Debian 10 Buster u nás na serverech


Debian 10 Buster automaticky instalujeme na nově objednané servery společně s VPS centrem.

Každé dva roky vychází nová verze Debianu. Stalo se tak i letos. Debian jsme si z mnoha důvodů (hlavně bezpečnost a stabilita) vybrali jako naší primární distribuci. Nový Debian 10 nese označení Buster. Podporu má mít klasicky ještě 3 roky + další dva roky v rámci programu LTS. Ty nejpoutavější novinky shrnuje tento příspěvek: 

Mariadb 10.3

O novější verzi MySQL u nás byla poptávka již na Debian Stretch. Bohužel v repozitářích byla pouze verze 10.1. Sami jsme byli jako na trní, až vás budeme moci potěšit novější Maria databází. Není divu… třeba ta podpora JSONu a optimalizace stability a rychlosti, jsou skvělé novinky.

Window functions

Pro mnoho uživatelů je hodně zajímavá nově implementovaná podpora window functions. Tato funkce umožňuje vytvářet dotazy type TOP N-queries v agregovaných poddotazech. To umožňuje tvořit i komplikovanější dotazy, které by bez této technologie vyžadovaly mnohem více času.

JSON functions

V Mariadb je nyní podpora JSON functions, díky které lze pracovat s JSON daty mnohem pohodlněji. 

Rekurzivní Common Table Expression

Rekurzivní CTE jsou podporovány již od MariaDB 10.2. CTE jsou standardní funkcí SQL a jsou dočasnými pojmenovanými sadami výsledků. Hodí se pro složitější hierarchická data.

PostgreSQL 11

Nejvíce jste si psali o novější PostgreSQL kvůli podpoře XML a JSON datových typů. Jsme moc rádi, že je to tady. Skvělou vlastností je dále mnohem rychlejší ALTER tabulek nebo lepší práce s textem, regulárními výrazy atp.

Další příjemnou novinkou je, že lze nyní využívat více procesorů pro jeden příkaz. Tou nejúžasnější změnou v PostgreSQL 11 je však JIT pro příkaz call. Nyní lze snadno přesně řídit transakce. Jedná se o revoluční krok a PostgreSQL je tak první databází, která tuto technologii integruje. 

Partitioning

Partitioning je ta část, kde je progress u PostSQL 11 vidět asi nejvíc. Vývojáři zde navazují na předchozí verzi a vylepšují jí stran různých omezení. Nově mohou uživatelé volit výchozí partišnu nebo příkazy for each row after triggery i pro partitiované tabulky. Ty mohou odteď obsahovat unikátní index ev. primární klíč.

Pokud používáte PostgreSQL 9.x nebo dokonce starší, doporučujeme tyto dva skvělé články na serveru root.cz. Všechny novinky tam jsou hezky rozepsané.

https://www.root.cz/clanky/postgresql-10-drsne-rozbehnuty-slon/

https://www.root.cz/clanky/postgresql-11-procedury-jako-v-oracle/

Apache & Nginx

Ano, stále lze volit v našem VPS centru mezi těmito dvěma webservery. Novinek je tady spousty, ale jsou spíše menšího charakteru. Optimalizace, bugfixy, zrychlení a tak.

Co nás dále zaujalo?

LUKS2 šifrování 

Příkaz cryptsetup vytvoří šifrovací disk a pokud neurčíte jinak, bude v novém formátu LUKS2. LUKS1 je však stále podporován. 

Výchozím firewallem je nftables

Nftables, který již známe z Debianu 9 se nyní stává defaultním firewallem. Klasický IPtables v desítce ale stále zůstává.

Zajímáte se o více informací o Debian Busteru? Projděte si buď kompletní článek na rootu nebo přímo poznámky z Debianu.

My jsme odladili naše VPS Centrum ještě před vydáním. Odteď instalujeme nové servery na distribuci Buster. Dále jsme přidali podporu starších PHP. V Busteru totiž bylo už pouze 7.X  a chápeme, že to by vás asi neuspokojilo.

Pokud máte starší server Debian Squeeze, Jessie, Wheezy … doporučujeme se s námi domluvit na migraci.