Jak a proč nainstalovat Moodle


Tento článek vás provede instalací open-source aplikace Moodle, která je velmi vyhledávaná i díky současné krizi. Moodle slouží k tvorbě výukových systémů a online kurzů.

Ukazuje se, že školy a mnoho firem mimo IT nezvládá výuku ani práci na dálku. Freelo hodilo do moře záchranný kruh a nabízí postiženým firmám aplikaci pro správu projektů na 6 měsíců zdarma. Váš Hosting stále nabízí pro neziskové organizace, startupy s dobrými nápady a bojovníky s Covid 19 služby zdarma.

Obsah článku

Co to je Moodle?

Ve zkratce Moodle můžeme popsat jako vzdělávací platformu nebo virtuální školu, kde se shromažďují učitelé a žáci z celého světa. Ani nemusíte být učitel z povolání, abyste si založil “vlastní třídu”. Stačí mít téma, které ovládáte a oslovit tu správnou skupinu lidí.

Kurzy lze překládat do více jazyků. Aplikace je přeložená do více než 100 z nich vč. češtiny. Moodle velice dobře pracuje s komunitou. Ať už se jedná o překladatele, vývojáře nebo koncové uživatele.

Moodle podporuje pluginy, které rozšiřují jeho funkce. Ať už se jedná o ankety, chat nebo vlastní fórum. Najdete zde funkce, které využijí na základních nebo středních školách, ale i takové, které najdete pouze na vysokých školách a univerzitách.

Krátké představení v Angličtině.

Co všechno Moodle umí?

Vše, co každý student a učitel budou potřebovat. Díky pluginům můžete funkcionalitu jednoduše rozšiřovat nebo ubírat. Záleží jen na vás.

Pár funkcí, které nesmí chybět:

 • Testy – bez prověření znalostí by to prostě nešlo
 • Chatování – rychlý způsob komunikace mezi studenty a učiteli
 • Fórum – nejlepší místo na diskuzi k probíraným látkám, která je viditelná pro všechny
 • Přednášky – interaktivní režim výuky s neomezeným počtem stránek. Každá stránka může na konci obsahovat otázky s vyžadovanou odpovědí. To pro ověření, zda student dával pozor. 🙂
 • Poznámky / Slovníky – jednoduchý způsob, jak si vytvořit vlastní studijní materiál k výuce
 • Úkoly – domácí úlohy, které učitel může zadat svým žákům i s termínem. 🙂
 • Wiki – studenti mají možnost vytvořit si vlastní vědomostní databázi, kterou mohou využít ke studiu

Pluginy toho poskytnou mnohem více. Stačí se mrknout do knihovny. Moodle se dá využít i jinými způsoby než pouze na kurzy zdarma. Můžete na něm postavit vlastní online školu, úzce zaměřený kurz nebo třeba vnitrofiremní vzdělávání.

Pro koho je Moodle určený a jak se dá využít?

Využití může být opravdu široké. Jednoduše bychom mohli říci, že Moodle je určen pro 3 skupiny uživatelů:

1. Učitelé / Freelanceři
2. Firmy / Zaměstnanci
3. Školy / Studenti / Samouci

Učitelé / Freelanceři

Většina učitelů svojí práci dělá ráda. Všichni víme, jak děti dokáží být myšlenkami jinde nebo dělají ve třídě nepořádek. To na motivaci a spokojenosti učitelů rozhodně nepřidává.

Část učitelů našla zalíbení právě ve vzdělávací platformě Moodle, kde mohou vytvářet a učit kurzy podle svého uvážení pro lidi z celého světa. Navíc ve virtuální třídě se těžko zlobí. 🙂

Pokud je kurz přitažlivý, tak si jím mohou učitelé i přivydělávat. Jen najít platící studenty… To není vždy snadné a vyžaduje to menší samostudium marketingu a vytvoření jednoduchého webu na WordPressu. Nedoporučujeme hned někoho na podobné služby najímat. Spíše s malými náklady ověřte, zda je o kurz vůbec zájem. 

Další skupina už má trochu jiné obchodní cíle. Platformu využívají i freelanceři, kteří chtějí své nabyté vědomosti předávat dál za nějaký poplatek.

Témata mohou být opravdu různorodá a jediná překážka je sehnat své studenty. Výjimkou nejsou ani kurzy za 20 000 Kč, které nabízejí prvotřídní obsah a je určena pouze pro úzkou skupinu studentů.

Jaké kurzy dnes nejvíce frčí?

 • Učení jazyků – lidi se nikdy nepřestanou učit nové jazyky. Právě proto, že na Moodlu působí mnoho překladatelů a učitelů. Proto je také přeložen do více jak 100+ jazyků.
 • Marketing – nedílná součást e-commerce, podnikání a de facto všeho, kde potřebujete oslovit nové zákazníky
 • IT / Programování – svět potřebuje technicky vzdělané lidi. Na trhu práce je po nich velká poptávka a mnoho samouků právě po takových kurzech kouká.
 • Software – celá řada kurzu se věnuje i obsluze softwaru, jako je např. Office 365 (Excel, Word, PowerPoint..), celý balík Adobe (Photoshop, Premiere, After Effects…) a v podstatě každý software, který má velkou základnu uživatelů.

V tom je krása internetu a Moodlu. Jak si lidé mezi sebou vyměňují znalosti a zkušenosti.

Jen nezapomeňte, že konkurence je velká a pokud si chcete nechat za předání svého know-how zaplatit, budete muset nabídnout i něco víc, než jen online kurz. Oblíbené jsou například konzultace, bonusové materiály, knihy, podcasty jen pro členy, certifikáty či vybudovaný love brand…

Školy / Studenti

Další významnou kategorií jsou právě školy. Hlavně v době pandemie přijde virtuální vzdělávací platforma více než vhod. Školy mají jasně dané osnovy a vytváření kurzu jim tedy nezabere takovou dobu. Navíc mají bohaté zkušenosti s testy a hodnocením studentů, takže školy jsou nejlepší adepti na implementování “virtuální třídy”.

Proč tedy školy neimplementují Moodle ve velkém? Největším problémem je správa platformy a zaučení studentů a učitelů v novém prostředí. Není na to zkrátka čas. Moodle potřebuje větší péči, protože se nejedná o jednoduchou aplikaci, ale o nahrazení školního prostředí.

Podobné kurzy ale nemusí pomáhat pouze studentům na denním studiu, ale i těm, kteří z důvodu zaměstnání mohou do školy např. pouze 1x týdně. Student bude mít všechny podklady na jednom místě. Navíc bude mít možnost komunikovat s učiteli a ostatními studenty.

Také školy, firmy nebo univerzity mohou své kurzy poskytovat i veřejnosti, aby zlepšili svoji publicitu a přilákaly do svých řad tak více studentů nebo budoucích zaměstnanců. Vlastní kurzy si mohou samozřejmě vytvořit i šikovní studenti, kteří tím mohou pomoci svým spolužákům a studentům z jiných škol nebo dokonce zemí.

Zde naleznete seznam kurzů, které jsou zdarma. Najdete tam i kurzy od předních světových Univerzit, jako je Stanford, Harvard, MIT nebo Yale. Nelení ani přední technologické firmy, jako jsou Google nebo Microsoft. Bohužel většina těchto kurzu je v angličtině.

Firmy / Zaměstnanci

Poslední skupinou uživatelů jsou firmy a jejich zaměstnanci. Ve firmách může mít Moodle celou řadu využití. Od úvodních testů bezpečnosti, pravidelné měsíční testy vědomostí nebo interní školení pro nové produkty nebo služby, které se ve firmě spouštějí.

V zákaznické podpoře se např. výsledky z pravidelných měsíčních testů započítávají do bonusů spolu s dalšími faktory, jako je hodnocení zákazníků a počet odbavených požadavků. Moodle se dá využít opravdu kreativně a je to skvělý způsob, jak rozšířit nové informace uvnitř firmy rychle a efektivně.

Dalším způsobem, jak firmy mohou využít platformu Moodle je nabízení vlastních kurzů ke svým produktům. Tím si zaručí i propagaci. Takové kurzy už mohou být zdarma. Například Google má své kurzy zdarma, protože na nich učí své uživatele, jak jejich produkty používat efektivně. Ať už se jedná o jejich reklamní síť AdWords nebo propagování vlastních programovacích jazyků nebo služeb. To zaručí větší základnu uživatelů, kteří budou na podobných službách profitovat vč. Googlu.

