Bricks builder: Revoluce ve vývoji na WordPressu nebo nafouklá bublina?


Do rodiny vizuálních builderů na WordPressu se nedávno zařadil další člen. Řeč je o hojně diskutovaném builderu Bricks. A nevypadá vůbec špatně, minimálně se ukazuje, že je mnohem výkonnější než ostatní známé buildery, avšak není pro úplné začátečníky. Co tedy umí a ostatní buildery nikoliv? V článku najdete výhody použití Bricksu, ale také souhrn základních funkcí nejpoužívanějších builderů v roce 2023, abyste si názor na to, který z nich je nejlepší, mohli udělat sami. 😉

Co je to builder na WordPressu?

Pro ty, kdo se s výrazem “WordPress builder” ještě nesetkali. Vysvětlíme si to jednoduše a hezky česky na příkladu ze života. 

Představte si, že jste například architekt. V hlavě máte jasný obraz toho, jak by váš vysněný dům měl vypadat. Ačkoliv máte výborné nápady, nejste zrovna zručný například v řezbaření dřeva nebo lámání kamene či stavitelství. Takže co s tím?

Naštěstí máte k dispozici něco, co vám s tím pomůže. V naší analogii například multifunkční kladivo nebo šotka, který vše zvládne za vás. A na WordPressu se to nazývá builder. Místo toho, aby vás nutil luštit složitý programovací jazyk, vám dá sadu jednoduchých, přívětivých nástrojů, se kterými můžete svůj web vytvořit přesně podle svých představ.

Dnešní blokové buildery fungují na principu drag&drop

Dnešní WordPress buildery fungují na webových stránkách asi jako LEGO. Místo toho, abyste museli sáhnout do základů kódu, můžete jednoduše přetáhnout bloky a prvky tam, kam je potřebujete, přesně jako když si skládáte kostičky LEGA. Chcete přidat text? Jednoduše přetáhnete textový blok. Potřebujete tlačítko? Přetáhnete jej tam, kde ho chcete nebo potřebujete mít.

Všechno to můžete udělat bez toho, aniž byste museli mít znalosti o programování. Samozřejmě, čím větší know-how máte, tím lepšího výsledku dosáhnete. Avšak v dnešní době existuje nespočet návodů a nebo diskuzních fór či skupin, kde se můžete na cokoliv zeptat. 

Kde se můžete zeptat nebo inspirovat?

Nejpoužívanější WordPress buildery v roce 2023

V dnešní době je na WordPress scéně builderů více než dost. Každý z nich navíc pracuje tak trochu jinak a občas je náročné se vyznat v tom, který je ten ideální. Obzvlášť, když nevíte, zda se v jeho používání vyznáte i bez znalosti kódování. V následující části si stručně představíme každý z nich.

Gutenberg

Na prvním místě si zaslouží být editor Gutenberg. Už jen kvůli tomu, že jde o vůbec prvního představitele blokových editorů. Od releasu WordPressu 5.0 se s ním setkává každý uživatel po instalaci, jakožto s výchozím WordPress editorem. Nahradil původní WYSIWYG editor TinyMCE. Přestože byl tento krok bezesporu nutný pro posun, v komunitě WordPressu vyvolával rozporuplné reakce. Martin Michálek, webdesigner a zakladatel spolku Frontendisti, se ke Gutenbergu vyjádřil následovně:

“Gutenberg kombinuje ty nejlepší vlastnosti z page-builderů jako jsou DiviVisual Composer, podobně jako některé z platforem typu Medium, Wix a Squarespace, které uplatňují princip udělej si sám (DIY).”

A jaké jsou jeho výhody oproti jiným blokovým builderům?

 • Jednu z hlavních výhod, kterou si pochvalují všichni, co mají co dočinění s tvorbou webů je to, že je nativní
 • Vyzdvihuje ho i fakt, že je napsaný v Reactu, což je JavaScriptová knihovna, technologicky lepší, narozdíl od Elementoru, který je napsaný primárně v PHP.
 • Data ukládá do databáze mnohem lépe než Elementor.

