Jak registrovat domény s diakritikou? ⬅️


Jak je to vlastně s háčkami a čárkami v doménách? Jaké jsou možnosti? Jde to a má význam to vůbec řešit?

Princip fungování

Ano. Jde to ale…. 🙂 Problematika se netýká pouze českých domén. Jedná se totiž o komplexní systém, který umožňuje používat znaky národních abeced. To znamená, že domény obsahují i jiné než ASCII znaky. Tento systém je známý jako IDN (Internationalized domain names) 

Vedle českých znamének můžeme také použít latinské znaky (ß) a znaménka z řecké abecedy (ἂ). 

Na webu háčkyčárky.cz se dočtete, že takové domény nejsou podporované. Na druhou stranu jdou koupit. Jak je to možné? Dochází totiž k jejich překladům. Každý znak národní abecedy má svůj kód, který už v ASCII znacích je.

Například:

česko.cz – xn--esko-fua.cz
háčkyčárky.cz – xn--hkyrky-ptac70bc.cz
váš-hosting.cz – xn--v-hosting-01a22l.cz

CZ.NIC deklaruje, že technicky je na diakritiku připravený už od roku 2005. Problém je tedy spíš v tom, že o takové domény není zájem. CZ.NIC dokonce dělá každé dva roky výzkum. Jedná se tedy spíše o politické, ekonomické a sociální témata. Na tuto problematiku totiž existují různé názory. Než si uděláte ten svůj, přinášíme vám argumenty, pro i proti..

Argumenty pro a proti

Podobné znaky a příležitost pro phishing. 
Některé znaky totiž připomínají normální latinku. (Například malé písmeno gamma vypadá jako y (youtube.com)). Proto pokud vám přijde spam na který skočíte a rozkliknete odkaz, dostanete se na stránku s SSL certifikátem a v adresním řádku bude adresa velmi podobná té pravé. Registry s tímto ale většinou počítají a zakazují míchání jazykových sad.

Cizinci jsou mimo 
Pokud chce webdesigner aby na jeho web přišel i cizinec, musel by ho přimět nainstalovat si českou klávesnici a pak na ni příslušné znaky hledat. Tento názor sice platí, ale není argumentem pro omezování IDN. Pokud bude webdesigner cílit jen na český trh, problém v tom není. V odborné veřejnosti také zaznívá názor, že pokud bude čech v zahraničí chtít zadat takovou doménu, bude mít potíže. Doba internetových kaváren je ale už dávno pryč a pokud bude například zaměstnancem v cizině, má patrně už CZ klávesnici nainstalovanou.

Ze zmíněné studie, kterou nechává CZ.NIC zpracovávat plyne, že 68% respondentů souhlasí s tvrzením, že doménové jméno musí zůstat bez diakritiky kvůli návštěvníkům z ciziny.

Spekulanti a majitelé
Je to příležitostí pro spekulanty, kteří si rádi nakoupí domény s obchodními jmény firem nebo překlepy. Majitelé těchto firem jsou tak nuceni sami domény kupovat a tyto spekulanty předběhnout. Tuto situaci zde máme ale už od začátku. Spekulanti se pokouší zpeněžit domény s pomlčkou. A na druhé straně jsou firmy, které nakupují obě varianty.

29% respondentů souhlasí s tvrzením, že by si zaregistrovali IDN doménu, aby jí nezabral nikdo jiný.

Uživatelé internetu
Pokud budete mít doménu s diakritikou, budete muset vždy dodat, že se adresa píše, tak jak ji slyšíte. Ale to je jen o komunikaci. Do nedávna se běžně říkalo: Více informací najdete na Váš-hosting.cz psáno bez háčků a čárek. 

Připravenost technologií
V úvodu jsme napsali, že CZ.NIC je technologicky připravený. To se ale nedá tvrdit o ostatních technologiích. Nedávno jsme řešili problém s tiskárnou, která neuměla neodesílat emaily šifrovaně. Jak by se tiskárna tvářila, kdyby měla poslat email na adresu @váš-hosting.cz? 

Přechodné období
Například evropský registr spustl IDN již před deseti lety. IDN domény a ty běžné nejsou na sebe nijak vázané. Evropský registr ale zavedl přechodné období. V něm majitelé klasických ASCII domén a majitelé obchodních značek měli přednostní právo ke koupi příslušných IDN domén. Variant a modelů je více. Zase je to jen o dohodě a stanovení rozumných pravidel.

Paní -ová
Skvělá příležitost pro dámy, jejichž příjmení už registrovala konkurence. Konec jména, tedy -ová je prakticky určitě volný… (pan Novák a paní Nováková mají ale bohužel už smůlu… 🙂 )

Vývoj zájmu veřejnosti o IDN domény: Využili byste možnost pořídit si IDN doménu?

Závěr a doporučení

Z uvedených statistik plyne, že o takové domény zájem není a ani dlouhodobě neroste. Určitě se shodneme, že budovat nový brand pouze na IDN a klasickou ignorovat není nejlepší nápad. Proč si jí teda pořídit?

Včasná registrace:
Dokud není vaše obchodní značka v IDN registrovaná, určitě bychom vám to doporučili. Mnoho firem kupuje domény svého obchodního jména s pomlčkou nebo s TLD .eu. To je daleko levnější, než vyjednávat se spekulanty. Na druhou stranu kupovat od spekulanta je zbytečné. Takové domény nejsou zaindexované a cenu nemají prakticky žádnou. Jde jen o jakýsi pocit jistoty a zvýšení vstupních překážek případné konkurence. 

Nové marketingové možnosti:
Tady hodně záleží na znění doménového jména a na vynalézavosti vašeho marketingového oddělení. Každopádně je to pro ně nové hřiště a určitě si s tím pomohou k trafficu na hlavní doméně.

Cena a do čeho jít?
IDN doména stojí stejně jako klasická. Získáte lepší optimalizaci pro vyhledávače, klid od spekulantů, nové marketingové možnosti a můžete komunikovat vaší obchodní značku hezky česky. To za necelé dvě stovky ročně. Navíc nikdy nevíte, kdy se trend změní. Přijde nový hráč a během týdne může být všechno úplně jinak. Stačí jen správný záměr a dost peněz.

Na druhou stranu, není potřeba registrovat v IDN domény, které jsou pro side projekty atp. Doporučujeme vzít si IDN pro vaší hlavní doménu a vytěžit z toho maximum.  

Jak registrovat IDN doménu s diakritikou?

Postup i cena IDN domén jsou stejné jako při registraci běžné domény. Běžte na stránku domény a nechte si ověřit, že je doména volná. Pokud je možné ji registrovat, zbývá už je vyplnit formulář a zaplatit fakturu. A tak jste se stali vlastníkem svojí IDN domény.

A jakou doménu vybrat? Přečtěte si starší článek na blogu.

Zdroje:

https://www.xn--hkyrky-ptac70bc.cz/
https://cs.wikipedia.org/wiki/IDN
https://eurid.eu/cs/zaregistrujte-si-domenove-jmeno-eu/domenova-jmena-se-specialnimi-znaky-idn/
https://www.root.cz/clanky/proc-ne-zavadet-hacky-a-carky-v-ceske-domene/
https://www.xn--hkyrky-ptac70bc.cz/files/hackycarky/CZ.NIC_IVD_2019.pdf