Rozhovor: Jan Čech o vývoji webů


Ahoj Honzo, představ se nám prosím. Kdo je Honza Čech?

Ahoj, Honza Čech je človíček z České Třebové, který od střední školy sedí u počítače a živí ho práce na něm. V tuhle chvíli se asi dá říct, že se polovinu života věnuje webům ze všech možných stran. Ve volném čase se věnuje chovatelství psů, psím výstavám a cestování.

Jak probíhá tvůj klasický pracovní den?  Máš nějaké rutiny, které bys doporučil?

Já mám jeden problém – lásku k hokeji. A ta vede k tomu, že mám nutkání v noci koukat na zámořský hokej, takže dost často ponocuji. To není zrovna rutina na doporučování. Jinak klasický den je dvojího typu – buď mám schůzkový nebo kancelářský program. Snažím se to kupit k sobě, aby člověk nepřeskakoval z jednoho režimu do druhého. Dodržuji pravidelný přísun kávy nebo zeleného čaje a hlavně v případě kancelářského dne řeším e-maily a telefonáty klientů nárazově několikrát za den, nikoliv neustále.

Jak zvládáš kombinovat pracovní a soukromý život? Jsi zastánce oddělování těchto rolí nebo naopak myslíš že to moc nejde.

Myslím si, že to je tak, jak si to člověk nastaví v hlavě a jak se u toho dokáže uhlídat. Mě třeba vůbec nedělalo problémy pracovat z domů třeba i rok v kuse. Když zaklapnu displej noťasu, tak je prostě zaklaplý a hotovo. Nepracuje se. Ale je k tomu potřeba tolerantní protějšek, který se naučí vás u práce nerušit. Zvlášť když byla přítelkyně, respektive teď už manželka taky doma. Já mám to štěstí, že to tak u nás je. Jinak by to dlouhodobě takto kombinovat nešlo. Proto můžeme jezdit dodávkou po Evropě třeba měsíc v kuse a zvládáme u toho pracovat. Manželce taky stačí k práci jen počítač. Elektřinu a připojení k Internetu nám naše dodávka umí poskytnout.

Weby děláš celý pracovní život. Dělal jsi už něco na škole a chtěl jsi to dělat odjakživa?

Jasně, že jsem dělal už na škole (podotýkám na střední :)). Jinak si to ani neumím představit. Každému na škole říkám, ať hlavně začne tvořit, věnovat se tomu navíc i ve volném čase, aby se někam posunul. Kdo nezačne ke studiu rozvíjet to, co ho baví, je pak po škole úplně někde jinde, než ti lidé, kteří to rozvíjet začali. Škola sama o sobě nenaučí všechno potřebné, ale může nasměrovat správným směrem. Kdo tohle pochopí a využije už při studiu, vyhraje.

Webařinou se zabývá spousta lidí. Na se se specializuješ Ty?  

Začínali jsme malými věcmi, postupně jsme začali přidávat i větší projekty, rozsáhlejší, komplikovanější. Specializujeme se na to, aby každý projekt měl nějaký smysl, řád a cíl. V portfoliu máme jednoduché webíky ale i složitější portály a e-shopy s různými funkcemi. Do něčeho monstrózního bych nešel, na to je nás málo. Na druhou stranu na to, v tom počtu, v jakém to vytváříme, zvládáme hodně. 

Práskneš na sebe nějaký podnikateský fail? 

Každému se asi něco takového stalo. Špatně naceněný projekt, na kterém vykrvácíte finančně a pak se z toho sbíráte delší dobu. Když se k tomu sešla třeba nezaplacená práce, protože mi nesmyslně vypověděli smlouvu o dílo a bylo by to na soud s nejasným výsledkem, tak to nebylo vždycky růžové… Vždycky jsem se z toho snažil poučit a na příště být připravenější. Každopádně já se považuji za rovného člověka, takže všichni zúčastnění dostali v nejhorším případě zaplaceno později. Člověk se pořád učí a jsou věci, který nechce opakovat a snaží se pro to něco dělat, něco změnit. Já vždycky začínám u sebe a ptám se sám sebe, co jsem mohl udělat lépe. Nemám ve zvyku kopat kolem sebe.

Co každý tvůj web musí a nesmí mít? 

Každý web musí mít koncept, smysl, směr, cíl… Snad se chápeme 🙂 A nesmí mít? Fotku paní z fotobanky se sluchátkem na uchu a u ní telefonní číslo na někoho z firmy, to fakt nesnáším.

Je nějaký obor, kterému bys web nedělal ani kdyby klient platil zlatem?

