ISP Config vs. VPS Centrum ⬅️


Úvod

Přinášíme srovnání dvou serverových administrací — naše VPS Centrum a ISPConfig. Nebudeme rozebírat administrace do posledních detailů. Rozebereme v čem se nejvíce liší, pro koho jsou vhodné a proložíme to obrázky přímo z administrace.

Nebudeme příliš nadržovat VPS Centru. U nás můžete mít server i s ISPConfigemVPS Centrum se ale blíží více našemu ideálu. 🙂

ISPConfig

Největší rozdíl je způsob, kterým jsou obě administrace vyvíjené. ISPconfig je open source a podílí se na něm vývojáři z celého světa. To znamená, že každý tam chce mít funkci, kterou ostatní třeba nikdy nevyužijí. To má za následek horší přehlednost.

Na druhou stranu ISPConfig zase nainstalujete na více distribucí Linuxu: Debian, Ubuntu, CentOS, Fedora a OpenSuSE. Z jedné administrace můžete ovládat více serverů a funkcí má opravdu požehnaně.

Pokud máte u nás server s ISPConfigem, tak se na něj vztahuje omezená technická podpora. Není to naše administrace, neznáme jí od A do Z, jako VPS Centrum a mnoho věcí v něm funguje jinak. To ale neznamená, že vás necháme na holičkách. Jen nedokážeme z časových důvodů vyřešit a otestovat každý problém, který se tam může objevit. K dnešnímu dni mají na githubu otevřeno 1,100 tiketů s problémy/bugy na různých distribucích.

Pokud nemáte s ISPConfigem nebo správou serveru zkušenosti, tak doporučujeme zvolit server s VPS Centrem.

VPS Centrum

Firemní klenot, který vyvíjíme podle vlastního uvážení a potřeb našich zákazníků. Aplikaci vyvíjíme šitou na míru našim serverům a jedné konkrétní distribuci: Debian. Díky tomu jsme schopni využít veškerý potenciál. Např. ve formě plnohodnotné podpory nebo automatických bezpečnostních aktualizacích.

Umíme nakonfigurovat server pro maximální výkon a spolehlivost. U nás máte ověřené konfigurace pro PHP a web servery, které přes 10 let testujeme na jedné distribuci. Proto s ní máme bohaté zkušenosti a skvělé výsledky.

Jsme také názoru, že serverová administrace nemá mít tlačítko na všechno. VPS Centrum využívají hlavně uživatelé, kteří nemají se správou serverů velké zkušenosti. Snažíme se ho proto udělat co nejjednodušší a nejpřehlednější. To se nám podle referencí daří. 🙂

Ve VPS Centru najdete už mnoho věcí připravených. Od aplikací na správu databází, webmailu, přes bezpečnostní prvky až po aplikace na monitoring: munin a sysinfo. Server je ihned připravený k provozu.

První dojmy

ISP Config

Po objednávce serveru přijde instalační protokol, kde najdete veškeré přístupy k serveru s odkazem do administrace. Na ISPConfig si můžete pořídit 400 stránkový manuálu za 5 euro. Tím podpoříte vývoj tohoto open source řešení.

Po přihlášení na vás vykoukne hlavní dashboard. Při prvním přihlášení je celá administrace v angličtině a musí se jít do nastavení a změnit jazyk na češtinu. Co mi trochu vadí, je levý sloupec s novinkami a sekce dostupné moduly, které kopírují horní menu.

Administrace ISPConfigu

Pokud jste v administraci poprvé, tak doporučujeme jí celou proklikat, ať víte, kde co hledat.

Zajímavé u administrace je, že vás neodhlásí ani po 2 hodinách neaktivity. VPS Centrum vás automaticky odhlásí po 10 minutách.

VPS Centrum

První přihlášení do administrace probíhá naprosto stejně. V instalačním protokolu najdete odkaz do administrace a přihlašovací údaje. Administrace už má z výroby vystavený SSL certifikát od Let’s Encrypt.

První přihlášení do VPS Centra s úvodním videem.

Po přihlášení můžete projít návod, kde během 9 minut ukážeme to nejdůležitější pro ovládání serveru. Všude najdete také odkazy do nápovědy, kde zjistíte více informací.

Na VPS Centru je vidět, jak minimalistický design pomáhá s orientaci.

