Sebevzdělávání online ⬅️


Když píšu rozhovory s úspěšnými lidmi ve svém oboru, všechny spojuje jedno. Všichni se neustále vzdělávají. Článků, kde se rozebírají vzdělávací kurzy je až zbytečně moc. Proto jsem pro tento článek uplatnil dvě kritéria. Všechny uvedené vzdělávací programy jsou zdarma a v češtině. Nenajdete zde proto odkazy na jinak skvělou Lindu nebo Courseru. Sám neustále hledám možnosti, jak se naučit něco nového a rád se o své zkušenosti podělím. Navíc dostanete pohled někoho, kdo sám vytvořil 4 placené online kurzy, má vlastní edukační obsah zdarma a sebevzděláváním se zabývá více než 15 let. 🙂

Jak studovat?

Ze školy si všichni pamatujeme něco jako studijní plány. Klasická škola jako taková má mnoho špatných nápadů. Studijní plán k nim ale nepatří. Studium vyžaduje pravidelnost a rutinu. U většiny kurzů, a zvláště těch na internetu chybí hrozba nesplnění zkoušky za neodevzdanou seminárku. Je proto třeba studium naplánovat a motivovat sama sebe. Využijte kalendář nebo Freelo a udělejte si ze vzdělávání rutinu. Osobně se mi osvědčilo mít jeden večer v týdnu vyhrazený právě na vzdělávání.

Jen si to spočítejme. Najděte 2 až 4 hodinky pro sebevzdělávání týdně. Rok má 52 týdnů. Za rok to dělá 104 až 208 vzdělávacích hodin. To už se člověk zvládne naučit dost.

Dalším dobrým nápadem z klasického školství jsou semestry. Když už máte vyhrazený čas, máte i odhad, co se dá za určité období naučit. Každý semestr je zakončený zkouškovým obdobím, ale nám by mohla stačit i nějaká evaluace. Můžete třeba nabyté zkušenosti otestovat na nějakém menším projektu. Udělejte si web v Pythonu, natočte video, namalujte si obraz do obýváku nebo uspořádejte koncert pro rodinu.

Za každým ročníkem následují prázdniny. Tedy nějaká forma odměny. Nezapomeňte se proto po úspěšném semestru také něčím odměnit. Třeba něčím co si chcete dlouho koupit, ale je vám líto za to utrácet.

Online nebo offline?
Doba boomu placených online kurzů už je pryč. Na svědomí to má YouTube. Méně kvalitní lektoři se vypracovali a jejich obsah zdarma už hodnotu má. Zkušení lektoři zase na YouTube validují svou hodnotu ukázkou znalostí. Lektorů je ale mnoho, a proto můžete pro sebe sestavit kurz jen z obsahu zdarma. To je důvod, proč většina lidí nechce zaplatit 1500 Kč za dvě nebo tři hodiny videa.

Offline kurzy znamenají pro lektora náklady za každou prezentaci. Offline kurzy jsou zdarma opravdu vzácně. Dají se ale často navštívit ukázkové hodiny a z nich si můžete udělat obrázek, zda to za ty peníze stojí. V mém semestru jsou online kurzy a vždy minimálně jeden offline.

Co se učit:

Je také smutnou pravdou, že klasické školství má studijní osnovy ještě z dob temna. Místo rozvíjení zvědavosti, kreativity a sebepoznání, se soustředí na zapamatování vzorečků nebo přesných dat událostí. Jednoduše neberou v potaz 21. století a rozkvět technologií.. Nejdůležitější předmět ve vašem prvním semestru, by měl být, jak se vlastně učit.

