Rozhovor: Jakub Kadeřávek – WP Jakub


Jakub patří mezi nejlepší programátory se specializací na WordPress u nás. Kdo přesně Jakub je?

Ono je to už dost popsáno v té otázce:-) Jsem vývojář na volné noze se specializací na obsahové weby většího rozsahu. Momentálně se věnuji zejména migracím do WordPressu z jiných řešení a napojování na systémy třetích stran přes API.

Co je největší benefit WordPressu? Proč začít stavět web právě na něm?

Podle mě je největší výhodou, že zpravidla nepotřebuješ znovu objevovat Ameriku. Tvou situaci už pravděpodobně někdo řešil před Tebou a v základu se můžeš inspirovat. Na WordPressu běží cca 40 % všech webů takže jen málokdy narazíš na docela unikátní problém, který ještě nikdo nikdy neřešil. 

Jaké vnímáš naopak nedostatky WordPressu?

Určitě bezpečnost obecně. Zranitelnosti WordPressu je známá věc a o web je potřeba se pečlivě starat, jinak se do něj dá celkem jednoduše dostat a rozesílat z něj SPAM. Dalším rizikovým faktorem je nadužívání pluginů. Několik jich používám a jsou velmi užitečné – problém ovšem nastane, pokud dodavatel řeší pluginem každou drobnost, místo napsání 10 řádků vlastního kódu použijí plugin, který jich má třeba 10 000. A pak se diví, že jede web pomalu a jsou v něm chyby.

Které pluginy a proč dáváš téměř na každý web?

Považuji za důležité používat ustálenou sadu prověřených pluginů, kvůli spolehlivosti webů.

Jak funguješ? Zvládáš všechno sám? Nebo máš nějaký tým lidí? Jasně stanovené procesy?

Co se týká vývojařiny, tak většinou dělám sám nebo s jedním kodérem. Na další služby – grafiku, UX, SEO, marketing, copywriting – mám kolem sebe neformální tým freelancerů, kteří dodávají to, co zrovna klient potřebuje. Klient obvykle mívá svého grafika, ale zbytek týmu mu chybí. A pro mne je zcela klíčové, abych měl kolem sebe lidi, na které se mohu spolehnout, takže mu pak doporučuji konkrétní lidi.

Spolupracuji téměř výhradně se seniorními freelancery, kteří tvorbě webu dobře rozumí. Pevně stanovené procesy nemám, jsem dost flexibilní a domlouváme se podle potřeb klienta a možností týmu.

Jaké další nástroje a postupy v práci používáš?

Mám rád klasické vývojářské nástroje, jako jsou např. PHPStorm , MAMP , Avocode , Gulp , consoli. Na projektové řízení nejraději používám Freelo , pokud se připojuji k týmu, který už projekt začal v nějakém jiném programu, samozřejmě se přizpůsobím. Takže často dělám v Asaně, využívám Trello, Teamworks nebo Basecamp.

Standardem pro komunikaci je G-Suite, na krátké poznámky jsem si oblíbil Todoist. Pro pracovní postupy jsem si dle svých potřeb upravil GTD a Kanban

Kdyby WordPress neexistoval, tak jaký systém bys používal a proč? A myslíš, že bys dělal pořád weby?

Upřímně, pokud bych měl nyní začít zcela od začátku, šel bych pravděpodobně do Reactu – líbí se mi jeho architektura a nastavení celkově. A jestli bych dělal weby – těžko říct 🙂 nejspíš bych stejně dělal něco technického – datovou analýzu, SEO a podobně. Pokud bych šel zcela jiným směrem, byla by to psychologie nebo podobný obor. Případně by mě bavilo opravovat auta a motorky 🙂 

Jak vidíš budoucnost WordPressu?

Podle mě bude zcela rozhodující, jestli se povede dobře zavést nový editor Gutenberg a jak moc si ho lidi oblíbí. Jestli se to povede, tak má před sebou WordPress pohodovou budoucnost. Pokud ne, tak se obávám, že WordPress ustoupí do pozadí a uvidíme ho spíš jako levnější alternativu a platformu pro menší projekty.

Má v dnešní době smysl stavět weby od nuly bez CMS nebo webových frameworků?

IMHO je jen velmi málo projektů, kde by to dávalo smysl – buď v případně docela miniaturní webové vizitky, nebo naopak u extrémně robustního projektu. Oboje potřebuje své specifické řešení – ale i v těchto případech bude s výhodou použít alespoň části již hotových kódů.

Proč nemáš rád WooCommerce?

Odpovím oslím můstkem – WordPress je super z hlediska zpětné kompatibility. Dobře napsaný web můžeš roky aktualizovat bez nejmenších problémů. Ale pokud tam máš třeba špatně napsaný plugin a zjistíš to později, dost dobře ho už nelze opravovat, přišel bys tím o zpětnou kompatibilitu. To je jeden důvod.

Druhým důvodem je primární zaměření WordPressu – je navržený pro tvorbu obsahových webů, nikoli eshopů. Přirovnal bych to třeba k situaci, kdy si dáš na Ferrari terénní kola a tlumiče, abych mohl jezdit off-road. Nějaký terén s tím sice projedeš, ale nikdy to nebude ono.

Jak nejlépe vyřešit malý e-shop pomocí WordPressu? Nebo bys e-shopy řešil vždy e-shopovým systémem jako je Shoptet?

Vždycky bych použil eshopové řešení. Jednoznačně.

Podle čeho vybrat dobrého webaře, co jsou ta kritéria?

