Pohled z druhé strany: Co všechno stojí za registrací domény?


Mít vlastní doménu je jedna z “must have” položek každého tvůrce internetového obsahu i e-prodejce. Vlastní doména svědčí o profesionalitě a důvěryhodnosti. Založit si ji u hostingové společnosti, není žádná věda. Stačí vymyslet jméno, ověřit si dostupnost, a objednat. Voilà, vlastní doména je na světě! Co se ale děje na druhé straně? Co všechno pro hostingového poskytovatele znamená kliknutí na “Objednat doménu”? Rozhodla jsem se poodhalit roušku tajemství a vyzpovídala jsem Karla Dytrycha, zakladatele Váš-hosting.cz. Registrace vlastní domény je sice pohodlná pro uživatele, ovšem poskytovateli služeb může přivodit nejednu vrásku na čele.

• Začneme zlehka, na stránkách Váš-hosting.cz stojí, že máte v registru přes 4500 domén, to je neuvěřitelné číslo. Která doména byla úplně tou první zaregistrovanou a jsou mezi tím enormním číslem i velmi známé e-projekty?

První domény jsme testovali sami na sobě, takže to bude něco jako vas-hosting.cz 🙂 Mezi doménami, o které se staráme, jsou samozřejmě i velké a známé online značky. Jedná se kupříkladu o domény firem Cushman & Wakefield, Autopalace Group, Forliving, dále má u nás třeba CZ doménu firma provozující populární blogovací platformu tumblr. Také je u nás řada cenných a zajímavých domén jako pardubice.cz, autodily.cz a další.

• Pečuje Váš-hosting.cz pouze o zákazníky z České republiky nebo máte zkušenost s poskytováním služeb i pro zahraniční klienty? Pokud ano, z kterých oblastí tito vzácní zákazníci pocházejí?

Samozřejmě CZ trh je pro nás naprostá majorita, nezanedbatelný počet klientů ale zastupují i slovenští sousedi. Domény u nás mají také firmy z ostatních evropských států a ze zemí zbývajících kontinentů, jejich počet však dosahuje pár desítek. Převážně se jedná o zahraniční klienty, kteří potřebují CZ doménu. Aktivně za hranicemi marketing neděláme.

• Provozuji-li dosud blog či obchůdek na soukromé doméně, tedy vlastně tvořím obsah pod někým, proč bych měla zauvažovat o vlastní doméně?

To záleží, především to posiluje brand a buduje nějakou hodnotu. Pokud mám ale jen malý soukromý blogísek, klidně může zůstat pod doménou blogovací platformy. Firemní věci by ovšem, podle mého názoru, měly být vždy na vlastní doméně.

• Budování hodnoty mne zaujalo a chtěla bych své stránky více “profi”. Rozhodla jsem se proto pro zaregistrování domény, ale zarazilo mě množství koncovek. Stálicí je asi .cz, jak si ale stojí ostatní? Možná jsou originální, neznevýhodní mě ovšem oproti konkurenci s .cz?

V Čechách rozhodně vládne česká doména, v závěsu je potom .com. Novinkou poslední doby jsou nové koncovky, které se postupně ve světě prosazují. Jisté “znevýhodnění” proto vnímám jen jako dočasnou věc. I tady platí staré známé: Na vše nové si musí lidé zvyknout.

• Do očí mi padla rozdílnost v cenách. Vypovídá to o kvalitě domény? Proč některé atakují i 50 000 Kč a jiné lze objednat už za 99 Kč?

To je čistě záležitost každého registru domén, jak stanovuje své ceny. My máme v Čechách štěstí na velmi dobrého správce v podobě CZ NIC. To na Slovensku je to úplně jiná písnička. Každopádně koncovou cenu ještě ovlivňuje i samotný hostingový provider. Najdou se tací, kteří k velkoobchodní ceně přičítají nemalou marži, ale i tací, kteří prodávají se ztrátou. Mně osobně by asi nevadilo, pokud by cena za registraci byla mnohem větší. Moc se mi nelíbí zabrané domény jen ze stran spekulantů.

• A co když si z nabídky nevyberu. Existuje možnost, nechat si zaregistrovat koncovku dle vlastního návrhu? Pokud ne, je reálné, že by taková služba v blízké budoucnosti vznikla?

Taková možnost neexistuje a běžná služba asi v dohledné době jen tak nebude. Samozřejmě je možné u ICANN podat žádost na novou budoucí .cool koncovku. 🙂

• Nevšední se mi zdá i možnost registrace domény s diaktritikou. Je tato služba žádaná? Mám upřednostnit spíše klasiku nebo zkusit diakritiku? Přeci jenom stále vídám domény bez háčků a čárek.