Marně přemýšlím, zda to takhle jde selektovat na obor. Snad jen obory typu lichva a podobně by u mě neprošly. Rád dělám s klienty, kteří jednají na rovinu, sám se občas v životě potýkám s tím, že říkám možná až moc napřímo, co si myslím. Ale takový prostě jsem a mám to rád i na ostatních lidech a klientech. Takže tohle se spíš snažím posuzovat individuálně u každého klienta. Takže neselektoval bych to podle oboru, ale spíš podle majitele/smýšlení té firmy. Jsou firmy, u kterých si myslím, že bych byl neuplatitelný 🙂

Jaké nástroje k práci používáš a bez jakého nástroje by sis nedovedl představit svůj den?

Denně používám samosebou e-mail (klasika Thunderbird), kalendář (Google, včetně sdílených kalendářů s manželkou, které dělíme na různá témata – moje práce, společná práce, manželky práce, psi, společné aktivity a podobně), Google drive včetně dokumentů, jednoznačně FREELO včetně jeho offline zápisníkové verze, Slack a pak samosebou servery od vás, řádně napojené na vlastní GitLab server. To jsou ty každodenní věci.

Máš nějaké vzory, které by tě inspirovali? ať v pracovním nebo i osobním životě.

Vzorů je asi vícero, já nejsem extrémní člověk, který by si vzal za své názory jednoho člověka, takže spíš selektuji názory a postřehy zajímavých lidí, kteří něco dokázali a z toho si zkouším brát to dobré. A je ve finále jedno, zda je to Tomáš Baťa nebo Saku Koivu /pro neznalce – první evropský kapitán Canadiens de Montréal, který se dokázal vrátit k hokeji po prodělané rakovině v ještě probíhající sezóně a dotáhnout svůj tým do vyřazovacích bojů o Stanley cup/.

Ty máš u nás 3 servery. Jak je máš rozdělené?

Jeden je “jen” GitLab, druhý je opravdu stařičký, kde běží nějaké věci ze setrvačnosti a těch věcí naštěstí postupně ubývá, protože ty projekty odtamtud umírají/upgradují se/přesouvají se na ten aktuální, na kterém nám toho běží většina.

V čem Ti ušetří nejvíc času VPS Centrum a v čem Ti  naopak komplikuje život ?

Až zmigrujeme na novější Debian ten poslední server (na to se chystáme), tak mi komplikovat život nebude nic, protože přidáváte pořád nové funkce a je to super. Čím dál víc věcí jde jednoduše naklikat z administrace včetně nějaké údržby, což pro mě, jakožto server-amatéra, znamená strašně moc.

Máš pro nás nějaký tip na novou funkci VPS Centra?

Asi ne, to co jsem měl, už je dávno zapracováno (na můj popud se řešily kdysi práva, aby si klient mohl spravovat třeba e-maily a přitom mi u domény nelezl do databází, ftp a podobně). Ostatně za to vás i Freelo mám rád – inovujete, vyvíjíte a občas překvapujete novými funkcemi dříve, než jsem třeba tušil, že tu funkci potřebuji. 

Vím, že kromě našich serverů používáš i Freelo… Používáš ho dokonce už úplně od začátku. Jak jsi se k němu vlastně dostal a ovlivnilo nějak Tvůj pracovní den? 

Dostal jsem se k němu tak, že znám Karla D. déle, než existuje Freelo. Než bylo Freelo vypuštěno ven, tak jsem sledoval i Honzu Kuldu, ostatně jako dalších XX lidí na Twitteru a dalších sítích. Jak jsem psal výše, já inspiraci hledám napříč zajímavými lidmi v oboru i mimo něj. Tak mi to prostě brnklo o nos a já se přidal jako jeden z prvních uživatelů.

Doporuč nám prosím nějaké weby, články, knihy nebo podcasty, které by nám neměly utéct.

Ha, no, obecně poslouchám Freelácké Z podpalubí, ale poslední dobou jsem se stočil hodně k výchově, školství a tak dále – máme rok a půl starou dceru, tak to začíná být aktuální téma a zároveň je to dost mimo obor. Obecně nemám nějak moc věcí, které bych odebíral úplně pravidelně – spoustu dobrého obsahu mi přistane až na talíř z Twitteru na základě lidí, které sleduji. A ve finále je jedno, zda jde o článek Jirky Chlebuse o barvách a nebo o nějaký dobrý podcast na téma, které mě zajímá. Mám kolem sebe i pár offline lidí, se kterými si navzájem doporučujeme věci, které nás zaujaly. Rád pak podcastem nahradím například hudbu v autě při delší cestě někam na psí výstavu.

Nezapomeňte se podvat ještě na honzův web czechgroup.cz