Vytvoření prvního webhostingu

ISP Config

Klikněte v menu na “Stránky” a na zelené tlačítko “vytvořit webové stránky”.

Formulář pro založení webhostingu

Na první pohled je hned vidět, kolik možností v nastavení máte. Pod jakého klienta webhosting umístíte, kvóty, SSL, vyberete konfiguraci a můžete spouštět. Zkušení uživatele určitě uvítají výběr z více konfigurací (musíte si je vytvořit) a 3 možnosti módu PHP. (Fast-CGI,Mod-PHP, PHP-FPM).

Hned při založení můžete nahrát i vlastní SSL certifikát, nastavit zálohování nebo přesměrování.

Nevýhoda je defaultní verze PHP. Vždy ta nejnovější. Nižší verze si musí uživatel instalovat sám, stejně jako webmail. Také si v instalaci nemůžete rovnou založit FTP přístupy, databáze nebo DNS. To stejné platí i pro e-maily. Vše se zakládá zvlášť. Takže nastavit první web docela trvá.

VPS Centrum

Níže vidíte formulář pro založení prvního webhostingu. Mnohem jednodušší a přímočarejší.

Formulář pro založení prvního webhostingu

Zadáte doménu, vyberete služby, které potřebujete a tím aktivujete hosting. Vybereme naši konfiguraci pro web server, nejnovější verzi PHP + mod FPM. Později si můžete vybrat nižší verzi PHP. Zpravidla na serveru najdete poslední 4 verze.

Veškeré přístupy ještě pošleme do e-mailu.

Webhosting je ihned připravený k používání. Stačí nahrát data na FTP, změnit u domény DNS a máte hotovo. Pokud zakoupíte doménu rovnou u nás, tak DNS automaticky nastavíme na pozadí za vás.

Funkcionalita administrace

ISPConfig

Funkcí má administrace požehnaně, ale některé služby a aplikace musíte dodatečně nainstalovat a nastavit. Návodů je však na internetu dostatek a není to nic složitého. Jen to zabere čas a otestuje vaší trpělivost. Na druhou stranu zase na serveru budete mít nástroje, které chcete opravdu používat a nebudete zbytečně ubírat výkon serveru.

Dobrá je sekce klienti, kde máte veškerý přehled s možností posílat hromadné e-maily. Nastavit automatické emaily pokud překročí nějaký limit atd. Klienty můžete rozdělovat také do skupin.

ISP Config má opravdu promakanou správu klientu

Mnoho funkcionalit nabízí i e-mailová část, kde máte jednodušší možnost spravovat spamové filtry, white/black listy a globální nastavení celého serveru. Taková funkce nám ve VPS Centru chybí, ale moc uživatelů si o ni ani nepíše, tak s ní nepospícháme.

Radši řešíme dobrou výchozí funkčnost aby to ani nebylo potřeba.

Nastavení spamové politiky

Šikovně je vymyšlená i správa DNS záznamů. V ní můžete vytvářet vlastní šablony nebo importovat veškeré DNS záznamy pro jednotlivé domény. To se hodí hlavně při větších migracích.

Bohatá je také konfigurace serveru, kde si můžete nastavit vlastní pre-fixy, měnit IP adresy daného serveru, firewall nebo spustit aktualizace operačního systému či ISPConfigu.

Přehledy vytížení serveru a logů mi přijdou super. Najdete tam všechno. Logy může administrace každých 5 minut obnovovat a tak máte vždy čerstvé informace. Chybí mi ale možnost vyhledávání. Často vás zajímá konkrétní IP adresa nebo error a tady bohužel musíte všechno hledat “na vlastní pěst”.

Správa klasických služeb, jako jsou e-maily, databáze, FTP je poměrně nepřehledná. Je vidět, že administrace je dělaná hlavně pro více serverů.

VPS Centrum

Zde je na první pohled vidět přehlednost. I nezkušený uživatel najde vše intuitivně. U většiny služeb je po ruce otazník s nápovědou, co daná funkce dělá i s odkazem na podrobnější informace. U ISP Configu nic takového není a pokud nevíte, tak musíte hledat v dokumentaci nebo na internetu.