Asi vás napadne, proč ve většině případů běžný uživatel raději volí ostatní blokové buildery. Odpověď je jednoduchá. Gutenberg (přes všechny své technologické vychytávky) v základu nenabízí tolik možností a elementů, co ostatní buildery, jako například Elementor. Ale nenechte se odradit. To, co neumí, se dá snadno doplnit pluginy. 😉

Elementor

Elementor je jedním z nejpopulárnějších a nejvíce používaných nástrojů pro tvorbu stránek na WordPressu. Nabízí tzv. full-site editing bez nutnosti hlubší znalosti kódu. Jeho nespornou výhodou je široká základna aktivních uživatelů (v roce 2021 to bylo více než 5 milionů) a chlubit se může i rostoucím ekosystémem pluginů a šablon. 

Jde o silný a flexibilní plugin pro tvorbu jakékoliv webové stránky, e-shopy i komplexních portálů. Nabízí intuitivní „drag&drop“ rozhraní, širokou škálu předpřipravených šablon a bloků a pokročilé možnosti přizpůsobení pro každý element na stránce. 

Bezplatná verze umožňuje přístup k základním widgetům a předpřipraveným šablonám. Placená verze však poskytuje více než 300 šablon a úžasných profesionálních widgetů, s nimiž můžete vytvořit výkonné a atraktivní weby.

Oxygen

Oxygen je takové hřiště pro pokročilé webdesignery, kteří se chtějí poněkud hlouběji ponořit do kódu a mají rádi více kontroly nad svým webem. Tento builder poskytuje širokou paletu možností pro design i vývoj. Od customizace pro každý jednotlivý prvek, až po integraci s dalšími pluginy, jako je ACF (Advanced Custom Fields) nebo Toolset

Jedním z nejdůležitějších aspektů Oxygen Builderu je jeho efektivita a výkon. Místo záplavy kódu, který může vaše stránky zpomalovat, Oxygen produkuje čistý, rychlý kód, který pomáhá zvýšit rychlost načítání. Pro některé může být toto soustředění na kód a technické detaily trochu ohromující, ale pro ty, kdo hledají větší “vyblbnutí” a výzvu, je Oxygen tím pravým nástrojem.

I když je cena vyšší než u ostatních builderů, zakoupením získáváte k Oxygenu doživotní přístup. Má více než 20 vysoce konfigurovatelných prvků WooCommerce pro budování e-shopů na WordPressu. Dobře také kooperuje s pluginy, jako jsou EDD a MemberPress. Nemá však žádné vestavěné marketingové funkce ani možnost integrace jako ostatní page buildery.

Divi 

Divi Builder je další z řady velmi populárních a velmi intuitivních šablon pro tvorbu webů na WordPressu. Je součástí Divi Elegant Themes a známá svým vizuálním “drag&drop“ rozhraním a grafickým zpracováním. Díky svému jednoduchému ovládání je vhodná pro všechny, kdo s WordPressem teprve začínají.

Divi WP šablona sice není vhodná pro větší weby s náročnějším a rozsáhlejším obsahem (např. stovky podstránek a příspěvků, strukturované e-shopy), ale pro tvorbu osobních a prezentačních stránek i stránek k podnikatelským účelům je skutečně ideální.

Momentálně se jedná o jednu z nejoblíbenějších šablon, která sice není zdarma, ale rozhodně se do ní vyplatí investovat.

Beaver builder

Beaver Builder nabízí rychlý a snadný způsob, jak vytvořit profesionální a responzivní web, i když jste úplný začátečník. Beaver Builder obsahuje knihovnu s více než 30 šablonami různých předvytvořených stránek. Jako například stránka pro kontakt, odběr newsletteru a jim podobných. Na výběr máte z různě designovaných druhů ušitých přímo na míru potřebám podnikání nebo funkci webu. 

