Automatický monitoring VPS Centra


Snažíme se dělat z provozu serveru co nejpříjemnější zážitek. Chceme aby se jednoduše spravoval, aby nepadal, aby se uměl o sebe postarat a případně dal vědět, že je něco špatně.

Dnes se podíváme na poslední novinku, kterou je monitoring VPS Centra.

Nově monitorujeme:

  • MySQL databáze
  • Webserver
  • PHP
  • Kontrola stavu disku

Vyzkoušet VPS Centrum

Cílem nového monitoringu je hlavně proaktivní řešení problémů. Snažíme se minimalizovat výpadky a pro-aktivně řešit problémy. A to i v případě, kdy si třeba server nechtíc rozbijete sami. Skvělý příklad zavšechny je nepříklad chyba v konfiguraci domény, která se projeví až při restartu dané služby.

Každý server s VPS Centrem umí…

Monitoring MySQL

Hlídáme, jestli na vašem serveru běží MySQL, která je kritickým prvkem ať už pro webové prezentace nebo pro administraci VPS Centrum, tak dokonce pro mailové služby a FTP.

Každých pár minut pošleme dotaz, jestli MySQL běží a pokud párkrát za sebou dostaneme negativní odpověď, tak nám přijde e-mail a situaci prozkoumáme.

Monitoring Webserveru

Stejně nepostradatelná část je i webserver, který se stará o vyřizování požadavků, které jdou na server. Bez webserveru se nevykreslí webová stránka anebo se nepřihlásíte do VPS Centra.

Každých pár minut tedy budeme na sever posílat požadavky a při pár negativní či žádné odpovědi dostaneme informaci, že je něco špatně.

Monitoring PHP

Jednoduchým dotazem ověřujeme i jestli běží PHP a pokud dostaneme za sebou 3 negativní odpovědi, tak dostaneme upozornění, že se na vašem serveru něco děje.

Monitoring disku

Neunikl nám ani disk, který hlídáme, jestli není ve stavu read-only, takže se do něj nedají zapisovat data. To poznáme podle toho, že nejde nastartovat session.

Co všechno už VPS Centrum monitoruje/sleduje?

Jenom rádi ještě připomeneme, že kromě výše zmíněných služeb umíme monitorovat i další věci.

Obsazenost jednotlivých domén

Pro každou doménu si můžete nastavit kvótu, kterou by doména neměla přesáhnout. Defaultně má každá doména kvótu 4096 MB. Můžete ji změnit v sekci Nastavení.

Nastavení kvóty v MB

Pokud doména kvótu překročí, nic se nestane. Doména bude v pořádku fungovat dál a správce serveru dostane pouze upozornění.

Přehled všech domén najdete v sekci Přehledy,

Obsazenost jednotlivých domén

Nad přehledem jednotlivých domén uvidíte i průměrné využití CPU anebo SWAPu.

Průměr využití CPU a SWAPu

Nedostatek místa na disku

Jakmile se budete blížit k vyčerpání místa na disku, tak správce serveru dostane e-mail s informací, kolik místa na serveru zbývá. Hlídáme samozřejmě i inody.

Nedávno jsme přidali novinku do našeho zákaznického centra a prostor na serveru si můžete navýšit do 15 minut.

Mailovou frontu

tímto opatřením chráníme jak vás, tak i naše IP rozsahy, aby se nedostali na blacklist a neměli špatnou reputaci. Jakmile zjistíme, že mailová fronta rychle narůstá, tak zablokujeme SMTP a pošleme správci serveru e-mail.

Ten musí situaci prověřit a pak nám popsat proč k tomu došlo a jak byl problém opraven. Můžete si SMTP povolit i sami ze zákaznického centra, stačí jít do sekce Servery > Detaily.

V detailu můžete navýšit i parametry serveru

Následně nám napíšete, co byl za problém a jak jste jej vyřešili.

pokud po naší kontrole zjistíme, že problém nebyl popsán ani ohlášen SMTP opět zablokujeme. Následně bude záležet na domluvě.

Automatické aktualizace

VPS Centrum pravidelně monitoruje bezpečnostní aktualizace a jakmile dostane upozornění, tak se začne v ranních hodinách stahovat a sama se nainstaluje.

Munin + phpsysinfo

Máte k dispozici monitorovací nástroje Munin a phpsysinfo, který pomůžou odhalit problémy ať už se jedná o konektivitu, rychlost zapisování dat nebo vytížení procesoru.

Jednoduše také zjistíte aktuální využití RAM anebo kolik zabírají různé oddíly na disku.

Chybí vám něco? Napište nám to!

Vyzkoušet VPS Centrum