Jan Kohout
vás může odradit svým věkem, který je nižší než všech našich čtenářů dohromady :). Kdo ale nejvíc řeší techniky vzdělávání? Jasně! Studenti. Nevaří z vody, obsah má zcela zdarma, tak mu určitě dejte šanci a pusťte si jeho videa. 🙂

MetaLearning
je pevně spojený s jeho autorem a jeho příběhem. Honza dělal doktorát z IT a u toho se zhroutil. V rekonvalescenci mohl pracovat jen pár desítek minut denně. Proto u sebe začal nasazovat techniky, které mu umožnily fungovat a o ty se s vámi podělí. Dnes ale na kanálu najdete i mnoho jiných témat.

Jak sestavit svůj semestr?

Co potřebujete pro svou práci?
Technologie se neustále vyvíjejí. Nové verze software vycházejí každou chvíli a přináší nové funkce, které zefektivňují práci. Je škoda nové funkce ignorovat a dělat to jak jste zvyklí. Třeba naše VPS Centrum dostává aktualizaci, která přináší nové funkce a zrychluje práci se servery každé cca 2 měsíce.

Technologie vám pomohou zorganizovat práci, psát si lepší poznámky nebo ukládat záznamy z přednášek. Mindmapy vám pomohou utřídit si myšlenky nebo můžete měřit svůj vzdělávací čas a budete mít zpětnou vazbu, jak jste aktivní.

Všeho ale s mírou. 🙂

Co budete potřebovat pro svou práci?
Ať už se chcete posunout v kariéře klasicky vertikálním (náměstek – ředitel) či horizontálním směrem (junior – senior), neobejde se to bez dalších znalostí. Myslete proto na budoucnost a do svého semestru zařaďte i něco pro vaši budoucí kariéru.

Co se chcete naučit pro zábavu?
Chtěli jste se vždy naučit hrát na kytaru, háčkovat, vařit, malovat, řečnit, psát či improvizovat? Proč ne. Nezapomínejte mít ve svém studijním plánu i něco pro zábavu. Důležité je to hlavně v prvních dvou semestrech, kdy ještě nemáte zcela osvojené rutiny sebevzdělávání.

Online

YouTube jsem už v článku zmínil několikrát a nikoho nepřekvapí, že na něm najde obsahu jak máku. Mnoho mého doporučeného obsahu proto najdete právě tam. YouTube ale není všechno. Pokud chcete od online kurzu něco víc, můžete se poohlédnout i po jiných zdrojích. Ty se dají rozdělit na jednotlivce prezentující většinou úzký obor a agregátory kurzů, kde různí lektoři nabízejí své kurzy na jednom místě.

Osobnostní/obchodní/time management

Freelo.tv
pravidelně publikuje rozhovory s lidmi zaměřenými na efektivitu. Ti v nich dávají tipy na nástroje, bez kterých si nedovedou představit svůj pracovní den. Narozdíl od jiných rozhovorů, zde je vidět jejich nasazení v praxi. Freelo stojí i za skvělým podcastem Z podpalubí. Podcast má méně edukativní formu, o to je ale zábavnější. Za prostudování stojí také šablony procesů sestavené špičkami v oboru.

Robert Vlach
je autorem bestselleru Na volné noze. Na svůj YouTube kanál si zve své inspirativní hosty.

Daniel Gamrot
se zabývá osobní produktivitou a time managementem. Na svém kanálu má formát rychlých tipů, které lze okamžitě vyzkoušet.

Aleš Kalina
je koučem už 17 let a je autorem patentované metody Emoční rovnice. Má stovky hodin videoobsahu zdarma a píše blog.

Petr Jasinski
je lektor a poradce v oblasti komunikace. U Petra jsem byl i offline. Pravidelně vloguje a provozuje Prezentační klub. V jeho obsahu je velké množství vaty, ale i mnoho myšlenek a skutečných technik k osvojení. – Nedělejte tedy verdikt z prvního videa, které u něj uvidíte.

Filip Novák
je marketingový konzultant, který provozuje na YouTube Marketingovou show Zeptej se Filipa. Obsahu má požehnaně. Jeho záznamy ze streamu jsou ztrátou času, ale rozhodně stojí za shlédnutí ucelená edukační videa, která mají velký přesah do jiných témat. Filip se pokoušel i o podcast. Nedal si ale moc práce s jeho přípravou ani se zpracováním. Po pár dílech dal podcast k ledu.