Je kompatibilní se všemi WordPress šablonami a plně responzivní, respektive přizpůsobené všem zařízením. Jeho cena je bohužel vyšší než u některých jiných builderů a FREE verze je oproti PRO verzi okleštěna o dost funkcí.

Žhavá novinka – Bricks builder

A konečně se dostáváme k builderu Bricks. Na začátek je důležité říci, že Bricks je WordPress šablona, která se zároveň chová jako builder. Co tím myslíme? Abyste v tom neměli zmatky, na vysvětlení jsme se zeptali přímo kovaného webdesignera, který s Bricksem pracuje → Vojty Bruka

Mimochodem, Vojta Bruk nám už s jedním článkem pomáhal, pro připomenutí si můžete pročíst Hitparádu nejlepších pluginů pro WordPress.

Vojto, co je vlastně Bricks builder zač? 

“Bricks Builder je další z řady vizuálních builderů (podobně jako například Elementor) s tím rozdílem, že je zároveň i šablonou (tzn., že nejde o plugin, který si stáhnete z WordPress repozitáře, ale o prémiovou šablonu, kterou si zakoupíte pouze na oficiálních stránkách Bricksu).

Prostředí je pak ostatním WordPress builderům relativně podobné. A pokud Vás zajímá, s jakými doplňky si Bricks builder dobře rozumí, jaké weby na něm třeba vznikly, nebo byste rádi pokročilejší tutorialy, můžete se podívat na můj článek Bricks builder, vše, co potřebujete vědět.”

Klíčové vlastnosti Bricksu

 1. Rychlost a čistý kód: Bricks je díky technologii Vue.js velmi rychlý a má čistý kód (nezatížený ničím “navíc”), což je jedna z jeho asi největších výhod.
 2. Cena: Bricks nabízí doživotní plány pro jeden nebo neomezený počet webů za 99 a 249 USD, což je v tom, co vše umí, velmi přijatelné.
 3. Šablonové řešení: Jak už bylo řečeno. Bricks je šablona, ne plugin. To znamená, že veškerý kód na pozadí není zatížený ničím nepotřebným nebo nepoužívaným navíc.
 4. Výborná kompatibilita s Gutenbergem: Po instalaci Bricksu můžete vytvářet příspěvky buď pomocí výchozího Gutenberg editoru, nebo pomocí builderu Bricks. Navíc mezi nimi můžete kdykoliv, libovolně a bez problémů přepínat. Dosavadní vytvořenou práci to neovlivní.
 5. Friendly nastavení: Bricks nabízí jednoduchý panel nastavení, který vám umožňuje nastavit, co přesně bude pod taktovkou samotného builderu. Nastavit můžete i role a práva jednotlivých uživatelů. Rozhodujete o tom, kdo má plný přístup k úpravám nebo může vkládat vlastní úryvky kódu.
 6. Podmínky (conditions): Bricks umožňuje aplikovat tzv. “Podmínky” (conditions) na globální styly, šablony a prvky, což vám dává velkou flexibilitu při vytváření webových stránek.
 7. Dynamická data: S builderem Bricks můžete kdekoliv používat tzv. “dynamická data”. Tato funkčnost je zásadní pro vytváření šablon, ale je také užitečná při přidávání obsahu do příspěvků a stránek.
 8. Vytváření vlastních šablon: S Bricksem můžete vytvářet i šablony vlastní, například pro hlavičku, patičku, jednotlivé stránky, výsledky vyhledávání, archiv a stránky s chybovými kódy, stejně jako pro stránky s WooCommerce. Ty můžete samozřejmě i sdílet s komunitou ve veřejné knihovně šablon.
 9. Flexbox a grid: Flexbox je výchozí layout kontejneru pro Bricks, ale můžete libovolně přepínat i na jiné typy zobrazení, například na grid.

