Výhody dedikovaného serveru (VDS) oproti VPS


aktualizováno 1/2024

Nedávno jsme na našem blogu rozebírali rozdíly mezi webhostingem a VPS, a kdy po jakém řešení se vám vyplatí sáhnout. Dneska se podíváme blíže právě na dedikované servery, neboli VDS.

Co to je dedikovaný server (VDS)?

Virtual Dedicated Server je dedikovaný server v datacentru, který slouží pouze vám. Čím je tak výjimečný:

  1. Když to zjednodušíme, tak VDS má výkonové výhody fyzického serveru a díky virtualizaci je zároveň flexibilní a stabilní stejně jako naše VPS.
  2. Navíc ale máte vyhrazené disky, takže systém rychleji čte a zapisuje data.
  3. Máte také vyhrazenou linku s konektivitou 1/Gbps a neomezeným přenosem dat.
  4. Serveru je zajištěný i hardware (HW) servis 24/7 právě v případě poruchy disků nebo jiného HW.
  5. Díky virtualizaci není problém migrovat z jednoho fyzického stroje na další, v případě, že potřebujete např. navýšit parametry nebo přejít z VPS řešení právě na dedikovaný server.

Má to však jednu nevýhodu. Tím, že se jedná o dedikovaný server, který patří pouze vám (máte jej pronajatý pro sebe), je tak o poznání dražší. Perfektně se tedy hodí do náročnějšího prostředí, kde potřebujete mít výkonný a spolehlivý stroj.

Jaký je rozdíl mezi VDS a VPS?

Hlavní rozdíl je, že VDS je kompletně virtualizovaný. Narozdíl od VPS, kde se jedná o virtualizaci pouze na úrovni operačního systému. U VPS řešení je na jednom fyzickém serveru umístěno kolem 8 „sousedů“ a jeden pár disku pak sdílí 3-4 zákazníci. VDS však máte celý jenom pro sebe, takže vás nikdo nemůže žádným způsobem omezovat ani zpomalovat.

Stejně jako u VPS máte možnost si vybrat, jestli chcete dedikovaný server s naším VPS Centrem nebo čistou instalací. Tady se snažíme zase dělat rozdíly, co nejmenší.

K dedikovanému serveru máte:

  • Root přístup.
  • Technickou podporu.
  • Předinstalované aplikace včetně našeho VPS Centra.
  • Vyhrazené disky a vlastní linku (1/Gbps).

Jak se VDS spravuje?

K serveru si můžete vybrat, jestli jej chcete spravovat pomocí našeho VPS centra a nebo získat pouze čistou instalaci Linuxu s root přístupem. Na požádání nainstalujeme CentOS, Ubuntu nebo i BSD. Defaultně instalujeme nejnovější verzi Debianu s naším VPS centrem.

Mrkněte na video, jak snadno se s VPS Centrem pracuje:

Díky naší administraci si na serveru jednoduše z webového prohlížeče přidáte další domény, upravíte konfiguraci PHP, nastavíte automatické zálohování, anebo dokonce zkontrolujete logy, které si v grafické podobě zobrazíte a můžete v nich i hledat. Můžete vytvořit přístupy i další osobě, která bude mít přístup jenom ke konkrétní doméně nebo službě.

Hlídáme také dostupnost serveru a kontrolujeme velikost e-mailové fronty proti nechtěnému rozesílání spamu. Po domluvě můžeme hlídat i výkon serveru –⁠ využití CPU, RAM a obsazenost disku.

Mrkněte na články o našem VPS Centru:

Jaké jsou parametry dedikovaného serveru?

Celkově nabízíme 8 různých řešení, na co lze VDS vhodně využít. Najdete zde servery s HDD i SSD disky. Data máme vždy uložená redundantně v RAID poli, aby vás výpadek disku nikdy neohrozil. Využíváme procesory značky Intel Xeon a kvalitní SSD disky Intel a Samsung.

Mrkněte na kompletní přehled parametrů.

Co za aplikace můžete na VDS nainstalovat?

K serveru dodáváme samozřejmě předinstalované aplikace jako je naše VPS centrum, klasický LAMP, webmail, webftp, Let’s Encrypt, Nginx a spousty dalších. Na server v pořádku dostanete i řadu cloud aplikací jako OwnCloud, Docker nebo oblíbenou marketingovou aplikaci Mautic a spousty dalších. Tady zkrátka není rozdíl, jestli aplikaci budete instalovat na VPS nebo na dedikovaný server.

Návody, které jsme pro vás už napsali:

Pro koho je VDS určené?

Pro zákazníky, kteří spravují jeden nebo i více náročnějších projektů s vysokou návštěvností a kladou velký důraz na vysokou dostupnost a flexibilitu. VDS běží na vysoce kvalitním serveru, který je určen pro služby s vysokými nároky.

Máte už zaběhlý projekt a potřebujete nutně navýšit výkon? Ale bojíte se, že migraci nezvládnete? Tak není nic jednoduššího než nám napsat a domluvit se jak a kdy projekt co nejrychleji přemístit na nový server.

Jak vidíte, virtuální dedikovaný server (VDS) má opravdu všechny výhody virtuálního serveru (VPS) a výkonově se rovná fyzickým serverům a navíc díky virtualizaci se snadno spravuje a migruje.

Omrknout dedikované servery