Rozhovor: Adam Laita


Adam Laita je známou postavou pražského WordCampu a WordPress vývojář na volné noze. S námi se podělil o několik WP tipů a podrobností ze svého života.

Adame, představ se nám trochu prosím. Kdo je Adam Laita?

Je toho více co dělám, ale primárně se zaměřuji na tvorbu kvalitních a rychlých webových stránek postavených na platformě WordPress.

Ty jsi vždycky nebyl na volné noze, co Tě na ní přivedlo a čeho si na tom nejvíc ceníš?

Pracoval jsem téměř 2,5 roku pro 2 firmy což mi dalo výborný základ a to především v kódování webů. Jak to tak ale bývá ne vždycky se shodneš s nadřízeným a já s tím mám všeobecně problém. Když jsem skončil v zaměstnaneckém poměru, hledal jsem další práci. Stále jsem ale nebyl spokojený s tím co se mi nabízelo. Moje priority byly – práce z domova a part-time. Chtěl jsem mít možnost podílet se na různých projektech a nebýt přikovaný pouze k jednomu. Vzhledem k tomu, že jsem nic takového nenašel, zkusil jsem štěstí na volné noze a povedlo se.

Nejvíce si cením svobody. Můžu pracovat kdekoliv a kdykoliv a především mi nikdo neříká jak a co mám dělat. Sám jsem svým šéfem.

Loni jsi byl hlavním organizátorem WordCampu Praha, jaké to bylo? A jak jsi se k pořádání konference dostal?

Byl to nářez. Rozhodně to byla  skvělá zkušenost, která mi hodně dala, ale taky mě stála dost energie a času. Minulý ročník byl poměrně zlomový. Povedlo se nám změnit/přinést spousty nových věcí. Navíc jsme dosáhli hranice 500 účastníků a stali jsme se 3. největší WP akcí v Evropě. Asi bych to už neopakoval, ale bylo to něco co jsem si měl a chtěl zkusit.

K organizaci jsem se dostal přes komunitní akce, které pořádali kluci z Brila. Ať už to bylo WPPivo nebo víkendové srazy. Čas ve WP komunitě mě bavil a když přišla možnost podílet se na té největší WP akci v Čechách, neváhal jsem.

O čem je WordCamp? Co je na pražské konferenci vyjímečné?

WordCamp je celodenní konference nejen o WordPressu. Samozřejmě hlavním tématem je WordPress, ale máme spousty dalších přednášek, které se týkají obecně webových záležitostí. Ať už je to UX, sociální sítě, práce s textem apod. To všechno se WordPressu dotýká a je to i součástí těchto konferencí.

Vyjímečné je určitě to, že se na takové akci můžete setkat se spoustou zajímavých lidí, ať už vývojářů nebo lidí z marketingu. Tato setkání mohou vést klidně k následné spolupráci, či přátelskému povídání a udržování kontaktů. Důležité jsou také přednášky od různých odborníků všemožných odvětví a stánky našich sponzorů, kteří jsou například tvůrci pluginů nebo poskytují hostingové řešení vyladěné pro WP.

Co chystáte pro letošní rok nového? Co vše přináší změna místa?

Jak sám říkáš, změna prostor je jedna z novinek. Díky tomu máme více kanálů přednášek. Tím pádem i mnohem více přednášejících. Právě kvůli tomu jsme se rozhodli oslovit více zahraničních řečníků. Z dotazníků víme, že česká komunita zahraniční přednášky vítá, ale je to tak půl na půl. Proto jsme i program udělali půl na půl, aby si každý přišel na své.

Nové prostory jsou moderní a dobře se v nich člověk orientuje, takže si troufám říct, že by chod akce měl být ještě lepší, než v předešlých ročnících. Nějaké další menší novinky na akci budou, ale to už nechám jako překvapení pro návštěvníky.

Jak bys popsal wordpressovou komunitu? Je to maminka na mateřské, student, programátor, bezpečnostní analytik, grafik, agentura? 

To si asi netroufám úplně popsat. Ta pravá česká WP komunita je jen o pár lidech, kteří do toho dávají svůj volný čas a energii a ostatní se zapojovat moc nechtějí. Samozřejmě organizační tým se postupně střídá a přicházejí i noví lidé, ale je to velmi malé množství. A nakonec se na Contributor Day (komunitní den, kde se řeší například pořádání akcí) sejdeme v 8 lidech. 

Neříkám, že ostatní vývojáři nebo lidé pracující s WP pro samotný WordPress nic nedělají. Někteří překládají jádro/pluginy, někteří zas pomáhají Theme Review týmu atd. Co se ale týká obecného zájmu o komunitu je nás opravdu málo.

Jak se dá v dnešní době webařinou na WordPressu uživit? Je to dobrý ekosystém?

Uživit se určitě dá, otázka je na jak dlouho. Dnešní svět vývoje na WP je zaplavený nekvalitními šablonami, které některým živnostníkům nebo začínajícím firmám stačí jako vizitky. Problém ale je, že tzv. vývojáři, kteří tyto weby klikají si podle mě neuvědomují, že tyhle šablony jsou jenom předzvěst automaticky generovaných webů, které pomalu ale jistě přicházejí a těchto “klikačů” již nebude zapotřebí.

Pokud se ale budeme bavit o kvalitním vývoji webů, kde se programuje a kóduje, tak si myslím, že to má ještě slibnou budoucnost na několik let. V technologickém smyslu WordPress není nejlepší ekosystém, ale ve smyslu použití, rozsáhlé komunity, řešení problémů atd. to určitě nejlepší řešení je. Já bych například WP nedoporučil na webovou aplikaci nebo na e-shop. Existují rozšíření, ale mě to prostě nesedí. Na všechny ostatní typy webů je WP skvělý. Administrace je všude konzistentní (pokud v tom vývojář neudělá bordel) a tím pádem pro klienty jednoduchá na pochopení.

