Rozhovor s Janem Vlasákem o práci, a hlavně o WordPressu


Ahoj, můžeš se nám představit, kde pracuješ a co je tvoje specializace?

Ahoj Davide, já se soustředím na WordPress weby, protože v nich vidím budoucnost a hlavně i současnost. Na WordPressu už běží třetina webů na světě.

S WordPressem jsem začal před deseti lety, ale živím se tím až poslední 3 roky. Založil jsem značku Softmedia.cz a pomáhám lidem s provozem WordPress webů.

Řeším věci, co neřeší běžný webhosting a na co je zbytečné si najímat dalšího zaměstnance.

Pomáhám hlavně menším webům. Starám se o všechno tak, aby klient nemusel vůbec nic dělat. Řeším aktualizace jádra i pluginů, bezpečnost, zálohování, rychlost načítání, SSL certifikát, optimalizace obrázků i monitoring webů.

Napojím to na Analytics včetně úprav na webu, hostingu, domény a mailserverů. Klient nemusí ani vědět, co to přesně všechno znamená, ale chce mít web v kondici. Takže moje specializace je tvorba a správa WordPress webů 🙂

Na tvém Linkedinu, jsem koukal, že jsi dříve pracoval pro Webový Servis, se kterým sdílíme kanceláře, jako SEO a PPC specialista. Jak to, že jsi nakonec skončil u WordPressu?

Ano, v marketingu jsem se pohyboval dlouhou dobu. Webový Servis mě přivedl do online světa a hodně mě naučil. Potom jsem vedl 2 roky marketingové oddělení v CS Technologies v Hradci Králové, kde jsem měl na starosti vstupní analýzy, strategie, nové nástroje a pak i tým lidí.

Staré kanceláře Webového Servisu v Pardubicích

Myslím, že jsem spokojenější, když nemám zodpovědnost za nějaký tým lidí. Když tu práci odvedu nejlépe jak umím. To je problém, když ji má dělat někdo jiný. Mnohdy se stane, že vím, že to udělám lépe a tak to raději udělám sám. Což by manažer dělat neměl.

A tak nastala otázka, jestli chci raději řídit tým lidí, nebo chci dělat weby. V CS Technologies jsme WordPress nedělali, takže jsem v tomto měl čisté svědomí. Ze zkušeností vím, co potřebují úspěšné weby. Rád se setkávám s klienty, a tak jsem se dal nejprve na tvorbu webů na WordPressu, protože ten jsem znal.

Co tě odlišuje od ostatních WordPressáků, kterých je poslední dobou jak hub po dešti? 🙂

Mně nejde o jednorázový obchod, ale o dlouhodobou péči. A to i v případě, že web dělal nějaký konkurenční WordPressák. Odlišil jsem se hlavně v tom, že nejdříve jsem začal řešit servery. Jelikož ta tvorba na běžném hostingu mi přišla hrozně pomalá.

Pak jsem řešil bezpečnost a následně jak dlouhodobě spravovat velké množství WordPressů. Taková služba tady vlastně neexistovala a tak poptávka nebyla velká. Takže v jednoduchosti, weby i tvořím, ale hlavně je po vytvoření dlouhodobě spravuji a hostuji.

Prozraď nám dvě věci, které na WordPressu miluješ a dvě věci, které naopak nenávidíš.

Unikátnost a otevřenost celého systému, díky kterému je okolo toho tak velká komunita. A ta je velmi přátelská a ochotná si poradit a vyměnit zkušenosti. Nejsou to rivalové, kteří si chrání své know-how.

S WordPressem na cestách

Co není příliš dořešené, jsou zálohy databáze jako celku. Nedají se tedy vrátit změny v článcích, aniž by se přepsaly změny, které se tam mezitím udělaly například v nastavení webu.

Myslíš, že ty nelichotivé věci půjdou opravit?

Já to mám nastavené tak, že zálohuji nezávisle to, co jde – pluginy, themes, databázi a soubory. Takže manuálně si vždy nějak poradím.

Zautomatizovat to myslím už umí čeští vývojáři se svým projektem VersionPress, ale cenově je vidět, že se soustředí na větší ryby. Pro mé klienty je to prostě drahé. Myslím, že jednou to bude snadno zaintegrovatelné do běžného WordPressu, nebo se to dokonce stane jeho součástí.

Hostuješ u nás 5 serverů různých variant s našim VPS Centrem. Jak jsi se servery spokojený a co říkáš na kombinaci našich VPS a WordPressu?