Kolik to všechno stojí a kde mohu Moodle nainstalovat?

Než se pustíme do instalace, tak je dobré si říci, kolik nás taková sranda bude stát. Máme 3 možnosti, jak Moodle nainstalovat. Většina softwaru, na které píšeme návody je Open Source a Moodle není žádná vyjímka.

Moodle má 3 tarify:

1. Udělej si sám – Instalace na vlastní server
2. Začni s Moodlem – Běží na Cloudu od Moodle
3. Najdi partnera – Získáte parťáka, který vám se vším pomůže

Také jsou seřazené od nejlevnější varianty (1) až po tu nejdražší (3). Každá varianta má odlišný čas instalace, ale to je v porovnání s vytvořením obsahem opravdu nic neříkající údaj. Spíše ukazuje, jak je instalace náročná a nedoporučujeme vybírat variantu pouze podle délky instalace.

Instalace na vlastní server

Nejnáročnější na čas ze všech variant, ale za to je nejlevnější. Počítejte, že instalace zabere něco kolem 1 hodiny. – což je právě v porovnání s časem,

Jediné náklady jsou na virtuální server a váš čas. Díky tomu, že je Moodle Open Source lze jej bezplatně stáhnout a nainstalovat na jakýkoliv LAMP server.

Požadavky na server:

 • Linuxová distribuce
 • Webserver (Apache, Nginx…)
 • PHP 7.1+
 • MariaDB 5.5+, MySQL 5.6+ nebo Postgres 9.4+

Pokud máte v plánu používat pouze Moodle a jednoduché webové stránky, tak třeba varianta VPS Lite bohatě postačí.

Takže, jako vždy na Open Source stačí běžný LAMP server. 🙂

Proč se vyplatí Moodle na vlastním virtuálním serveru?

 • Náklady pouze za provoz serveru (můžete na něm hostovat i své webové stránky nebo e-maily)
 • Všechna data a uživatele máte pod kontrolou.
 • Design Moodlu a pluginy jsou plně ve vaší režii

Jediným mínusem, který je spojený s instalací Moodle je z vaší strany investice času na zprovoznění. Moodle má ale skvělou komunitu, která obvykle pomůže. Pokud budete mít problém s instalací na našich serverech, tak vám jako vždy ochotně pomůžeme také.  Bohužel ale už nedokážeme pomoci s vytvářením kurzů nebo úpravou stránek.

Moodle má skvělou dokumentaci a pokud nemáte problém s angličtinou, tak si bez problému vystačíte sami.

Moodle Cloud

Oblíbený způsob, jak tvůrci open source softwaru vydělávají je právě poskytnutí vlastního hostingu. V tomto případě se jedná o MoodleCloud, který je vhodný pro malé a střední organizace.

Ceny jsou docela rozumné. Navíc můžete vyzkoušet i free verzi, která je navždy zdarma, ale samozřejmě s menšími omezeními. Záleží, jaké máte požadavky. Ceny začínají od 80 USD za rok až po největší variantu 1000 USD pro bezmála 500 uživatelů.

Pro větší firmy nebo školy se dá říci, že čím více uživatelů budete mít, tím více se vyplatí mít Moodle na vlastním serveru.

Doporučujeme prozkoumat kompletní ceník, abyste si mohli dané varianty porovnat.

Výhoda takového řešení je kvalitní anglická technická podpora. Zároveň od placených balíčků máte k plusu automatické zálohy, certifikáty o absolvování kurzů nebo možnost aktivovat pokročilé šablony.

Moodle Partner

Poslední a nejdražší varianta je vyhledání certifikovaného partnera přímo od Moodle. Vyberete si zemi a ukáže se vám seznam certifikovaných partnerů, které můžete oslovit s poptávkou na instalaci a správy vlastní vzdělávací platformy.

Pro vás nejpohodlnější varianta, ale za kterou sáhnete hluboko do kapsy. Takový partner má s nasazováním mnoho zkušeností a tak vyřizování vašich požadavků mu půjde od ruky. Hlavně pomůže a nasadí specifické požadavky, které byste vlastními silami nezvládli. Na MoodleCloudu s těmito požadavkami nepomohou. Moodle je v tomto ohledu spíše technická podpora než váš vývojářský tým.

