Rozhovor: Jan Polzer o Drupalu a práci na volné noze


Ahoj,​​ začneme klasickou úvodní otázkou… Představíš se nám krátce, kde pracuješ a na co se momentálně specializuješ?

Vždycky jsem byl tak trochu rozpolcený a míchal se ve mně lektor, programátor (dnes se říká vývojář) a pisálek. Kdysi jsem tvořil desktopové aplikace, dnes se zabývám tvorbou webů a školím věci s webem související. Psaní si nechávám jen pro své blogy jako takovou malou radost.

Letošní jaro je to patnáct let, kdy jsem na volné noze a pracuji hlavně z domova v Brně. Nicméně mám kousek od domu i pronajatou kancelář pro jednání a školení.

Rád chodím do přírody a cestuju, zajímám se o historii. Po Česku, Chorvatsku a v poslední době jsem si oblíbil lodě a Nizozemí. Jezdím na kanály a Waddensee.

Na LinkedInu jsi uvedl, že jsi studoval na univerzitě Nottingham Trent University, co jsi tam studoval a jaké bylo studium v Anglii?

No já mám z Nottinghamu bakalářský diplom a titul BA (Hons), ale studoval jsem v Česku, dálkově s následnou nostrifikací. Můj obor byl Business Management. Když jsem ten volnonožec, přišlo mi to zajímavé. Původně jsem chtěl na informatiku, ale na MUNI jsem se po gymnáziu nedostal, strojařiny jsem zase nechal zavčas sám a pak už nebyla vůle jít na klasické denní studium.

Každopádně o Nottinghamu jsem si nechal barvitě vykládat od klientů z Anglie.

Také spravuješ dva blogy, kde píšeš hlavně o programování/softwaru. Jeden je v češtině maxiorel.cz a druhý v angličtině polzer-sw.com, proč jsou takto rozdělené? A jak se jim daří?

Já těch webů mám momentálně 38, které běží. Domén je o trošku více a jejich počet kolísá. Ale věnuju se především ajťáckému blogu, takové srdeční záležitost i Maxiorel.cz, různým projektům o Chorvatsku a jen sem tam hodím nějaké písmenko na Výlety360. Maxiorel má momentálně okolo 700 návštěv denně. Bývaly doby, kdy to bylo v průměru i dva tisíce, snad se tam někdy vrátím.

Anglicky psaných projektů mám celou řadu, ale rozmáchnul jsem se moc doširoka, weby přestal stíhat a postupně ve vyhledávačích propadly. Ovšem alespoň mám praktické ukázky pro svá školení základů SEO.

Polzer-SW.com byla moje první doména v době, kdy ta česká byla ještě strašlivě drahá. Sám od sebe bych tento web nezmiňoval. Na rozdíl od opečovávaného profesního webu polzer.cz je trochu zastaralý.

Co s nimi plánuješ do budoucna?

Do budoucna se chci i nadále soustředit na Maxiorla a trochu oživit Polzer-SW.com. Velkým impulsem jsou přibývající klienti ze zahraničí. Samozřejmě by nebylo špatné, kdyby každý z těch zhruba 30 webů měl návštěvnost, jako má momentálně Maxiorel a já tak měl nějaký příjem i v době, kdy už mi to nebude programátorsky myslet. Ale to je spíše sen.

Budeme držet palce. 🙂

Napsal jsi dokonce i první české knihy o Drupalu, jak ses k němu dostal a co Tě na něm oslovilo oproti ostatním?

První a nepočítám-li něčí elektronické příručky a jednu přeloženou knihu, tak snad i jediné v češtině. Když jsem zaregistroval doménu pro Maxiorla, hledal jsem nějaký redakční systém. Rozjížděla se móda blogů. Mambo (dnešní Joomla!) mě nenadchlo, jiné CMS byly podivné nebo neměly použitelnou českou lokalizaci. Tohle už měl Drupal kvalitně pořešeno.

Tehdy jsem psával do časopisu Computer a na Živě.cz. Slovo dalo slovo a já pro časopis postavil web na Drupalu. A protože už jsem měl za sebou dvě jiné knihy a spousty článků, dostal jsem nabídku o Drupalu napsat knihu. Pak už se to se mnou nějak vleklo.

Vzpomínku na Drupal i daleko od PC připomíná hrneček s logem

A byť mám dvojici oficiálních certifikací pro Drupal (taky jako první u nás), tak nejsem zatížený jen na něj. Stavím weby na WordPressu nebo webové aplikace na zakázku v PHP frameworku Symfony. Občas mi některý věrný fanoušek napíše, že tímto zrazuji Drupalovskou komunitu, ale takto já to neberu. Je třeba zkoušet i jiné směry a nemít klapky na očích.