Jednoduše řečeno – vynikající rychlost, odezva od serveru, stabilita a hlavně VPS Centrum, které je až nadčasové. Pro WordPress je tam Nginx, který ho oproti Apache zrychlí tak o 300% a pak už záleží na konkrétním nastavení PHP.

Co chci ale hlavně vypíchnout je Vaše podpora. Ta mě vlastně kdysi inspirovala k tomu, co dělám dnes. Snažím se to dělat pro svoje klienty stejně tak dobře.

Myslím teď hlavně Karla Dytrycha, který mi odpoví i ve 4 ráno, když se v emailu objeví slovo “urgent”. 🙂

 Děkujeme za pochvalu! Podpora je v dnešním podnikání to nejdůležitější. Kolik webů ti vlastně na našich virtuálních serverech dohromady běží a jakou mají celkovou návštěvnost?

Nyní je to zhruba 250 projektů.

Nejsou to nějaké zvlášť navštěvované weby, jsou to z 80% malé firmy či živnostníci, kteří jsou vděční za práci, kterou pro ně dělám a nemohou si dovolit platit velké peníze. Mám raději stovky malých vděčných klientů, než několik pár velkých firem, pro které jsem jen emailovou adresou.

Sledování návštěvnosti je přežitek, což často vysvětluji. Mělo by se to přestat brát jako nějaké měřítko úspěšnosti. Ale abych odpověděl, je to více jak 50 tisíc denně.

Zkoušel jsi servery i někde jinde? Co jim chybělo?

Tak hlavně podpora a přehlednost administrace. Pro mě je důležité, že znám lidi, se kterými si píšu. Vím, že píšu Karlovi, Davidovi nebo Lubošovi. A oni znají mě. To si nedokážu představit u nějakých nadnárodních hostingových firem.

Chyběla mi tam uživatelská přívětivost a zdá se mi, že ostatní hostingy by si měli najmout nějaké UX designéry a uživatelské testování, aby zbytečně nekladly lidem klacky pod nohy. To je u Váš-Hosting vychytané. Čisté přehledné prostředí, kde není milion voleb na jedné obrazovce.

Práce na cestách

Taktéž se dá server administrovat i z mobilu, což je způsob práce, který mi vyhovuje 😉

Pochlub se nám na jaký web si nejvíc pyšný a proč? 🙂

Myslím, že je to můj vlastní na doméně softmedia.cz, jelikož přesně před rokem jsem dělal redesign. Znáte to, kovářova kobyla … Klientské weby jsou vždy důležitější.

Dal jsem tomu opravdu minimum času a výsledky předčily očekávání. Bylo to takové 80/20. Důležitější pro mě byla dohledatelnost služeb a struktura obsahu. Není to nějaký krásný web, ale lidé mi píšou, protože to mám lidsky vysvětlené a dohledatelné. Až budu dělat web 3.0, tak si už pozvu nějakého grafika 🙂

O kolik se staráš klientů a jak si organizuješ práci a komunikaci s nimi?

Je to přes 200 klientů a vše mi řeší kombinace Trello + Zapier + Airtable.

Úkoly a historii jednotlivých projektů mi řeší Trello. Projektové soubory mám dostupné z Google Drive. Přehledy projektů v Airtable a zálohy webů v Amazonu.

Každý večer si určím priority dalšího dne a zreviduji ty na celý týden. Zároveň si nechávám vždy nějaký prostor na nečekané urgentní požadavky a nové klienty.

Výhoda WordPressu je v tom, že dost věcí si člověk dokáže vyřešit sám nebo pomocí pluginů, tak kdy bys doporučil vyhledat specialistu a proč?

Tak na WordPressu dříve nebo později přestane něco fungovat. To je celkem jistota. Protože pluginy jsou závislé na dalších pluginech (např. WooCommerce) nebo na použitém tématu.

To vše je závislé na verzi PHP, hostingu a dalších věcech. Pokud to někoho baví se v tom vrtat, zkoumat a má na to čas, je to úplně v pořádku a specialistu nepotřebuje. Dokud na to má čas a je to jen hobby.

Specialista je potřeba tam, kde je web nutnou součástí firmy. Tam, kde vám web přináší klientelu, nebo tam, kde je web potřeba jako firemní vizitka. Každý, kdo na vás dostane kontakt z doporučení, se tam půjde podívat. Pak je důležité, aby vše fungovalo na 100 %.

Pokud se člověk rozhodne vyhledat pomoc specialisty, tak o jaké cenové relaci se tady bavíme a na základě čeho se to vyhodnocuje? Máme si dát na něco pozor?