Důležité je, že s partnery se můžete domluvit i na správě platformy na jejich serverech. To se projeví na nákladech, ale zase si můžete být jistí, že jakýkoliv problém půjde vyřešit.

Ceny jsou opravdu různé a záleží na vašich požadavcích, ale rozhodně to bude více než za nejvyšší balíček od Moodlu za 1000 USD ročně.

Jak nainstalovat Moodle?

Instalaci provádíme na našich nejpoužívanějších virtuálních serverech s VPS Centrem. Tedy pro OS Debian.

1. krok Stáhnout Moodle

Jako všechny instalace začneme stažením softwaru. V době psaní návodu je stable verze 3.8.2+.

2. krok – Vytvoříme databázi

V našem přehledném VPS Centru zvolte doménu, pod kterou chcete Moodle instalovat a kliknete na sekci databáze. Můžete vybrat, jak MySQL(MariaDB), tak i PostgreSQL.

3. krok – Vytvoříme složku pro Moodle

My v dnešním příkladu budeme ukazovat, jak si Moodle nainstalovat na subdoménu moodle.vas-hosting.sk. Stažený balíček proto vložíme do složky /www/hosting/vas-hosting.sk/ . Moodle můžete samozřejmě nainstalovat i na doméně vas-hosting.sk. V tom případě soubor vložíte do složky /www. Postup je stejný.

Poté se připojte na SSH např. pomocí WinSCP a soubor rozbalte. Následně musíte složky zabezpečit, aby k složkám nemohl webserver přistupovat ani měnit.

Přesuneme se do složky, kde jsme soubor zanechali a soubor rozbalíme:

cd /www/hosting/vase-domena.cz/

unzip moodle-3.8.2.zip

Zůstaneme v adresáři a zabezpečíme soubory:

chown -R root /www/hosting/vase-domena.cz/moodle

chmod -R 0755 /www/hosting/vase-domena.cz/moodle

find /www/hosting/vase-domena.cz/moodle -type f -exec chmod 0644 {} ;

Poslední příkaz najde všechny normální soubory a spustí na nich příkaz chmod 0644.

4. krok – Vytvoříme složku pro moodledata

Moodle vyžaduje složku, kam bude ukládat všechny soubory, jako jsou dočasná data, cache, session, soubory nahrané na stránku apod. Do této složky naopak musí mít právo zapisovat webserver.

Důležité upozornění! 

Vytvořená složka nesmí být dostupná z webu a už vůbec nesmí být v již vytvořené složce pro moodle. Skript by jinak nespustí instalaci z bezpečnostních důvodů.

Složku nejlépe vytvořte na stejné úrovni jako /www (vedle složky moodle). Poté nastavte speciální práva

mkdir /www/hosting/vas-hosting.sk/moodledata

chmod 0777 /www/hosting/vas-hosting.sk/moodledata

5. krok – Instalace pomocí webové prohlížeče

Pokud jste postupovali správně a navštívíte URL adresu, kam jste rozbalili moodle, tak byste v prohlížeči měli vidět instalační okno. Vyberte jazyk a můžete jít na další stránku.

V dalším kroku musíme potvrdit cestu k datovému adresáři /moodledata. V našem případě to je cesta */www/hosting/moodledata*

Dále už pouze vyberte databázi. My doporučujeme MariaDB, ale je to pouze na vás. 

Už se blížíme do finále. Protože webserver nemůže zapisovat do kořenové složky moodlu, tak musíme vytvořit ve složce
 /www/hosting/vas-hosting.sk/moodle soubor config.php. Údaje z prohlížeče zkopírujeme do souboru a uložíme.

Následně potvrďte podmínky a dostaneme se na stránku, která kontroluje nastavení serveru. Naše servery mají všechno připravené a nastavené a můžeme spustit instalaci.

Instalace trvá, tak 3 minuty. Na kontrolní stránce uvidíte, jestli se všechno povedlo. Pak už zbývá poslední krok před přihlášením. Tím je nastavení administrátorského účtu.