Bronislav Sobotka
o sobě tvrdí, že je nadšený učitel angličtiny. Z videí je to hodně znát. Videa na jeho kanále vás naučí kromě angličtiny i jak nadšeně prezentovat.

Dějepis inak
Mladá slovenka vyzobává historická a často velmi zábavná témata. Přesah má ale i do filozofie. Sandru se vyplatí sledovat nejen pro získání přehledu, ale i pokud sami chcete lektorovat. Řemeslné zpracování videí šla poslední rok hodně nahoru.

Jan Laibl
je autorem knih Ne! já nic nechci a Šéfe! oni nic nechtějí. Knihy jsou uznávanými učebnicemi pro obchodníky. Jeho kanál je bohužel už delší dobu bez nového obsahu, ale pokud se zabýváte obchodem, stojí za nastudování.

LearnTube.cz
LearnTube.cz je skvělý příklad toho, jak předávat znalosti přes YouTube. Na kanále naleznete hlavně přednášky z matematiky, manažerských dovedností, ale dozvíte se i jak napsat román.

Lidé z praxe
jsou záznamy z vysokoškolských přednášek osobností jako Tomáš Klus, Janek Rubeš, Kazma nebo Stanislav Bernard. Poznáte tyto osobnosti i jinak než z článků v bulváru nebo vystoupení v show Jana Krauze (který tam má mimochodem přednášku také) Hlavní hodnotou ale je, že tito lidé řeší svůj byznys stejně jako vy. Své inspirativní příběhy vypráví právě na takových přednáškách kde je na to dost prostoru.

Ekospace
Ekonomie stejně jako jakýkoliv jiný vědní předmět ve škole může být úžasný. Ale může vám také celou vědní disciplínu znechutit nadosmrti. O tom rozhodne lektor. Portál Ekospace začal jako projekt studenta ekonomie, kde vysvětloval ekonomické zákony. Vše vysvětloval velmi zábavně, poutavě a s velkou přidanou hodnotou. Dnes na portálu najdete další předměty jako je Marketing, Podniková ekonomie, Účetnictví nebo třeba Strategický management.

Nostis.org
Je kurz právních textů. V kurzu se naučíte nejen jak je číst, ale také jak je psát. Za projektem stojí spolek Nugis Finem, který spolupracuje s několika univerzitami v ČR. Kurzy jsou rozděleny do týdenních bloků a jsou zakončeny zkouškou ze které, když se zadaří je i certifikát.

Personální-marketing.cz
Web nabízí několik kurzů z oblasti praktického marketingu. Naučit se můžete například copy, marketingové plánování nebo psychologii barev. Portál umožňuje se zdarma zúčastnit některého z jejich workshopů.

TED
Ve výpisu zdrojů nesmí chybět TED. Videa s přednáškami odborníků na nejrůznější témata. TED je známý kvalitou svých řečníků. Většina videí je v angličtině, ale lze najít i řečníky prezentující česky.

Kreativita/Grafika

Kreativní kreatury
mají na svědomí Michael Petrus a Tomáš Sobel. Zabývají se specifiky kreativního byznysu. Jejich témata jsou nadčasová. Jejich podcast je už bohužel neaktualizovaný, ale pokud je vaše profese kreativní, určitě stojí za poslechnutí i podcast.

PechaKucha Prague
PechKucha je technika prezentování, kdy se prezentace musí vejít do 6ti minut a 40ti vteřin. Původní PechaKucha Night je zaměřená hlavně na architekturu, ale v pražské mutaci naleznete i mnoho jiných zajímavých témat například z oblasti dizajnu, cestování i obchodu. Díky své nízké stopáži, můžete zařadit přednášku do každého svého vzdělávacího večera. Obrovská škoda je, že správci kanálu píší k videu pouze často nicneříkající jméno řečníka.

