Tomáš Reinbergr: COVID beru jako bolestnou, ale potřebnou transformaci vědomí


Ahoj Tome, představíš se nám na úvod prosím?

Jmenuji se Tomáš Reinbergr, před 15 lety jsem založil VAŠI LIGU – největší amatérskou ligu v ČR. Máme 1500 hráčů v 8 městech. Taky učím meditaci ve Védském centru, běhám ultramaratony, cvičím jógu a hraju beach. Mám 2 syny a bydlím v Modřanech.

Vraťme se trošku do minulosti a napiš, jak jsi dokázal vyřešit první covidové lockdowny a jak to Vaší Ligu proměnilo?

COVID velmi prověřil schopnosti a rezervy našeho 4členného týmu. Sportoviště měla 7 měsíců úplně zavřeno. 7 měsíců jsme neměli žádný příjem, dokonce jsme peníze hráčům vraceli. Zkoušeli jsme nějaké online workshopy, třeba o regeneraci, o mentální přípravě, o dechu atd. Ale to nemělo moc velký komerční význam. Jako štěstí se ukázalo, že jsme svobodná firma, vlastně tým spolupodnikatelů. A tak jsem nenesl vše já, ale každý z týmu si sáhl na rezervy. Zárověn nás to semklo, nikdo tým neopustil, a teď si vážíme více toho, co máme.

A jak to naopak proměnilo tebe? 🙂

Snažil jsem se najít na tom něco pozitivního. Beru COVID jako bolestnou ale potřebnou transformaci světového vědomí na vyšší level. A když jsme nemohli organizovat ligu, řekl jsem si, že budu více studovat, meditovat a starat se o děti. A sportovat. A to jsem dělal 🙂

Co chystáte za novinky do budoucna? Dočkáme se i kolektivních sportů jako je třeba hokej nebo fotbal? 🙂

Do dalších sportů se nehrneme. Naopak spíše ořezáváme a děláme méně věcí, ale pořádněji a pro více lidí. To samé s pár eventy, kvalitněji a ve větším. Např. teď proběhnuvší Sportkemp, kde bylo 190 nadšených účastníků 🙂

Jak to vypadá statisticky? Sportuje teď více lidí nebo sportovců naopak ubylo?

Bohužel ubylo. Máme o ⅓ méně hráčů. Spousta změnilo návyky, spousta jich pracuje z chaty. Spousta lidí se naučila chodit běhat či jinak sportovat sami, neorganizovaně. A spousta přestala.

Po lockdownech spousta lidí měla nebo stále má problém se “přemluvit” k častějším sportovním činnostem a v dnešní rychlé době volí raději gaučink. Co by si na to doporučil?

Asi udělat ligu v Gaučinku 🙂 Doporučím lidem zkusit zavzpomínat na pohyb a posoudit si, jak se potom cítí, jak jim to potom jde v práci a v posteli.

Jaké jsou podle tebe 3 nejdůležitější faktory na zdraví lidí?

Rovnováha aktivity a pasivity (proto učím meditaci), strava, dostatečný spánek.

Který sport je nejlepší když sedíme jako lidi celý den před klávesnicí?

V podstatě by stačila i chůze, pár kilometrů denně může v kombinaci s nepřejídáním vést k zdravému tělu. Jinak cokoli venku, na hezkém místě u řeky, lesa, zeleně. Běh, kolo, jóga je úžasná. Street workout. Otužování v kombinaci s pár cviky či během na zahřátí. Síla živlů.

Jseš i učitel meditace. Jak si se k tomu vlastně dostal?

Potkal jsem australského učitele, zapůsobil na mě, šel jsem na kurz a po prvních 20 minutách jsem cítil, že to fakt něco dělá. Narazil jsem na Védskou meditaci, která je podle mě revoluční, úplně jiná než jiné techniky. Zamiloval jsem se, od té doby 12 let medituju a 3 roky už meditaci i sám učím. Dodává mi to podle mě více fyzického i psychického zdraví, lepší koncentraci a kreativitu, větší radost a chuť do života a kvalitnější spánek. Pomáhá mi to žít více naplno a preventivně se zbavovat stresu, udržovat muj systém čistý a využít tak více potenciálu.

Pomohla ti meditace zvládat poslední stresové roky lépe než ostatním?

Věřím, že ano. Vlastně další činností, kterou jsem se přes COVID zabavil bylo napsání knihy: Meditace pro normální smrtelníky, ne pro mnichy. Věřím, že v tomto období pomohla více lidem, prodalo se zatím přes 1000 výtisků.

Pokud bude chtít někdo udělat první krůčky k meditaci, ale vůbec se v tom nevyzná, tak jak by si teď začínal?

Začněte čímkoli, co vám přijde do cesty a co s vámi rezonuje. Můžete zkusit toto moje video.

Proč by lidi měli meditovat? A jsou výsledky meditací datově podložené?

Protože výzkumy ukazují spoustu přínosů. Celostnější fungování mozku, optimalizaci krevního tlaku a hmotnosti, snížení depresí a zlepšení nálady, zlepšení spánku, zlepšení výkonu ve sportu i v práci. Také méně návštěv v nemocnici a lepší soustředění a kreativitu. Data např. zde.

V čem je rozdil např. jít na několikahodinový kurz meditace, když existují 10 minutové sekvence v mobilu?

Každý ať dělá, co mu funguje. Apky jsou super pro začátek. Potom je ale spousta knowhow, které se zkrátka jinak, než osobně nepředá. A u mé techniky se lidem předává nejen mantra a způsob, jak ji používat, ale také stav vědomí učitele a okamžité vysvětlení otázek a zpětná vazba. Můj kurz trvá 4 večery a poskytne kompletní balík, jak tuto praktickou a snadnou techniku používat celý život nezávisle na čemkoli, na učiteli, hudbě, apce. Jde dělat kdykoli a kdekoli, klidně i v hlučné tramvaji.

Vaše Liga využívá náš dedikovaný server s VPS Centrem už od roku 2017. Čeho si nejvíce ceníš na našich serverech? 🙂

Že o vás ani nevím. To znamená, nemáme žádné problémy 🙂

Prozradíš nám nějaký fuck-up, který stojí za sdílení, ať už vtipný nebo poučný? 

Fuck-upů bylo spousta 🙂 Třeba jsme pár let připravovali ligu v Londýně a Vídni a když jsem dodělali weby a spustili mktg kampaň, začal COVID 🙁 Taky jsem před pár lety přišel o všechny peníze špatnou investicí – vše na jednu kartu a to do Forexu. Diverzifikujte 🙂 Ale zároveň se nebojte. Neprohraje jen ten, kdo nehraje…

Povíš nám ještě na konec 3 nejdůležitější věci, které by si měl člověk přečíst, navštívit nebo zkusit? 🙂

Kniha Karpatské hry. Dokument Wild Wild Country. Bufo Alvarius 🙂

Tomáši, děkujeme moc za rozhovor. Ať se daří a sportu zdar. 

Děkuju a ať se taky daří 🙂

Připomeňte si: O svobodě v práci a podnikání se Tomáš rozpovídal i v podcastu Z Podpalubí