Může to být například zpravodajská služba BBC America nebo White House v USA. Ti mají taky web na WordPressu, kde bude cenová relace asi jiná, než u menší české firmy.

Rozdíl je především v tom, jak precizní práce to má být, a kolik to zabere času. U českých WordPressáků, kteří jedou na hodinovkách se ceny pohybují od 400 Kč do 800 Kč / hod.

Pořádám i různá školení pro klienty nebo firmy.

Za nějakou úpravu webu by měl mít klient v kapse aspoň 1 000 korun. I když jsou to dva řádky kódu. Jelikož kvalitní specialista nejprve dobře vyslechne požadavky, nebo s klientem zkonzultuje, čeho tím vlastně chce dosáhnout a jestli to má smysl.

Potom vytvoří celkovou zálohu webu. Koukne se, jestli je s webem všechno v pořádku. Napíše svůj kód, vše otestuje a pak zavolá klientovi, jestli se může přesvědčit, že to funguje… Spolu s fakturací to přeci jen zabere nějaký čas.

Jiné je to když dlouhodobě klienta znáte. Znáte také web. Zálohy se tvoří automaticky. Může to být jen za pár stovek, či zdarma, když je to v rámci časového paušálu pro úpravy. Tak to praktikuji já.

Na co si dát pozor? Pokud je to zásadní úprava, či dlouhodobá spolupráce, obvolejte si jejich klienty. Ale nedělejte si názor podle jednoho z nich. Já si takto vybírám lidi ke spolupráci. Programátory i agentury, které dále doporučuji například na SEO nebo PPC. A požaduji alespoň dvě perfektní doporučení ze tří.

Prozradíš nám nástroje, které ti pomáhají v práci? Taky oceníme tip, kde bys nám doporučil kupovat pluginy nebo šablony.

Ono to nefunguje jako supermarket. Nejdete přeci na jeden marketplace, kde koupíte pár pluginů, když se nudíte. Když vím, co chci pluginem vyřešit, je potřeba najít možné alternativy.

Dobře nastudovat jaké funkce opravdu má, jestli bude fungovat tak, jak si myslíte, jestli to není nějaká alfa verze. A nejdůležitější ze všeho je přečíst si hodnocení, recenze a support forum.

Většina pluginů to má veřejně dostupné. Tam je nejdůležitější čas a reakce od podpory onoho pluginu. Tím budete mít jistotu, že to s vývojem myslí vážně a dokáží reagovat na změny v kompatibilitě či dotazy.

Největší repozitář pluginů je známý Evanto Market, provozující themeforest.com pro šablony a codecanyon.net pro pluginy. Neznamená to ale, že tam jsou nejlepší, jen je jich tam nejvíce.

Z těch netradičních nástrojů, které většina asi nezná mohu zmínit:

Chrome rozšíření:

 • The Great Suspender (uspává karty v chromu a šetří RAM)
 • Toby (ukládání otevřených karet)
 • Wappalyzer (snadno zjistí CMS nebo použité technologie na navštíveném webu)

WordPress utility:

 • ShortPixel (dle mých měření nejlepší nástroj pro optimalizaci obrázků)
 • WP Rocket (Cache Plugin)
 • Post SMTP Mailer (Ať emaily z WP nechodí do spamu)
 • Real-Time Find and Replace (Funkce najde a nahradí řetězce při sestavování HTML)

Produktivita:

 • Zapier ( Automatizace každodenních činností)
 • Trello (Aplikace pro správu projektů a úkolů)
 • Airtable (Aplikace pro organizaci týmu a úkolů)
 • Zoner Photo Studio (Kvalitní fotoeditor zdarma)
 • UXpin (Vytvoříte si prototyp stránky)

Pamatuješ si na nějaký zajímavý průšvih ohledně WordPressu, který by nám vykouzlil úsměv na tváři? 🙂

Takový evergreen je spíše to, když klient nevidí provedené změny, protože má v mezipaměti prohlížeče původní verzi. To je pak vždycky hodně rád, že je to hotové a sám to opravil stisknutím Ctrl+Shift+R.

Ale nedávno, mě hodně dojalo, že i nevidomí lidé dokážou pracovat a administrovat web s WordPressem. Nevidomí lidé dělají vlastní weby na WordPressu. To mi přijde vážně skvělé a mají můj obdiv. Doufám, že pro ně nově integrovaný editor Gutenberg ve WordPressu 5.0 nebude velkou překážkou.

Ctrl+Shift+R známe na podpoře taky moc dobře 🙂 Děkuji za poučný rozhovor a ať se daří!