Jaké má výhody Drupal oproti WordPressu?

To bychom se dostali na horkou půdu. V podstatě totéž, co Drupalisté chválí na Drupalu a vytýkají WordPressu, jsem na setkání komunity okolo WordPressu slyšel v obráceném směru. A obě komunity svorně nadávají na Joomlu, což je třetí oblíbený open source redakční systém psaný v PHP.

Já osobně si na Drupalu cením kvalitního programátorského základu, líbí se mi, že stojí na Symfony a Twigu. Z pohledu administrace oceňuji detailní správu uživatelských oprávnění na rozdíl od základního WordPressu. Taky si myslím, že má trochu lépe řešené vytváření nových obsahových typů a políček.

A to stačí, rád bych se někdy podíval na sraz lidí od WordPressu, aniž bych dostal po hubě.

Jaké má podle tebe Drupal mínusy?

Těch by bylo 😉 Z příchodem Drupalu 8 vnímám velkou vstupní bariéru pro takové ty hobby webaře. Pro lidi, co si chtějí postavit web pro radost. Drupal byl vždy taková skládačka. Ale v momentě, kdy místo jednoho souboru pro modul jich musíte vytvořit hromadu, dávat pozor na správnou syntaxi názvů tříd, musíte se naučit speciální šablonovací systém a řešit problémy s hostingem, kdy se Drupal kvůli nárokům na PHP a .htaccess nerozjede na první dobrou, tak vás to prostě odradí a vrznete tam WordPress.

Mně to až tak nevadí, poradím si. Drupal 8 je zkrátka pro větší weby. Ale postrádám něco stejně kvalitního pro menší projekty. Slibně se vyvíjí Backdrop.

A pár mínusů jen telegraficky: složitý přechod mezi verzemi (snad to 8 -> 9 pořeší) ve srovnání s WordPressem. Nemožnost aktualizace z adminu. Nemožnost vypnout revize a ulevit databázi. Chybějící pohodlný správce médií jako má WordPress. Ale to poslední se snad brzy vyřeší.

Na co se Drupal hodí nejvíce?

Dříve jsem říkal, že na jakýkoliv typ projektu. Díky své univerzálnosti může postupně růst s tím, jak je jeho majitel úspěšný. Udělá se malá firemní prezentace. Časem si přidá blog. Postupně vznikne katalog produktů. Doplní se eshop. A najednou je tu mamutí prezentace na různých doménách v různých jazycích a pořád vychází z původního malého webíku.

Od příchodu Drupalu 8 je tento koncept trochu narušený, na malý projekt na běžném hostingu se až tak moc nehodí. Ale určitě bych Drupal doporučil tam, kde je požadavek na různě strukturovaný obsah dohledatelný podle nejrůznějšího filtrování. Tam, kde je potřeba řešit složitější způsob přidělování uživatelských oprávnění. Tam, kde se plánuje vícejazyčný web nebo řešení na různých doménách. Tedy různé seznamky, katalogy, eshopy, větší firemní prezentace.

S jednou takovou jsme skončili druzí na WebTop 100. I díky tomu, že se Drupal 8 na serveru od Váš-hosting.cz rychle načítá.

V Čechách je silná komunita okolo WordPressu, pořádá se např. Wordcamp a další akce. Jak to má Drupal?

Připadá mi, že se vše okolo Drupalu v Čechách děje hlavně v Praze. Hodně vnímám zapojení Českého rozhlasu. Ale výjimkou potvrzující pravidlo je letošní DrupalCamp CS pro českou a slovenskou komunitu. Koná se totiž u nás na Jižní Moravě.

Já každopádně nejsem úplně komunitní typ, takže více k tomu asi nedovedu sdělit.

Jaké další nástroje používáš k práci? Jaké je tvé workflow?

Už je to několik let, co jsem přešel na Mac. Primárním strojem je tedy iMac 5K, na cestách pak dříve Macbook Pro, dnes Macbook Air, který webařovi a lektorovi naprosto postačuje. Z editorů a IDE trávím nejvíce času v PhpStormu a Visual Studiu Code. Kvůli ladění ve Windows startuju buď levný notebook s Windows 10, nebo raději spustím BrowserStack, kde mám odladěno dříve, než notebook stihne naběhnout.

Webařina je dnes i o nástrojích pro příkazový řádek, s čímž si Macy dokonale rozumí. Takže asi taková ta klasika: git, composer, webpack, drush, Drupal Console, různé skripty v Bashi…

A samozřejmě virtuální servery. Mám dva. Jeden pro vývoj a předváděčky klientům, na druhém běží mé vlastní weby.