Můžeš si vzít na opuštěný ostrov jen jeden plugin, který to bude?

A bere se flaška rumu jako plugin? … Kdybych si měl vybrat jeden plugin, tak by to byl nejspíš Yoast SEO. To jestli je Yoast mezi SEO pluginy nejlepší nebo ne, to nevím, nezkoumal jsem to. Ale vzhledem k tomu co všechno za mě řeší, tak je to pro mě prioritní plugin. Bezpečnost můžu řešit dobrým hostingem, cachování nemusím extra řešit, když vím co píšu za kód a případně si to můžu i změřit a ostatní pluginy v podstatě nejsou potřeba.

Jsi windowsák… bez jaké aplikace by sis nedovedl představit pracovní den?

Bez prohlížeče Chrome. Podle mě je to nejlepší nástroj na ladění Front-Endu “ever”.

Jak se pozná dobrý web? Jaká jsou měřítka a kdo může říct, že tento web je kvalitní a tento ne?

To záleží na mnoha aspektech. I pomalý web může být úspěšný. I web bez pěkné grafiky může být úspěšný. Je to komplexní záležitost, která se nedá jednoduše popsat.

Pokud bych to bral z mého pohledu vývojáře/kodéra, tak u webu postaveného na WP se dá měřit spousty informací. Počet dotazů do databáze, rychlost zpracování PHP na serveru, počet dotazů na externí soubory nebo způsob načítání obrázků atd. Zjednodušeně řečeno se dá říci, že čím rychlejší web je, tím je vyšší pravděpodobnost, že je postavený kvalitně.

Hodně jsi se v poslední době věnoval optimalizaci obrázků. Proč jsi se zaměřil zrovna na toto téma?

Z pohledu Front-Endu na klasickém webu načítáme několik typů dat. Je to samotný kód HTML, následně kód CSS, dále JavaScript a Obrázky (pak samozřejmě i další externí možnosti, jako je přidaný font atd.). Pokud není web nijak robustní, tak vše kromě obrázků má malou datovou velikost. Obrázky mívají největší velikost a proto je dobré se jim důkladně věnovat a stlačit je pokud možno na co nejmenší možnou velikost. Tím se dá razantně ovlivnit rychlost načtení webu.

Tomuto tématu jsem loni v létě věnoval měsíc času, abych přišel na systém, který mi bude fungovat v mém workflow. Vše jsem důkladně popsal v článku Mistrovská optimalizace obrázků nejen pro WordPress.

Máš nějaké své top 3 doporučení pro rychlý web? Co je na checklistu nejvýše? Co má za tebe největší přínos?

Jak už jsem zmínil, jedna z top záležitostí jsou určitě obrázky, řešení jejich rozměrů a komprimace. Dále je to určitě cachování. Pokud si sami napíšete šablonu a víte jak si jí optimalizovat, tak cachování nebude mít zas tak velký přínos. V případě kupovaných šablon, ale může mít doopravdy velký. Nakonec asi nastavení komprimace na serveru jako třeba Gzip, plus minifikace souborů – HTML, CSS, JS. Což ale většinu cache pluginy zvládají.

Doporučení pro rychlý web by bylo asi mnoho. Hlavně by záleželo, jestli je to web stavěný se šablonou na míru nebo s kupovanou.

Jak se ti pracuje s naším VPS Centrem?

Vaše VPS jsem zatím nezkoušel. Vím o něm, a taky vím, že je to slušné řešení, ale mě se popravdě nehodí. Klienti většinou mají svůj vlastní hosting a já svůj malý web hostuji u Vládi Smitky. (na obrázku)

Jak probíhá typický pracovní den Adama Laity?

Vzbudím se až se vzbudím -> možná si dám snídani, případně si počkám na oběd -> odpovím na maily, případně dořeším nějakou komunikaci -> jdu ven projít se do přírody -> dám si večeři -> připravím si vodnici -> večer začnu s psaním kódu a nastavováním webu.

Takto vypadá typický pracovní den. Někdy i bez kódování a zůstanu jen u komunikace a pokud se stane, že nestíhám, tak dělám třeba 14 hodin denně, ale je to pouze na pár dní.

Kdo Tě v práci nejvíce inspiruje?

To je těžká otázka, protože se spíš nechávám inspirovat v životě, než v práci. Tam získávám řešení problémů nebo informace k novým postupům ať už z různých médií nebo od různých známých osobností z oboru.

Na jaký web si nejvíc pyšný? – nemyslím nějakého největšího klienta, spíš něco, na co když se podíváš po letech, řekneš si Jo… to se povedlo.

Vzhledem k tomu, že já řeším pouze tu technickou nebo administrační část, tak to většinou bývá web nejnovější, protože skoro každým webem se něco nového naučím nebo vylepším nějaký další proces. Pokud bychom se bavili o Front-Endu, tak jsem asi nejvíce spokojený s posledním webem pro Pavla Ungra pavelungr.com. Co se týká administrační části, tak to jsem se zas nejvíce “vyřádil” na webu svetformule.cz.

Pozvánka:

Pražský WordCamp se bude konat už 29.2.2020. Se svou přednáškou na něm vystoupí i Karel Dytrych, který dělal na loňském ročníku šatnáře a při té příležitosti natočil podcast. Konference bude super, tak určitě doražete…