Jan Kulda: Nejvíc mě baví, že děláme něco prospěšného, co lidem zlepšuje jejich pracovní dny


Poznejte blíž webdesignera, UX experta a kodéra, jednoho ze zakladatelů nástroje Freelo. Jan Kulda se nám svěřil, jak začínal, překonával překážky v práci a jak buduje přátelskou atmosféru v týmu. Poodkryje své triky při tvorbě e-shopů a aplikací, svou vizi do budoucna i recept na zdravý a spokojený život.

Co tě vedlo k webdesignu, UX a kódování? Dokážeš to nějak ohodnotit, co tě baví řešit nejvíc? A chtěl ses tím živit odjakživa?

Z prvu jsem měl jako kodér jen brigádu při škole. Neuměl jsem to, ale kývnul jsem na zakázku, kterou jsem našel na webtrhu. Za týden jsem se kódovat „naučil“ a odevzdal pvní nakódovanou stránku, ihned přišly další zakázky a já se postupně zlepšoval. Měl jsem radost, že dělám za 3x takovou hodinovku, než kamarádi, kteří chodili do callcentra zvedat telefony a navíc mě to i bavilo. Přirozeně jsem se v tom chtěl zlepšovat a když už pro mě nebylo v oblasti kódování nic nového, tak jsem se více zajímal o tu grafickou složku věci – tedy webdesign a přes loga, letáky jsem se až o dost později dostal k UX. 

Kolem počítačů jsem se pohyboval už od dětství a tak nějak k tomu mířil dlouho, ale až na vysoké jsem zjistil, že to budou weby a online prostředí. Nejvíce mě baví zlepšovat naše Freelo, protože tam vím, že když se něco hodně povede, tak desetitisíce lidí budou fungovat díky té změně efektivněji a pomůže jim to v jejich každodenní práci. Zároveň to je i velká zodpovědnost něco nepokazit ?.

Jsi spoluzakladatelem nástroje Freelo, prozradíš nám, jak jste přišli na nápad založit Freelo a jaké byly největší výzvy při jeho vývoji?

Je to dnes už asi známý příběh, ale s Karlem Borkovcem a Františkem Szabó jsme dělal iOS aplikaci Promishare, která měla stát na myšlence veřejného slibu. Po 8 měsících práce a dokončení ji bohužel nikdo nepoužíval a nakonec ani my sami. Byl to velký propadák (alespoň v našich očích) a zařekli jsme se, že pokud nějakou další aplikaci budeme dělat, tak jedině za podmínky, že ji budeme chtít sami používat co nejčastěji. Tehdy jsem pracoval na part-time v agentuře Karla Dytrycha (ve Webový servis) no a tam se řešil nějaký interní systém na organizaci práce ála Trello/Basecamp, takže to byl takový příklad, který jsem Frantovi a Karlovi Borkovcovi přinesl, že bychom mohli udělat něco podobného pro lidi, jako jsme my sami – pro Freelancery (proto název Freelo).

Asi rok jsme Freelo vyvíjeli (teda hlavně Borki a já, Franta měl řešit hlavně marketing a byznys development). Těsně přes spuštěním se z Freela Franta nakonec stáhnul kvůli zájmu o něco jiného. Místo něj naskočil Karel Dytrych, který už díky tvorbě interního systému pro jeho digitální agenturu měl s něčím takovým nějaké zkušenosti a přišlo mu to zajímavé – bez jeho „záskoku“ si myslím, že by Freelo dávno neexistovalo. 

No a nejtěžší byly asi celé první tři roky – zkrátka odtlačit tu maličkou lodičku bez plachet, kormidla a pádel od břehu ?.

A spolu s tím i největší fuckupy?

Asi největší problém byl minutí cílovky. Hned na začátku jsme si mysleli, jak Freelo bude pro ty „volnonožce“, oni si tam budou zvát své klienty a budou za to vesele platit. To byl velký omyl, protože lidé na volné noze spíš někdo zve do klientských nástrojů a fungují tam vlastně zdarma na účet klienta. Tohle jsme si uvědomili záhy a museli jsme dost otočit pomyslným kormidlem. 

Další problém byl i náš ceník, který počítal jen se dvěma tarify – Free (0 Kč) a Frelance (399 Kč) – no a na tomhle se opravdu nedalo vydělat na provoz a naše výplaty. Freelo jsme první roky dělali po večerech, víkendech a živili se jako Freelanceři na částečný úvazek, protože všechny ty “drobné”, které jsme vydělali, jsme museli dávat na marketing, servery a do vývoje.

A jak si užíváš spolupráci s Karlem a Karlem? A jak řešíte v businessu společné neshody, pokud nějaké jsou?

Naše spolupráce stojí především na kamarádství a velmi podobných životních hodnotách a pohledu na svět. S klukama je radost dělat cokoliv. Jsem moc rád, že se naše cesty potkaly a můžeme spolu dělat něco smysluplného, co slouží lidem a zároveň nás to baví.

Když už dojde na situace, kdy se neshodneme – typicky při řešení změn nebo vylepšení ve Freelu – tak vždy dojdeme ke konsenzu. Na žádné větší neshody nedochází “ťuk ťuk” ?.

Co tě na webdesignu a UXu baví nejvíc? a jaké jsou tvé oblíbené nástroje a techniky, které v práci využíváš?

Už jsem zmiňoval, že to je vysoká přidaná hodnota, kterou se třeba i menší změnou dá docílit. Dál je to pestrost a rozmanitost toho, co člověk řeší. V pozici spoluzakladatele rozhodně už neřeším jen produkt, ale i všechno okolo, co je potřeba, aby naše posádka dobře spolupracovala na tom podstatném – takže se vzdělávám i v řízení firmy, vedení lidí, marketingu, obchodu apod. Když bych měl říct, které nástroje používám nejčastěji, tak je to samozřejmě naše Freelo, kde si orchestrujeme pracovní agendu pro náš bezmála třicetičlenný tým, pak Slack, kde řešíme day-to-day komunikaci, která není „úkolového charakteru“, dál pak Figma/Sketch pro nějaké grafické přípravy a mockupy a dost jsem v kódu, kde ladím finální výstup a prototypuju – na to mám VSCode. Mojí oblíbenou metodou je toho kreslit co nejméně a více věcí řešit rovnou v kódu a mít z toho rovnou uživatelský feeling, jestli to sedí a nebo to je potřeba jinak. 

Hodně taky v týmu používáme Google docs, kde dávám zpětnou vazbu na texty v komentářích a nebo Missive, který máme na týmový mail-inbox.

Jaké jsou tvoje oblíbené aplikace nebo nástroje pro zlepšení produktivity a organizování úkolů?

Freelo, Poznámky, Slack, Google meet, Google doc/sheet.

Prozradíš nám ty nejúspěšnější strategie pro získání nových zákazníků a jak si nejlépe udržet ty stávající?

Bude to asi trošku nepopulární, ale za mě to je asi konzistence a kontinuita. Když budete dělat dostatečně dlouho dělat téměř cokoliv dobře, tak si to své zákazníky najde a úspěch vás nejspíš nemine. 

Je tady samozřejmě i cesta startupů, kdy mají do pěti let pohádkový exit za stovky milionů, ale taky je potřeba myslet na to, jaká je úmrtnost – tzn. kolik existuje neúspěšných startupů na jeden úspěšný. Když se podíváte na statistiky, tak vám možná dojde, že tuto ruletu nechcete hrát. Ve Freelu dbáme hodně na feedback-loop a iterujeme v krátkých cyklech směrem k potřebám a řešením problémů našich zákazníků. To se jeví jako dlouhodobě správná strategie a postupně tu sněhovou kouli už osmých rokem nabalujeme ?

Jak se podle tebe bude vyvíjet obor online marketingu v následujících letech?

S nastupující AI to vypadá, že by to mohlo být hodně zajímavé. Zřejmě to donutí hodně lidí přehodnotit to, co dělají a hledat nové činnosti s vyšší přidanou hodnotou. To v důsledku může znamenat celkové zkvalitnění oboru, větší konkurenci a posun. Určitě bude dost důležité, jakým směrem budou nástroje a marketplaces posouvat velcí hráči jako Google, Apple, Microsoft, Facebook apod. 

Myslím, že stojíme na pokraji revoluce a jsem sám dost zvědavý, až se ty „AI novinky“ trošku uklidní a vycizelují se ty, které budeme běžně každý den používat. Tipuju, že do roka budeme pracovat v onlinu o dost jinak, než dnes a určitě je na pořadu dne se tím zabývat a zásadní nástroje zařazovat do každodenního workflow a šetřit si čas a nebo získávat snadněji kvalitnější výstupy/vstupy.

Jaký si myslíš, že bude mít dopad rapidní vývoj technologií na moderní společnost?

U lidí pracujících v onlinu to bude mít zásadní dopad na jejich workflow. Plošnější zásah na populaci si zatím netroufám odhadnout. Uvidíme, na co všechno vzniknou nástroje a pomůcky. Podle mě to je ještě hodně otevřená hra, do které může vstoupit spoustu hráčů. Dost bude záležet, jak dokážeme AI propojit s reálným světem mimo displeje.

A když už o tom mluvíme. Bojíš se budoucnosti s AI?

Nebojím?

Co byl tvůj největší podnikatelský úspěch mimo Freelo? Pochlub se nám, na co jsi vyloženě hrdý.

Mám takový názor, že náš život zásadně mění maličkosti. A asi jsem nejvíc rád za to, že jsem se tenkrát odhodlal a na tom webtrhu poslal zprávu, že tu první zakázku na kódování beru i když jsem to vůbec neuměl. Když si na to vzpomenu, tak to vyžadovalo asi docela dost odvahy. Podle mě je celkově strašně důležité nebát se nových věcí. Mně vždy pomáhalo a pomáhá říct si „co nejhoršího se může stát, když to nevyjde?“ No a když odpověď není, že třeba přijdu o hlavu, ale cítím, že by mě to mohlo posunout tím správným směrem, tak do toho prostě skočím a něco nového se naučím.

Tenhle přístup mi dlouhodobě pomáhá v mnoha rolích (nejen pracovních). Vyloženě hrdý jsem na to, že mám dvě zdravé děti, skvělou manželku a fungující firmu, do které se těším každý den a že si najdu i čas na sebe a sport.

Jaké postupy a techniky při navrhování e-shopů nebo aplikací bys doporučil začínajícím kolegům?

Z tohohle oboru jsem už pár let mimo, ale za mě jsou důležité tři věci: 

1) Dobře si vybrat, kterému klientovi (a jeho byznysu) chci pomáhat prodávat lépe/více – budete řešit spoustu strategicky důležitých věcí a je potřeba, abyste si lidsky seděli a vám sedělo, na čem pracujete.

2) Nepodcenit důkladnou analýzu trhu (co je standard), cílové skupiny a chápat specifika produktu.

3) No a pak precizní exekuce řešení a uplatnění všech získaných informací – ideálně i s otestováním UX cílové skupiny.

Jaké rady bys dal juniorům, kteří se chtějí zapojit do oblasti IT a digitálu?

Asi hlavně – nebojte se, zkoušejte a hledejte, co by vás bavilo. Podle mě super odrazový můstek je Digisemestr Jindry Fáborského, který si tam zve opravdu TOP lidi z digitálu, kteří vás provedou všemi zákoutími online světa a vy si pak z té „cukrárny“ vyberete to, co vám přijde v danou chvíli nejzajímavější. 

Jaký byl tvůj nejoblíbenější projekt, na kterém jsi v poslední době pracoval?

Freelo samozřejmě?

Co jsou pro tebe ty největší výzvy, kterým ve své práci čelíš a jak se s nimi vypořádáváš?

Asi je to vedení lidí – to je oblast, ve které se aktuálně snažím nejvíce posunout a je pro mě jako jednatele zásadní.

Co tě v práci inspiruje a motivuje?

Nejvíc mě baví, že děláme něco prospěšného, co lidem zlepšuje jejich pracovní dny. Jsem taky moc rád, že máme super tým, který z Pardubic úspěšně konkuruje mezinárodním obrům čítajícím týmy o stovkách lidí.

Prozradíš nám některé své “aha” momenty, ať už pracovní nebo soukromé, a co sis z nich odnesl?

Aha, když nás je ve firmě tolik, tak musíme těm lidem taky definovat jejich role, aby věděli, co se od nich očekává.

Aha, když si s každou návštěvou WC udělám pětiminutové posilování, tak mě přestanou bolet záda.

Aha, děti jsou už od malička hodně samostatné/zvídavé/kreativní, stačí jim nediktovat náš pohled na svět, zastavit se, poslouchat, pozorovat, ptát se, nerozčilovat se ?.

Jak se dá skloubit práce, dvě děti a vlastní volný čas?

Já na to mám jednoduchý princip priorit, které jsem si srovnal někdy v roce 2016, a které dodržuju (viz bod 4 v jednom hodně starém článku ?) V krátkosti: 

Na prvním místě jsem já moje zdraví (bez něj jsem svému okolí k ničemu), pak rodina a přátelé (mít čas, energii a pozornost na kvalitní vztahy) no a konečně na třetím místě práce, která mě fakt hodně baví. Tohle je pro mě kompas, podle kterého se rozhoduju, čemu kdy budu věnovat svůj čas a energii a nebo čemu dám přednost před tím ostatním.

Zaujal mě tvůj článek, kde píšeš, žes nechtěně zhubnul 14 kilogramů. Prozradíš nám, co konkrétně za tím stálo a jak si nyní váhu udržuješ?

Byla to ta knížka Jídlo na prvním místě a taky informace od mého lékaře, že mám vysoký krevní tlak a dostanu doživotně prášky. S tím jsem se nehodlal jen tak smířit a hledal, „co dělám špatně“. Změnil jsem kompletně stravu a životosprávu – nejdříve hodně radikálně (Paleo dietou) a po nějakém čase jsem postupně uvolňoval. Po pár měsících tam byl mimoděk tento úbytek váhy, ale hlavně slova pana doktora „Vy prášky na tlak, zdá se, už nepotřebujete“ ?

S tím souvisí i otázka, jaký je tvůj životní styl a jak si udržuješ zdravé tělo i mysl?

Snažím se každý den k sedavému zaměstnání jakkoliv „nalepit“ sport a pohyb. Takže chodím s kočárkem, jezdím do práce na kole, zvedám činky xkrát v průběhu dne, před obědem jdu běhat, v zimě plavu v bazénu a nebo jdu do sauny. Mám hodně rád jízdu na kole – jezdím hlavně cross-country, traily a občas na silničním kole. Beru taky rád dceru na sedačku třeba na různá dětská hřiště v okolí – je to fajn, dá se to spojit s dalšími kamarády, kteří taky vezmou své děti. Asi je důležité to každodenní kombinování činností tak, aby ho bavil život ?.

Máš nějaké oblíbené knihy nebo podcasty, kterými se vzděláváš přímo v oboru nebo v osobním rozvoji?

Hodně mi změnila život knížka od Melvila: Jídlo na prvním místě. Pak David Deida a Cesta pravého muže. Hodně mi pomohl jeden semestr předmětu Psychologie od pana Novotného na UPCE – učil nás, jak být sebevědomí, jak balit holky a spoustu dalších pro ajťáky důležitých věcí ? Podcastů poslouchám hodně, ale spíš než pravidelně si vybírám dle hosta a aktuálního tématu, které mě zajímá a nebo ho řeším. Takže třeba v poslední době to jsou podcasty a webináře z oblasti rodičovství. Také náš podcast Z Podpalubí, protože si tam Karel zve fakt super hosty. 

Jaké jsou tvoje nejlepší vzpomínky z cest po světě?

Určitě to je návštěva Vietnamu s Karlem Dytrychem. To byla neskutečná jízda, kterou asi už nikdy nezažijeme tak, jako tenkrát.

Poslední a nutná otázka – Máš u nás VPS, na kterém ti běží několik webů. Jak jsi s naším prostředím a celkově s našimi službami spokojený?

Jedu s vaším VPS už dost dlouho a mám to spíš ze setrvačnosti – nechci nechat své klienty z minulosti „napospas“, tak jim ročně vyfakturuju nějakou malou částku za hosting a doménu. Moc se mi na VPS centru líbí jednoduchost a bezobslužnost celého řešení. No a když už se nějaká drobnost, kterou řešit potřebuju, objeví, tak stačí napsat na vždy ochotnou podporu Váš hostingu, která mi vždy obratem poradí – děláte fakt skvělou službu a moc za ni díky!