Kdo je tvůj typický klient a proč jsi se zaměřil tímto směrem?

Rozlišil bych, kdo se mi ozývá nejčastěji a kdo je nakonec tím klientem. Razím takové heslo, že stavím weby maximálně do velikosti XL. Tedy projekty, které zvládne volnonožec sám, případně s pomocí grafika a CSS kodéra, ukočírovat.

Kdysi jsem zkoušel trojici studentů s tím, že je vychovám a vybuduji webovou firmu. Dodnes z toho mám zpocená záda a s pokorou si užívám svou samostatnost. Ale občas spolupracuji i se spřátelenou agenturou Lesensky.cz, jakkoli práce pro jiné agentury z duše nesnáším a z 99 % odmítám.

Čekám na nové studenty

Klienti jsou dnes už hlavně menší podnikatelé z Česka, kterým z různých důvodů nevyhoví prefabrikované weby a eshopy na různých generátorech. Sem tam se ozve nějaká korporace nebo zahraniční klient.

Ve velké míře mi nicméně píšou nejrůznější čarodějové, vykladači dobra, posílači energií na dálku, erosenky a tantra masérky. Mám asi bambilion různých historek, kterými bavím své přátele v hospodě a na Facebooku.

Plánuješ v budoucnu psát další knihy?

Toť otázka. Zvláště po srovnání prodejů knihy o Drupalu 8 a předchozích. Není to už taková masovka jako dříve. Důvody jsem zmínil. Navíc to člověk dělá jen pro dobrý pocit, autoráky jsou tak mizivé procento z tržby vydavatelství, že to není ani na pokrytí nákladů, natož na uživení. Na druhou stranu, díky knihám jsem získal některé dlouholeté klienty. Dává to člověku jakýsi punc, že problematice rozumí.

Okolím jsem ale stále tlačen do sepsání svých historek s klienty. Takže kdo ví…

Baví Tě víc programování nebo psaní a proč? 🙂

Ještě jsi zapomněl na to školení. Mám dost velký zadek, abych se vešel na tři židle. Střídá se to. Protože jsem manuální levátor, tak programováním kompenzuju potřebu něco vyrábět. Web není hmatatelný, ale i tak roste před očima a často klienty i viditelně potěší.

Psaní je radost, protože se docela často někdo ozve, že mu moje články pomohly. No ale školení a konzultace mě momentálně baví asi nejvíce. Vidím bezprostředně, jestli jsem dotyčným nějak pomohl a zda nabyté znalosti mohou zužitkovat. Rád lidem pomáhám. Při školení se pohybuju a nesedím tedy jako knedla u monitoru. Díky školením v angličtině jsem nucen se rozmluvit chtě nechtě a zahodit jakousi plachost v cizím jazyce. A jsem ve styku s lidmi. Má to tedy samá pozitiva.

Velkou část pracovního života jsi učil druhé, a to bylo ještě před boomem internetových vzdělávacích portálů (edX, Udemy, Khan academy apod.), jak nástup těchto platforem ovlivnil obor IT vzdělávání a jak je hodnotíš?

Ano, školení firemního stravenkového softwaru bylo moje první zaměstnání. Jak MOOC platformy ovlivnily IT vzdělávání soudit nebudu. Je ale fajn, že z mýtického křesla v obýváku si na jedno kliknutí pustím nějaký vzdělávací podcast nebo video. Sám jsem koukal na řadu kurzů na Udemy a absolvoval i pár věcí na edX. A taky pár vlastních videonávodů udělal. Myslím placených, ne povídání na mémYouTube.

Nyní stačí pouze 10 EUR a člověk má celoživotní přístup k učebním materiálům pro dané téma, které ho zajímá a učitele či komunitu, která odpoví na otázky.

Jasně, to je skvělé. Ale kurzy naživo mají podle mě své nezastupitelné místo. Tedy ty dobře udělané. Sám třeba chodím na kurzy od Martina Michálka nebo SEO akce Pavla Ungra. Na svých kurzech lidem říkám, že dneska se dá najít na internetu odpověď na jakoukoli otázku. Ať se týká čehokoli, co školím.

Jenže, aby člověk tu odpověď našel, musí vědět, na co se vlastně ptát. Proto mi dává smysl školit hlavně začátečníky v dané oblasti. Ať je to SEO, Drupal, Symfony nebo cokoli jiného. Jakmile člověk zná základ, už ví, nač se vyhledávače zeptat.