Moje nejoblíbenější stránka ve VPSC je správa serveru. Zde najdete běžící služby s možností je restartovat nebo zastavit. To využijete často, když měníte něco v konfiguraci nebo se služba nechová jak má. U ISPConfigu taková možnost není a musí se restartovat přímo na SSH.

Správa serveru a jednorázové akce

Administrátoři ví, co zákazníci nejvíce používají a přesně takové funkce jsme dali do sekce jednorázové akce. Dělají se složitě na SSH, ale tady stačí pouze jedno kliknutí.

  • Zálohovat všechny databáze
  • Povolit / Zakázat vzdálené přihlášení k DB
  • Zapnout / Vypnout Firewall
  • Změna webserveru Apache a Nginx
  • Vyprázdnit mailovou frontu konkrétní schránky
  • Reboot serveru

Na pravé straně je nabídka, pomocí které můžete ovládat služby jednotlivých domén. Kdekoliv v administraci se tedy dostanete ke správě domény a všech služeb, které pod ní běží.

Další výhoda VPS Centra je v jeho připravenosti. Na serveru máte nainstalované veškeré nástroje, které správu serveru usnadní. Webmail, webFTP, správa databází, monitoring a nechybí ani dokumentace, informace o serveru a PHP.

Připravené nástroje ve VPS Centru

Většinu věcí pro konkrétní doménu najdete v sekci nastavení. Můžete vygenerovat SSL certifikát od Let’s Encrypt, nastavit zálohování nebo vytvořit klientovi přístupy pouze k této doméně.

Nejdůležitější funkce v sekci nastavení

Přehledné nastavení pravidelných záloh včetně emailu a možnosti vyloučení složek.

Kriticky důležitá část webů je většinou PHP. U nás najdete poslední 4 verze PHP a u každé domény můžete upravit i konfiguraci včetně web serveru. Hlídáme syntaxy, takže když špatně upravíte konfiguraci, tak vás ji nenecháme uložit. To by mělo za následek nefunkčnost domény, někdy i serveru.

PHP nastavení u domény

Poslední část jsou přehledy. V nich najdete informace o provozu serveru. Posíláme i notifikace na e-mail (např. při vysoké zátěži, velké e-mailové frontě atd.), takže to nemusíte kontrolovat sami. V přehledech najdete logy pro celý server nebo konkrétní doménu. Můžete v nich i hledat a zvýrazněná syntaxe ukáže, kde se hledaný výraz nachází.

Vyhledávání mi u ISP Configu chybí

Závěrečné hodnocení

Každá administrace je pro jiný typ uživatelů. To stejné platí pro její využití. Z článku určitě poznáte, která administrace je ideální právě pro vás.

ISPConfig je spíše pro náročnější uživatele a hromadnou správu serverů. Nemusíte se přihlašovat na SSH na každý server zvlášť a dokážete ho sami přizpůsobit vlastním potřebám vč. linuxové distribuce. Musíte ale vědět, co děláte.

VPS Centrum je naopak pro lidi, kteří chtějí využít výhod vlastního serveru. Mít větší výkon, neomezený počet webhostingu a nestarat se o aktualizace a složité nastavování. Zároveň získáte technickou podporu, která pomůže vyřešit veškeré problémy.

Dodáváme servery, jak s VPS Centrem, tak ISPConfigem. Můžete si objednat zdarma klidně oba servery a vyzkoušet si každou administraci zvlášť. Poté se rozhodnete, se kterou zůstanete.

Výhoda VPS Centra je možnost okamžitého využívání. Server získáte nainstalovaný do 30 minut a za dalších 10 minut už vám může běžet web, e-shop a e-maily. Když využijete registraci domény u nás, tak za vás nastavíme i základní věci a DNS. U ISPConfigu to bohužel bude trvat déle a pokud to nemáte v malíku, tak to bude stát i pár nervů. 🙂

VPS Centrum trochu pracuje a myslí za vás. Upozorní vás, pokud je na serveru nějaká neplecha. Bezpečnostní aktualizace se provádějí automaticky a hned od instalace, je server zabezpečený.

V případě ISPConfigu si musíte většinu věcí nakonfigurovat sami. To sice vyžaduje určité dovednosti, ale výsledná konfigurace bude přesně podle vašich představ.. Je to ale skvělé pro uživatele, kteří se chtějí správu serveru teprve naučit.

Vyzkoušet VPS s administrací