Od 1. 2. 2024 přišla novinka týkající se změn v politice doručování e-mailů. Revoluční změna, se kterou počítal málokdo a jen minorita lidí ví, jak se k ní postavit. Možná ještě méně lidí ví, jak si zpětně zkontrolovat, že je vše skutečně nastavené správně.
A o tom bude dnešní článek. Radim Cejnek, vývojář, WordPress specialista, ale především aktivní člen pardubické wordpressové komunity se s námi problematice mrknul na zub. A tady je výsledek.
Doporučený postup pro začátečníky
Je několik možností, jak DMARC záznam nastavit – od volnějších až po velmi striktní. Rozdíl spočívá v následném zacházení s e-maily, které neprojdou ověřením.
To, jak má správně nastavený DMARC vypadat jsme rozebírali v nápovědě i v samotném článku o chystaných změnách v doručování. Neuškodí si rychle připomenout, jak takový DNS záznam vypadá:
_dmarc.vas-hosting.cz 3600 TXT v=DMARC1; p=reject;
Parametr p (politika) určuje, jak mailový server příjemce naloží s e-mailem, který neprojde kontrolou. Dle jeho nastavení buď e-mail:
- přesto normálně doručí (p=none),
- hodí ho do SPAMu (p=quarantine),
- nebo ho doručit odmítne (p=reject).
Až po otestování a ujištění se, že e-maily splňují SPF alignment i DKIM alignment je vhodné přejít na p=quarantine případně na p=reject . V opačném případě riskujete, že vaše e-maily budou padat do SPAMu nebo budou zcela odmítnuty.
Protože pokud začnete s p=reject a do SPF záznamu jste předtím zapomněli přidat například e-shop na subdoméně, tak veškeré e-maily, které odešle, mail server příjemce odmítne.
Radim Cejnek
Jak si zkontrolovat, že je vše nastavené správně?
Jedna z prvních věcí, co je nutné ověřit, jsou DNS záznamy a zda směřují, kam mají. To, zda je správně nastavený DNS záznam pro DMARC můžete lehce ověřit například pomocí jednoho z online nástrojů od MXToolBox. Tam stačí zadat doménu a hned máte přehled o tom, jestli a jaký záznam je u domény přidán.
Pozitivní výsledek vypadá například takto:
V rychlém reportu přehledně vidíte, co jednotlivé parametry znamenají, což se hodí, pokud si je nepamatujete z hlavy.
Špatný výsledek poznáte také hned na první pohled.
Vyhodnocování nastavených pravidel v Gmailu
Jak mailové servery příjemců vaše e-maily vyhodnocují, můžete zjistit velmi rychle. Mrkneme se na to, jak vše zjistit například u Gmailu. Podobně to funguje i u Google Workspace, ale tam dejte bacha, nesmíte kontrolovat stejnou doménu (Google občas kontrolu vynechá nebo zobrazí false positive)“.
Postup je jednoduchý:
- Z adresy na doméně, kterou chcete zkontrolovat, odešlete na jakoukoliv adresu Gmailu e-mail.
- Až dorazí, otevřete jej přímo v Gmailu přes prohlížeč. Stačí kliknout na tři tečky na pravé straně e-mailu a následně zvolit “Zobrazit originál”.
V tabulce, která se vám v tu chvíli zobrazí, máte rychlý přehled o tom, jak Google u tohoto odesílatele hodnotí nejen kontrolu DMARCu, ale i jednotlivé kontroly pro SPF a DKIM.
Pokud Gmail nemáte, můžete odeslat e-mail na check@dmarcly.com a zpátky se vám vrátí podobný přehled s výsledkem, to však může trvat i několik hodin.
Nezapomeňte zkontrolovat všechny služby
Je potřeba myslet na to, že tímto způsobem zkontrolujete pouze jednu konkrétní službu (např. e-mailového klienta), ale je potřeba zkontrolovat úplně všechny služby, které z vaší domény odesílají e-maily. Může se jednat třeba o kontaktní formuláře na webu, službu pro rozesílání newsletterů, e-shop, fakturační systém nebo často opomíjené tiskárny.
Jak monitorovat DMARC reporty
Z dlouhodobého hlediska je dobré mít v DMARC záznamu nastavené i reportování a používat nástroj, který reporty monitoruje a zároveň i analyzuje.
Reportování se v DNS záznamu _dmarc nastavuje pomocí parametrů:
- Nejčastěji rua (což je agregované reportování). Souhrnný report chodí od každého mailového serveru příjemců jednou za čas, nejčastěji denně.
- Další možný parametr je ruf (pro forenzní reportování), report je zasílaný pro každý jednotlivý e-mail, ale z bezpečnostních důvodů ho většina serverů neodesílá.
Monitorovacích služeb pro DMARC je na trhu mnoho a každá má jiné výhody. Pro začátek doporučujeme například Valimail Monitor. Ten jako jeden z mála nabízí zdarma správu neomezeného množství domén, zatímco u jiných můžete spravovat zdarma pouze jednu.
Po registraci a přihlášení stačí postupně přidat všechny vaše domény. U každé z nich se doplní DMARC záznam o:
"rua=mailto:dmarc_agg@vali.email"
Tak se zároveň ověří, že je každá přidaná doména skutečně vaše.
Valimail začne následně přijímat reporty a po několika dnech se můžete přehledně podívat, jak jsou e-maily, které odchází z domény vyhodnocované. Pokud některé neprochází, tak můžete rovnou začít řešit proč.
Pro podrobnější analýzu vám Valimail ukáže například i přehled IP adres, které odpovídaly nastaveným pravidlům a které naopak nikoliv.
Závěrem
Mít DMARC záznam nastavený správně je nejen povinnost, ale i nutnost. Jedině tak se do budoucna vyhnete nepříjemným potížím s řešením doručitelnosti e-mailů. Myslet zároveň i na to, že pouhým zápisem vaše práce nekončí.
Chceme podotknout, že nástrojů na kontrolu i monitoring je na trhu opravdu mnoho. Pokud vás problematika doopravdy zajímá a chcete ji probádat do hloubky, doporučujeme vyzkoušet i další dostupná řešení.
Už teď je ale více než jasné, že DMARCu se do budoucna bude věnovat čím dál více pozornosti a povinný bude nejen pro větší firmy, ale i pro jednotlivce. Tak nic nenechávejte na poslední chvíli.
- Přečtěte si recenze uživatelů
- Odkaz pro registraci k Valimailu.