I Bricks má své mouchy

Nesmíme zapomínat na to, že jde pořád o velmi mladý builder a na to, že nic není dokonalé. Setkali jsme se s pár tématy, které se na diskuzních fórech Bricksu řeší:

 • V navigačním menu v šabloně záhlaví se změna stavu při tzv. hoveru “najetí myši” aplikuje na všechny položky menu a ne separátně. Což může být problém, když například potřebujete, aby se podtrhla pouze jedna konkrétní položka menu při najetí myší.
 • Uživatelé také zmiňovali problém s váhou fontů. Když si například uživatel zvolí font Montserrat a řez písma 900, nastavení se neaplikuje a builder jej ignoruje.
 • Nemá podporu pro všechny pluginy, na které jste byli doposud zvyklí, například pro WPML a další.
 • Český překlad dost komolí zavedené výrazy pro jednotlivé prvky, což může být pro někoho matoucí.

Například:

Rich text → Bohatý text,

Popup → Okénko,

Cart → Vozík

Jak správně začít

Vojta natočil praktický návod, ve kterém vás v 17 minutách naučí:

 • Jak Bricks správně spustit a nastavit.
 • Jak naplno využít jeho funkce.
 • Jak nastavit globální styly.
 • A další důležité věci, co vám nesmí uniknout. 🙂

Uživatelské zkušenosti s builderem Bricks

“Nejsem vývojář, který by typicky používal WP buildery, ale sleduji je posledních 10 let a občasně si je i vyzkouším. Na Bricksu jsem si teď cvičně jeden web postavil a byť jsem tam pár much našel, tak práce s ním byla velice dobrá. Je vidět, že to vyvíjí vývojáři, kteří WP rozumí a díky Vue.js je to pekelně rychlé. Je dobré mít nějaké základní znalosti v CSS (jinak se v tom ztratíte), ale pak s tím postavíte ledacos. Za mě rozhodně lepší řešení než Oxygen.”

(Adam Laita – WordPress specialista a Front-end kodér)

“Bricks builder naprosto změnil způsob, kterým pracuji. Dříve jsem využíval hojně Elementor, nicméně od začátku roku 2023 nové projekty nestavím na ničem jiném než na Bricks Builderu. Flexibilita, rychlost a schopnost využívat dynamická data jsou jen některými z důvodů, proč považuju Bricks za revoluční. Postavil jsem na něm malé i velké weby a nikdy mě nezklamal. A všem vývojářům, kteří používají buildery bych jej vřele doporučil vyzkoušet.”

(Vojtěch Bruk – Tvůrce webů z Brna)

“Za me skvělý nástroj. Přecházel jsem z Elementoru kvůli rychlosti a Bricks splnil vše, co jsem čekal. Obrovskou výhodou je rychlost jak stránek, tak samotné administrace. Trochu mě mrzí menší podpora addonů, ale vzhledem k tomu, že je to furt relativně nový builder, tak se to dalo očekávat. Za mě top. ??” 

(Honza Tipmann – Webdesigner)

“Hlavní důvod, proč jsem po letech přešel z Elementoru na Bricks bylo to, že mi tam chyběly některé důležité funkce. Konkrétně flexbox, který byl za mě rozhodující při celkovém vývoji. Prouživatelská bomba je, že když se provede nějaká změna, označí se puntíkem, což je skvělá funkce, když například zpětně hledáte, co jste upravovali. Jako velké plus vnímám daleko větší čistotu v kódu a následnou rychlost webů, které na Bricksu vytvářím.

(Petr Toman – webdesigner)

Závěr

Bricks je bez pochyb builder, který pomalu a jistě šlape na paty Elementoru a Oxygenu. Znamená to snad, že kvůli němu zaniknou úplně? To se necháme překvapit. Nyní však máte dost informací, abyste si sami zvolili, co vám sedne nejlépe. 

Pokud vás téma WordPressu baví tak jako nás, určitě mrkněte na další naše články: