Jak ušetřit za copíka, grafika i kodéra? Zkuste page builder Pobo, radí Tomáš Smetka


Full-stack programátor Tomáš Smetka nám představil svůj nový page builder Pobo. Efektivní řešení nejen na e-shopy, se kterým ušetříte hodiny času i vlastní nervy nad vymýšlením produktových popisků.

Tomáš Smetka je programátor, který stojí nejen za vznikem Page Builderu Pobo. Tomáši, můžeš se nám blíže představit?

Zdravím předem všechny čtenáře, kluky a holky do podpalubí Freela i Váš-Hosting. Jsem fullstack programátor a člověk, který má rád jednoduché a efektivní nástroje, které pomáhají lidem v profesním i osobním životě šetřit čas a zefektivnit práci.

Vývoji se věnují více jak 15 let a rozhodl jsem se zkušenosti zužitkovat v nástroji, o kterém se rozepíši níže.

Jaké projekty máš tzv. “na svědomí”? Nějaký konkrétní, který můžeme znát?

Historicky jsem pracoval na e-shopech typu Rohlík, Pilulka a nyní píši interní CRM pro Performax, který patří ve svém oboru mezi technologické špičky v oblasti reklamy. Firemní “baby” projekt, kterému se s kolegy nyní věnuji, je editor Pobo Page Builder –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nástroj usnadňující e-shopařům psaní hezkých popisků, které známe např. od Applu, a to bez znalosti programování. Jediné, co náš klient potřebuje k tomu, aby měl “sexy” popisky na e-shopu, které vydělávají reálné peníze, jsou ruce a selský rozum. 

Navažme tedy nyní na tvůj nejmladší, jak ty sám říkáš, “baby projekt” Pobo. Můžeš nám Pobo builder představit víc? Jaké jsou jeho největší výhody oproti jiným builderům?

Hlavní misí a cílem nástroje Pobo Page Builderu je co nejvíce usnadnit a zefektivnit psaní contentu – popisků produktů a contentu na blog. Klienti u nás můžou najít umělou inteligenci, která jim pomůže s návrhem textů, integrovaný překladač DeepL, fotobanku, ořezy fotek, 50+ před připravených widgetů, velmi rychlé rozhraní, vymazlené UI a další super věci.

S Pobo klient nepotřebuje kodéra, grafika ani copywritera, to vše najde u nás na jednom místě. Oproti jiným nástrojům u nás člověk “nepiplá” každou stránku zvlášť, ale nastaví si jeden vzhled (style guide) i rozvržení a poté jen pracuje s obsahem. Konkurenční nástroje fungují tak, že každou stránku je potřeba nastylovat zvlášť, což je fajn do momentu, kdy klient potřebuje to samé upravit na 1000 produktech.

Z vlastní rešerše jsme zjistili, že se tedy jedná o builder kompatibilní převážně na e-shopová řešení, jde využít i v rámci klasického CMS, jako je například WordPress?

WordPress určitě plánujeme, je tam velký potenciál. Aktuálně jsme dokončili maďarskou verzi doplňku pro Shoptet a pracujeme na expanzi pro Shopify a Shopware, následně se budeme focusovat na open-source platformy právě typu WordPress, OpenCart apod. Víme, že zde je díra na trhu, kterou chceme vyplnit.  

V Pobo chceme nabízet jednoduchý editor, který si mohou firmy snadno nasadit do svého řešení bez složité a nákladné implementace, je to zkrátka „simple clever“ řešení. 

Popíšeš nám jeho nejlepší funkce, o kterých bychom měli určitě vědět?

Určitě. Klienti nejvíce oceňují přehlednost, jednoduché ovládání, efektivitu a uživatelskou přívětivost. Přidat si obrázek nebo video vedle textu, ikony s konkurenčními výhodami či obrázkovou galerii jim nezabere víc jak tři kliky a jednotný vzhled obsahu si také nastaví bez potřeby kodéra.

Velmi často také klienti oceňují možnost vytvářet popisky produktů z jednoho místa a AI pro vytváření textu – šetří opravdu spoustu času.

V obecném kontextu chceme, aby klienti, kteří se do Pobo přihlásí, z něj měli radost a bavilo je builder používat. Nenutíme lidi zbytečně přemýšlet a klikat, zkrátka v jednoduchosti je síla, a to je DNA naší firmy.

Byl jsi na vývoj jen ty sám nebo máš kolem sebe tým lidí, který ti s vývojem pomáhal?

První, opravdu ranou verzi, jsme vyvíjeli na koleni. Vycházeli jsem z open-source řešení, které však nebylo dlouhodobě udržitelné a nedávalo nám smysl nad tím vyvíjet globální projekt. S kolegou Michalem Štikarem jsme se po první iteraci shodli nad přepisem appky a postavili ji od nuly tak, aby byla dlouhodobě udržitelná i škálovatelná.

Tento krok se nám vyplatil – umíme pružně reagovat na požadavky zákazníků a trhu, implementovat nové funkce, implementovat nové funkce s ohledem na udržitelnost. Vývoj produktu od nuly je velmi náročný, nicméně chceme konkurovat produktům, které jsou na světové špičce a vlastní řešení zde dává největší benefity.

Později se k nám přidal i frontend kodér Vojta a copywriterka Markéta, kteří s námi Pobo stále posouvají. Za to jim patří velký dík.

Jak vůbec vznikl tento nápad, co bylo největším hnacím motorem ho naprogramovat? Nějaký konkrétní “aha” moment?

S Michalem Štikarem jsme před covidem spustili e-shop s gramofony a deskami. V té době jsme hledali cestu, jak mít opravdu sexy popisky u produktů – do e-shopu jsme si přidali drag&drop editor (open-source řešení), které plnilo svoji funkci a fungovalo. Bohužel e-shop nakonec nevyšel a v té době padla myšlenka použít editor pro Shoptet formou doplňku – tím vznikl Pobo Page Builder. Z nápadu vzešel plnohodnotný projekt, který lidem šetří čas i peníze, což je to nejdůležitější.

Jaké všechny technologie nebo dílčí komponenty se ukrývají na pozadí takového editoru? Formátování HTML bude předpokládám pouze třešnička na dortu.

Vývojově jedeme na PHP 8.0, Nette 3 a Docker. Na frontendu používáme Vue.js + podpůrné knihovny a celé to hostujeme na Vas-Hosting.cz. Spousta částí ještě komunikuje s externími systémy, nicméně je to takové “lego na steroidech”, které dělá, co má.

A teď z jiného soudku, prozradíš nám naopak nějaké fuckupy, které jsi během vývoje řešil?  

Největší “fakáč” byla ztráta klientských dat vlastní hloupostí – omylem jsem smazal týdenní práci. Klikám, klikám a data jsou najednou “fuč”. Od té doby máme nastavené denní zálohy a s velmi velkou opatrností provádíme “destruktivní” akce.  

Druhý “fakáč” byl implementační – Pobo od počátku nepočítalo s možností, že si klient nainstaluje Pobo na více e-shopech pod jedním e-mailem. Tento neduh se s námi táhl poměrně dlouho, nicméně i to jsme vyřešili a díky tomu se nám otevřely možnosti, jak Pobo produktově posunout dále. 

Třetí “fakáč” nastal v momentě, kdy jsme vyrostli a přišlo několik DdOS útoků. To bylo v rámci hodin potřeba přesunout klientské fotky a obrázky produktů na CDN, která je na zátěž z principu dimenzovaná. Velký díky zde patří Vas-Hosting – dokázali eurodaně poradit i v sobotu odpoledne, což nebývá zvykem. 

Operativu řešíme na denní bázi, nicméně se nám daří dlouhodobě snižovat automatizací a edukací klientů. 

Všimli jsme si, že pravidelně přednášíš na různých konferencích a akcích. Z těch známějších například na Reshoperu. Jaké to je vystupovat před lidmi? Máš trému? A co ti ji pomáhá zahnat? 

Nejlepší lék na trému je panák u stánku Freela na Reshoperu (tam fakt zajděte) :-). Obecně trému nemám, mám rád výzvy. Vím, že děláme v týmu dobrou práci, máme výsledky i zkušenosti, o které se můžeme opřít. Pracujeme hodně s daty, testujeme, hledáme nové cesty – snažíme posouvat sebe, své lidi i klienty –  to je hlavním motor.

Rok 2022 byl pro vás poměrně nabitý, vzhledem k různým akcím a nebo i vzhledem k vývoji samotného builderu. Prozradíš nám, ve zkratce, co bylo nejvíce náročné nebo až zásadní, ať už pro tebe nebo, co se týká práce?

Rok 2022 byl pro nás klíčový – přidali se k nám noví kolegové, dokončili jsme expanzi do Maďarska a přidali spoustu funkcí, po kterých klienti nejvíce volali. Podařilo se nám i stabilizovat vývoj a odbourat technologický dluh. Stále mnoho práce nás čeká a nemine. Chceme více chodit na offline akce, fyzický kontakt byl kvůli covidu omezenější. Není nad to se potkat s ostatními lidmi, kteří dělají podobný produkt.

Jeden z doplňků, které jste vymysleli, byl na podporu Ukrajiny, prozradíš nám o něm víc a jak vnímáš jeho přínos?

Po invazi Ruska na Ukrajinu jsme přemýšleli, jak alespoň trochu “přispět do mlýna” a vytvořili lištu na podporu Ukrajiny, kterou si mohou e-shopaři na Shoptetu nainstalovat. Jejím smyslem je vyjádřit podporu formou banneru v patičce e-shopu. Podpora ze strany klientů byla a stále je enormní – jsem rád, že žiju ve společnosti, která chce pomoci. Stojíme si za tím, že Rusko nemá co na Ukrajině pohledávat, a to podporujem vším, co můžeme.

Pokud to není tajné, prozradíš nám, jaké máte další plány s vývojem builderu?

Teď v únoru, ve spolupráci s Shoptetem, spouštíme Pobo PREMIUM, které cílí prémiovými funkcemi na klienty Shoptet Premium. Pro nás to budou nové zkušenosti a výzvy, na které se velmi těšíme. Už teď umíme nabídnout náročným klientům řešení, které jim dává smysl.  

A teď něco z tvého soukromí, jak vypadá tvůj typický pracovní i nepracovní den?

Ranní ptáče nejsem, čili pracovní den začíná budíkem v 9:00, poté hygiena a cesta do práce. Přes oběd obvykle chodím do gymu a k večeru, je-li čas, zajdu do sauny či do kina. Večer trávím čtením kuchařky, vařením, vzděláváním nebo komunikací s klienty?

Co tě baví dělat ve volném čase?

Baví mě sportovat – běhání, kruhové trénink apod. Ve zdravém těle zdravý duch. Je potřeba tělo udržovat v kondici. Okrajově se zajímám o motorismus, health care, sleduji novinky a trendy na trhu. A pokud zbývá čas, rád cestuji po ČR.  

Jak se inspiruješ nebo vzděláváš?

U Pobo nás inspirují nejvíce klienti, je to nekonečná studna nápadů. Osobně sleduji Twitter, kde lze nalézt spoustu novinek, jinak čtu oborové weby a Linkedin. Z knih mohu doporučit “Univerzální principy designu”, ideální čtení pro produkťáky i vývojáře. Pro běžný život i management je fajn čtení “Nikdy nedělej kompromisy” od Chrisa Vosse. 

Velmi dobré zkušenosti máme také s mentory – přihlásili jsme se ke konci roku 2021 do CzechCrunch Startup Academy, ve které nás mentoroval Michal Menhart – výborný člověk, který dokáže pomoci projektům v jakékoliv fázi. 

Pobo podle mých informací běží z našich serverů. Jak jsi vůbec spokojený s našimi službami? 

Naprosto spokojený. U Váš Hosting jsme začínali přibližně před pěti lety. Přiměl nás skvělý poměr cena/výkon, ochotná podpora a řešení nestandardních požadavků, které nejsou problém. Neocenitelným pomocníkem byla jednoduchá a přehledná administrace nad VPS, kterou nelze s konkurenčními produkty typu cPanel apod. srovnávat. Výkon je super, SSH přístupy také i možnost volby Apache/Nginx, velmi dobrá nápověda, SSL certifikáty atd. De Facto, vše pokrývá naše potřeby. Za mě rozhodně doporučuji jak pro malé, tak i velké klienty.

Je něco, s čím momentálně bojuješ nebo, s čím bys v rámci svého projektu chtěl pomoci?

Bojujeme s časem, nicméně to každý v tomto oboru. Nově se k nám na vývoj přidá kolega Filip Krolop, který bude mít na starosti vývoj backendu, tím se nám víc rozvážou ruce.