Za sebe hodnotím dvě: odbornost a lidskost. Odborná složka – zda svou práci umí, ideálně se zeptat jeho kolegů v oboru. Pokud ho chválí a doporučují, z technického hlediska zpravidla nebývá problém, lidé bývají v referencích velmi upřímní a konkrétní 🙂 Lidská stránka je možná ještě o něco důležitější – řeším, jaký vlastně ten člověk je, zda dobře komunikuje nebo dělá mrtvého brouka, dodržuje termíny a rozpočty. Na tohle je ideální se zeptat jeho klientů. Upřímně bych se příliš nerozhodoval podle značek a log v referencích uvedených na jeho webu – nedá se dle toho určit, zda jim dělal microsite (kterou potřebovali mít spuštěnou za týden) nebo hlavní web.

Na jaký tvůj web jsi nejvíce pyšný?

U každého projektu na něco jiného. Z technologického hlediska bych určitě zmínil web pro televizi Telly , kde řeším napojení více systémů a integraci do WordPressu. Velkým tématem pro mě osobně je společenská odpovědnost. Takže jsem hrdým spolutvůrcem webů pražské Charity a hlavního webu Skaut . A opravdu dobře jsem se bavil při tvorbě skvělého webu, o který samozřejmě rád dál pečuji: Čeština20.cz .

Pro jakého klienta nebo jaký web bys nejraději naprogramoval?

Weby klientů, které právě tvořím 🙂 Zpravidla si vybírám takové projekty, ze kterých jsem nadšený už od začátku. Hodně by mě bavilo pracovat s nějakým vizionářem, který chce změnit svět k lepšímu globálním způsobem – třeba zpomalování klimatických změn a další věci důležité pro všechny lidi.

Jak se ti spolupracovalo na tvorbě webu pro Jirku Rosteckého? Je něco speciálního na webu mladypodnikatel.cz?

S Jirkou je fajn spolupráce, rozumí webům a má kolem sebe špičkové odborníky, takže jsem se i něco přiučil a z toho mám vždycky radost. MladýPodnikatel je magazín, pro který je WordPress primárně stvořený, takže tvorba šla dost dobře.

Zas tolik speciálního na tomto webu není. 🙂

Proč si tě Jirka zvolil?

Zeptej se ho 🙂 Jirka ví, že 8 let vytvářím weby na míru konkrétním lidem, takže už bych to nejspíš měl trochu umět. Jak už jsem psal, pracuji se skupinou freelancerů, mnoho z nich pracuje i pro Jirku, předpokládám, že nějaké osobní doporučení a reference tam taky hrály roli. Detaily neznám 🙂

A proč si tě volí typicky jiní klienti?

Protože mě zpravidla doporučují jiní specialisté a nebo moji “konkurenti”, kteří momentálně nemají kapacitu daný projekt přijmout. Ty uvozovky jsou zde zcela záměrně – na své úrovni už nemám mnoho konkurentů, jsou to spíše kolegové, známe se, doporučujeme se navzájem, nemáme potřebu si házet klacky pod nohy.

Mám jednu pěknou historku, kdy mi klient říkal oslovili jsme Tebe a pak ještě tuto firmu. Já na to – dobrá volba, jsou skvělí. Odpověděl mi, že oni o mě říkají totéž… 🙂 

Těší mě, že i když máme oba zájem o stejný projekt, chováme se k sobě slušně.

Jak vypadá tvůj typický den? A jak trávíš volný čas?

Před koronou jsem odvedl děti do školky a pokračoval do coworku, nyní je školka i cowork zavřená a pracuji z domova.

Pracovní den začínám zodpovězením emailů, pak si rozvrhnu den – jestli budu řešit jeden velký projekt, nebo větší množství drobných úprav. Snažím se dodržovat rozumnou pracovní dobu, programuji obvykle do 9 do 18 s pauzou, kdy třeba uvařím oběd pro celou rodinu. 

Volného času teď mám opravdu málo – na konci roku jsme postavili dům a ještě nás na něm čeká spousta práce. Před covidem jsem velmi rád trávil čas s přáteli, ideálně se skleničku vína. Teď spíš vařím a peču 🙂 Rád hraju na klavír a na kytaru.

Jak jsi se naučil dělat webové stránky? Jakou formu bys doporučil? Nějaký youtube kanál, podcast, blog, knížku, školení… nebo se nechat zaměstnat jako junior?

Po škole jsem pracoval v agentuře, svou pozici bych odborně nazval “holka pro všechno”. Pak jsem odešel na volnou nohu, neuměl jsem ani programovat, ani podnikat – což není úplně ideální startovní pozice, pokud chceš podnikat jako programátor. 🙂 Učil jsem se metodou pokus-omyl. Většinou jsem hledal inspiraci přes stackoverflow nebo podobná fóra. Plácal jsem se v tom asi rok a půl, další půlrok jsem zkusil programovat v jiné agentuře, tam ale nikdo neměl prostor mi pomáhat v dalším rozvoji, posouval jsem se kupředu tempem velmi unaveného šneka.

Za zcela klíčový moment v mém životě považuji začátek spolupráce s Honzou Bienem . Honza se stal mým mentorem, kolegou a dobrým kamarádem, dodnes spolu řešíme hodně věcí ohledně podnikání a pomáháme si vzájemně. 

Kdybych stál dnes znovu na začátku, určitě bych si našel firmu, která jednak dělá špičkovou práci a jednak má prostor Ti pomáhat se učit. Tam bych strávil nějaký čas a programoval, programoval a programoval. Tím se člověk stejně naučí nejvíc.

Jaké podcasty, seriály, knihy tě zaujaly v poslední době?

Podcasty a seriály sleduji jen občas, když mě hodně zaujme host. Hodně mě baví podcast U kulatého stolu , RealTalk , občas STANDASHOW , WeAreCarFans , dlouhodobě sleduji a podporuji PastoralBrothers .

Naposledy jsem četl od Kena Folleta Kavky a od Johna Katzenbacha Analytika .