Jsem v tomto asi docela konzervativní, ale klaním se vždy rozhodně ke klasické doméně bez diakritiky. Diakritika přináší celou řadu problémů. A to třeba i bezpečnostních. Každopádně, ve světě je to už dost běžná věc. Já ji ale doporučuji spíše jako doplněk ke klasické doméně pro ochranu značky.

• Dobře, mám vybráno a klikám na objednat. Pro mě, coby zákazníka, je vše vyřešeno. Co se ale děje u vás? Jak probíhá vyřizování objednávky?

Po tomhle jednoduchém stisku objednat se toho ještě moc neděje 🙂 Uložíme si objednávku do databáze, fakturační systém na ni vystaví fakturu a tobě jako zákazníkovi ji dáme k úhradě. To zásadní se děje až po úhradě. Pár vteřin po přijetí úhrady ihned posíláme požadavek na registraci domény do příslušného registru, zavádíme doménu do DNS, na správném serveru připravíme prostor pro budoucí web, připravíme mailserver, kde stačí jen založit e-maily atd.

• Předpokládám, že se moje doména začne ihned zobrazovat ostatním potenciálním zákazníkům jako obsazená. Kam se vlastně domény zapisují? Existuje nějaký centrální rejstřík všech obsazených domén?

Ano, je to tak. Doména hned po její aktivaci začne hlásit, že je obsazená. I když v zemích, kde mají ještě nějaké předpotopní systémy, tomu tak být zcela nutně nemusí. Tato situace se už stává ale spíše ojedinělou. Doménu si zapisuje do své databáze vždy správce dané domény, u nás je to již zmíněný CZ NIC. Centrální rejstřík napříč všemi koncovkami však není. Vždy se tak děje jen u správce každé jedné koncovky.

• Objednávka vyřízena. Co se nyní očekává ode mě? Je všechno v mé režii nebo mne budete navigovat? Zvládne takový proces i naprostý začátečník, který má jen běžné počítačové znalosti, ale rozhodl se začít např. s blogem?

Všechno je jen v tvé režii. A je to velmi snadné. V našem zákaznickém centru třeba stačí kliknout na nainstalovat WordPress a nový firemní web / blog je na světě. S FTP nebo databázemi se vůbec trápit nemusíš.

• Zaujalo mě, že nabízíte podporu 365 dní ročně, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Jak taková podpora probíhá? Skutečně sedí někdo na druhé straně a bedlivě hlídá, zda nenastal problém i třeba o půlnoci?  

Ano je to tak. V datacentru, kde máme servery, je nonstop dohled, kdy může technik kdykoliv zasáhnout a cokoliv se serverem udělat. Jinak je u nás podpora přes noc spíše pasivní. Vše hlídá monitoring a popř. čekáme jen, jestli se nějaký zákazník ozve s případným problémem.

• Své klienty Váš-hosting.cz odkazuje např. na Freelo, Hlídám.to nebo GitLab. Používá i váš tým k práci nějaké šikovné pomocníky – software nebo online aplikace?

Přesně tyto uvedené používáme. A pak ještě řadu dalších. Zmínil bych třeba Puppet pro hromadnou správu serverů, Nagios, Munin a New Relic k rozšířenému monitoringu serverů. Na zátěžové testy využíváme SmartMeter. Dále máme řadu obslužných aplikací, databází a služeb, které si vyvíjíme zcela na míru. Bez toho se hosting ani řešit nedá. Rozepisovat je, by byl pěkně dlouhý seznam.

• Chystáte do budoucna nějaké změny ohledně registru domén? Budete rozšiřovat stávající nabídku doménových koncovek?

Určitě se budeme přizpůsobovat situaci na trhu. Nové koncovky tu a tam přidáváme stále. Ale velký třesk ve světě doménových koncovek asi teď někdy nebude.

Mít stránky na vlastní doméně a s možností využití balíčku hostingových služeb je, jak vidíte, dostupné komukoliv. Registrace domény znamená pro objednávajícího několikrát kliknout, veškeré další starosti padají na hlavu hostingového poskytovatele. Právě na výběr poskytovatele klaďte největší důraz a volte takového, který neláká jen na výhodné ceny, ale především na několikaleté zkušenosti, prokazatelné úspěchy a pro-aktivní klientský přístup. A co vy? Už máte zaregistrovanou doménu nebo stále hledáte vhodnou hostingovou společnost? Váš-hosting.cz je tu se svou pestrou nabídkou právě pro vás.