CZTUROTIALS
Autor se zaměřuje na software jako Vegas, Adobe After efects, 3DS Max a podobně. Vše vysvětluje podrobně, srozumitelně a postupně. Jednotlivým programům věnuje třeba i 100 videí.

IT a technologie

Pavel Minář
je Google cloud autorizovaný partner a pomáhá firmám nasadit G Suite. Pavel je i offline lektor a má placený kurz. Na YouTube jsou ale k dispozici jeho tipy pro efektivnější práci s Google balíkem.

Digiskills.cz
nabízí velké množství kurzů zdarma zaměřených na IT, ale i life-hacky, produktivitu, cestování… Unikátní na projektu je nejen jejich množství, ale i stopáž. Tyto kurzy zvládnete už za několik minut.

Czechitas
pořádá hlavně offline kurzy pro dámy, které chtějí začít pracovat v IT. Mají připraveno i několik online kurzů. CSS, Python nebo JS.

Petr Mára
Petra jsem sledoval už od prvních dílů jeho podcastu DigIT. Petr Mára je hodně inspirativní člověk. Na jeho kanálu najdete starší videa o time managementu GTD, pracovních návycích a podobě. Poslední roky ale hlavně vloguje o jablečných technologiích. I když jeho obsah pro mě osobně už moc není, stojí za shlédnutí jen proto, že jeho videa jsou skvěle řemeslně zpracovaná.

Kursy.cz
Pokud zápasíte s Excelem a Microsoft Office obecně, je tento kanál právě pro vás… Pokud Office ve firmě máte, pravděpodobně jste si už říkali, že by bylo vhodné se ho naučit pořádně. Tak směle do toho. Investovaný čas se vám násobně vrátí.

Náš WP
je kanál ke konferenci Wordcamp. Jedná se o druhou největší konferenci o WordPressu v Evropě. S organizátorem jednoho z minulých ročníků Adamem Laitou jsem dělal rozhovor. Záznamy z přednášek se zdaleka netýkají pouze WordPressu.

Jára Ludvík
V úvodu jsem zmínil, že sám jsem autorem edukačního obsahu zdarma. Dva nejužitečnější seznamy videí, které na kanále najdete, jsou Videotip a ITTIP.  Videotipy ukazují méně frekventované o to ale užitečnější funkce běžných programů. ITTIPy zase představují různé IT technologie. Za tvorbu videí jsem ale dostal zaplaceno, takže tlak na prodej je obzvlášť u produktových videí cítit.

Pavel Lesák
Kdykoli jsem googlil jak udělat něco v Excelu, narazil jsem na návod na portálu lesakovi.com Pavel Lesák je také offline lektor. Osobně jsme se potkali u Czechitas. Videa na jeho webu ale nehledejte.

Google digitální garáž
Google má ve svém portfoliu mnoho nástrojů. To ví každý. Méně lidí ale ví, že k nim má také kurzy, jak tyto nástroje používat. Kurzy jsou zdarma a mají velký přesah i do samotné problematiky, kterou nástroje řeší.

Distancne.cz
Na distancne.cz najdete zatím jen 4 kruzy. Kurz PHP, MySQL, Adobe AE a MS Word. Nevím zda tvůrci měli ambice vytvořit edukační portál nebo jen poskytnout kurzy svým studentum. Kurzy zdarma se ale počítají ať je to jakkoli.

Unicorn College
Je pravda, že když si firma zabývající se informačními systémy založí školu a k ní postaví online edu-portál, daly by se čekat velké věci. Portál je ale bohužel trochu nedotažený a je na první pohled vidět, že toto není priorita. Darovanému kurzu z IT ale na kabát nekoukej. Informace jsou opravdu hodnotné. Jen se nenechat odradit zpracováním portálu.

