

Ruční instalace WordPressu přes FTP

Stáhněte si poslední verzi WordPressu.

Přihlaste se na FTP a nakopírujte si do složky www stažený soubor

Soubor označte a rozbalte přes WebFTP

Dále je třeba otevřít nově vzniklou složku, označit všechny soubory a složky a ty posunout o úroveň výš. Tak aby byly soubory ve složce www/ nikoli ve složce www/wordpress

 • Teď bude ještě potřeba připravit si databázi. To to uděláte jednoduše ve VPS Centru i v Zákaznickém centru:

Databáze – Vytvořit databázi

Vygenerujte název a heslo. Doporučujeme využít i poznámku. Často se stává, že je v projektu více databází, tak ať víte která k čemu patří hned na první pohled.

Teď už je vše připraveno. Otevřete v prohlížeči doménu a proklikejte instalaci

Na druhé stránce vyplňte:

 • Název databáze (odpovídá vygenerovanému názvu)
 • Uživatelské jméno k databázi (je stejné jako Název databáze, jen místo podtržítka je tečka. Zbytek nechte jak je

V posledním kroku vyplňte přístupy do nového WordPressu.

Závěrem

WordPress je univerzální CMS. Jeho instalace je u nás na pár kliknutí a jeho správa je u skromných webů jednoduchá. Je velmi rozšířený a díky tomu najdete mnoho lidí, kteří vám s ním pomohou. Jde na něm postavit pěkný web i zdarma. WordPress ale není jediný redakční systém. Alternativou může být specializovaný systém pro určité weby. A pokud hledáte alternativu, můžete vyzkoušet třeba Joomlu či Drupal. U nich však k dosažení pěkných výsledků potřebujete hlubší znalosti.

Teď už umíte nainstalovat WordPress několika způsoby. Gratulujeme vám! 🙂 V dalším díle si posvítíme na nastavení WordPressu po instalaci.