Další věc je ta, že my na kurzech probíráme konkrétní problémy těch účastníků. Některé věci se těžko promítají na jejich vlastní projekty, takže mají možnost si zeptat. Tohle jim videokurz nedá a lektor na dálku je prostě lektor na dálku. Možná s tímto názorem žiju v bublině, ale lidi na kurzech mi ji přiživují.

A jakou v nich vidíš budoucnost? Svět bude potřebovat mnohem více IT odborníků, než které stihnou školy vytvořit, a obzvláště u nás to bude velký problém. Měl by se do toho zapojit i stát? Příp. jak?

Já nejsem vizionář ani odborník na vzdělávání. Řekl bych k tomu jedno. Neznám obor, ve kterém by škola vytvořila jakéhokoli odborníka. I když se tak mnohé tváří. Nabiflovaný odborník je firmě k ničemu. Ta si jej musí ohnout, on se jí musí poddat. Musí získat zkušenosti, chce-li uspět a být považován za odborníka, musí vstřebat informace z různých oborů. Teď se tomu říká, že musí mít přesah.

Já si velice vážím lidí, kteří se o toto snaží už při studiu. Co si myslím o těch druhých, kteří spoléhají na školní informace, to říkat nebudu. Mimochodem, já jsem patřil právě mezi ty druhé. Nebuďte jako Polzer 😉

Když někdo bude chtít začít kariéru v IT anebo ji změnit, co by si mu doporučil? Na co se má soustředit či si nejdříve zjistit?

Vlastní projekty. Na začátku proto, že musí na něčem ukázat, co dovede. Později třeba proto, že pokud něco předá klientovi a ten s tím nějak hospodaří, může to získat jinou podobu než z výroby. Dost se s tím potýkám u některých webů. „Pane Polzere, zapněte nám tam prosím obarvování textu. My budeme s barvičkama šetřit…“

A také musí počítat s tím, že technologie se mění a je třeba se neustále vzdělávat. Já měl období, kdy jsem ustrnul u Drupalu a minuly mě třeba nové věci v PHP nebo JavaScriptu. Hodně jsem pak doháněl a pak mohl nové znalosti zpětně použít právě v Drupalu.

Nebuďte jako pán, který mi kdysi napsal: „Já jsem programátor vyrostlý v devadesátých letech. Vy pořád propagujete ten Drupal. Nemůžete toho nechat? Já už se nemíním učit nic nového, ale lidi pořád chtějí Drupal. Pak kvůli Vám přicházím o kšefty.“

A co musí každý ajťák mít? 🙂

Empatii. Pochopení, že většina lidí nerozumí naší hantýrce. Ovšem nezaměňujme to s tím, že je někdo hlupák nebo nechce slyšet vysvětlení. Pak už to není o srozumitelnosti hantýrky, ale o tom, včas poznat, že s tímto klientem nikdy na jedné vlně nebudete a je dobré se co nejdříve rozejít. V zájmu obou stran.

Na co se plánuješ v budoucnosti zaměřit?

Trochu mi až na Vue.js unikají javascriptové frameworky a obecně JS běžící na serveru, nikoli v prohlížeči. Ten vývoj mi připadá hodně překotný, za půl roku je zastaralé něco, co byla původně bomba. Trochu bych se tím chtěl prokousat. I když, takový Flash a Silverlight jsem taky přečkal a kde je jim dneska konec…

Pověz nám jednu vtipnou historku, která se Ti při práci přihodila anebo klientovi.

Těch by bylo. Nejzajímavější jsou spojené s mým katalogem masážních služeb v Brně. Lidé mají mylný pocit, že masíruji přímo já (i proto jsem si nakonec udělal státní zkoušky na maséra). Takže jeden pán mi například vnucoval svou manželku na tantra masáž s tím, že je sice trochu plachá, ale připlatí mi, když ji zpracuju. Nebo psala paní, že jsou tři ženy tří generací a chtěly by společnou masáž. Jiná paní mi tvrdila, že jsem jí před rokem prodal masážní rukavice a urazila se, když jsem to popíral. Chtěla si koupit nové.

Zajímavé jsou občas i požadavky na web. Aby nebyl dohledatelný v Google, protože nechtějí dostat přes hubu, až půjdou nabízet klientům své služby. Jiný chtěl sice dohledatelný web, ale aby byl na předposledním místě v Google. Jedna klientka chtěla web v barvě menstruační krve. Byla to výzva pro kolegu grafika, aby trefil ten správný odstín…

Ten konec jsem opravdu nečekal! Přidáváme se pro napsání knihy. 🙂

Děkujeme za rozhovor.

Rádo se stalo.