CZ.NIC
připravilo také svůj vzdělávací program. Na jejich akademii najdete lekce od nejprimitivnějších témat jako co je to email až po sofystikovaná na témata jako DNSSEC. Je vidět, že za projektem jsou peníze a obsah je velmi dobře zpracovaný.

Agregátory

WikiHow
má neuvěřitelný záběr témat. Jedná se o krátké návody, jak udělat prakticky cokoli. Jak si uklidit pokoj, jak myslet pozitivně, jak se naučit programovat, jak si zaregistrovat doménu… Na portále je více než 90 000 článků za kterými stojí více než 500 odborníků z celého světa. Veškerý obsah je ale česky.

Seduo
Projekt Seduo provozuje korporace LMC. Na Seduo se kurzy většinou prodávají, ale několik jich je zdarma. Portál jsem zařadil do tohoto přehledu hlavně kvůli kurzu WordPress za 20 minut. Na něj často odkazuji zákazníky, kteří chtějí získat základní vhled do WordPressu.

Online kuzy zdarma.cz
Typickým zástupcem agregačních portálů je právě onlinekurzyzdarma.cz. Obchodní techniky, Photoshop, ale i Kouzelnický kurz. Kurzy jsou od různých lektorů a jejich úroveň je také rozdílná.

Tutoriály česky
je velmi podobný portál jako online kurzy zdarma. Také agreguje kurzy zdarma na jakákoli témata, ale nabízí i placené. Mezi kurzy najdete například šití, jógu, cestování, ale i C# nebo programování pro Arduino.

Offline

Pokud ještě nemáte za sebou vysokoškolské martýrium, určitě bych vám ho doporučil absolvovat. Najděte si obor, který vás bude bavit. To je to hlavní kritérium. Studium vám pak půjde mnohem lépe a budete mít větší šanci najít si stejně zábavné zaměstnání. Vysoká škola z vás odborníky neudělá, ale naučí vás zacházet s informacemi, potkáte se se zajímavými lidmi a dostanete zase jiný úhel pohledu na svět. Je to skvělá zkušenost. To vám potvrdí každý, kdo už to má za sebou. Ten kdo má právě zkouškové vám bude tvrdit opak 😀 (čti: není to zadarmo)

Když už to za sebou máte, vyberte si i nějaký kurz offline. Osobně si nechávám na offline spíš kurzy pro zábavu. Pro ty je vhodnější právě prezenční forma. Agregátorem takových kurzů je třeba naucmese.cz

Na jednom z nich jsem potkal jako spolustudenta svého učitele ze základky. Lektorka kurzu Jak rozesmát své přátelé, kolegy i followery se zeptala, co nás na kurz přivedlo. Jeho odpověď byla, že jeho hobby je navštěvovat bizardní kurzy na naučmese. Nabídka témat je opravdu široká. Fotografování, létání dronem, ale i Freelo kurz.

Další možností je někoho oslovit napřímo. Jeden čas jsem potřeboval pracovat v Adobe InDesign. Měl jsem za sebou kurz z Gopasu, ale uplynulo několik let a já zapomněl všechno. 🙂 Proto jsem si našel na Facebooku grafičku, která se mi za 500 korun věnovala celé odpoledne a ukázala mi InDesign přímo na mém projektu.

Asi největší přínos offline vzdělávání je komunita, se kterou se na kurzu potkáte. Nebojte se být komunikativní. Na jednom místě se sejdou lidé stejných zájmů. Téma je tedy hned na světě. Pro Pražáky mohu doporučit třeba Školu Rétoriky nebo malířské kurzy Lenky Husárikové. Na obou kurzech jsem získal mnoho přátel a skamarádil se také s lektorkami.

Lektorujte sami online

Pokud uvažujte o vytvoření vlastního online kurzu, patrně jste už slyšeli o platformě Moodle. Ten si můžete snadno instalovat na naše servery. Máme pro vás připravený už i návod…