Po vytvoření účtu už budete přesměrování na hlavní stránku. Zde můžete ještě svojí stránku registrovat do oficiálního seznamu stránek od Moodle a přispět, tak do statistik. Pokud nemáte Moodle pro interní účely, tak doporučujeme registraci provést.

Poslední mini-úpravy před používáním

1. Bez CRONU to nejde
2. Nastavíme zálohy
3. Zvýšíme upload_max_files
4. Nastavíme emaily

Nastavení CRONU

Bez CRONU by Moodle nefungoval správně. Díky VPS Centru můžeme CRON lehce nastavit z webového prohlížeče. Defaultní cesta je “/path/to/moodle/admin/cron.php” .

Stačí přejít do sekce CRON a k formuláři Libovolný příkaz. V našem případě tam vložíme tento příkaz, který se bude opakovat každých 5 minut.

“php /www/hosting/vas-hosting.sk/moodle/admin/cron.php”

Příkaz zaručí, že Moodle posílal pravidelně emaily a byl aktualizovaný. Nezapomeňte změnit doménu.

Nastavíme zálohy

Tady máme více variant. Lze využít zálohy přímo z Moodlu nebo můžete využít naše vestavěné zálohy, které můžete jednoduše nastavit přímo z VPS Centra a ukládat data i emaily celé domény. Klidně i na Dropbox.

Zálohy můžete nastavit přímo v administraci aplikace. Kde nastavíte kdy a kam se mají zálohy ukládat. Stačí v pravém horním rohu kliknout na ikonku nastavení.

Nezapomeňte povolit backup_auto_active. Výsledek záloh je stejný. Pokud to lze, tak je doporučujeme ukládat na jiné místa.

Zvýšíme upload_max_size

Pro studenty i Moodle bude moudré zvednout i maximální velikost souboru, které můžeme na server nahrávat. Minimálně na 64 MB. Ve VPS Centru je to zase otázka pár kliknutí.

Půjdeme do nastavení domény a najdeme sekci Nastavení PHP, kde pomocí klávesové zkratky CTRL + F vyhledáme “upload_max_filesize” a změníme hodnotu na 64M.

Ze sekce Správa serveru ještě restartujeme webserver a máme hotovo.

Nastavíme a zkontrolujeme emaily

Poslední krok celé instalace. Musíme ještě správně nastavit mailový server, aby Moodle mohl se svými studenty bez problému komunikovat.

Jako první nastavte odchozí poštu.

Zadejte stejné údaje, jako do e-mailového klienta. Pro Moodle ještě doporučujeme vytvořit samostatnou schránku. Server pro příchozí poštu konfigurovat nemusíte.

Nastavení serveru

V administraci se ze sekce Emaily přesuňte na Server. Konkrétně na kontakt na uživatelskou podporu a cesty k souborům.

V sekci cesty k souborům musíme doplnit údaje ke třem položkám. “du”, “dot” a pokud chcete mít funkční pravopis v editoru, tak i “aspell”.

Pokud máte server s VPS Centrem, tak postupujte následovně:

Pro položku “du” zadejte cestu: /usr/bin/du

Pro “dot” nejdříve spustíme instalaci a poté vložíme cestu: apt-get install graphviz/usr/bin/dot

Pro “aspell” stačí vložit cestu:/usr/bin/aspell

Takto vypadá výsledek. GhostScript už byl předvyplněný. Uložte změny a jdeme na poslední krok.

Zde se jedná už pouze o kontrolu. V Sekci “Správa stránek” najdeme titulek “Umístění” > “Nastavení umístění” a zkontrolujte, že výchozí časové pásmo je Evropa/Praha.

Závěrem

Vytvoření kurzu bude už pouze na vás. Pokud jste učitel a nevíte si rady, tak na oficiálních stránkách je vlákno [COVID-19] Tipy a triky pro podporu výuky na školách, kde vám s radostí pomohou.

Věříme, že se vám instalace povedla. Pokud máte s instalací problém na našich serverech, tak nám prosím napište a rádi vám pomůžeme.

Můžete vyzkoušet naše virtuální servery na 7 dní zdarma. To instalaci a vytvoření kurzu určitě stihnete a pak uvidíte. 🙂