Jak povolit nebo zakázat PHP funkce


Občas se stane, že dostanete Error 500. Proč?

Jedna z příčin může být zakázaná funkce PHP. Ta bývá zakázaná z různých důvodů. Kvůli bezpečnosti, nepodporovaným a neaktualizovaným funkcím či je momentálně nepotřebná.

Jak PHP funkce povolit?

Začneme u konkrétní domény. Po přihlášení do VPS Centra vyberete nastavení konkrétní domény a přejdete do Nastavení>PHP.

Případně se můžete připojit na SSH a konfigurační soubor ke každé doméně najdete v > /etc/php5/fpm/pool.d/php-tuning.cz.conf

Všechny zakázané funkce vidíte modře na screenshotu. Stačí najít požadovanou funkci a smazat ji tak, aby se neporušila syntaxe. Tedy smazat název funkce i s jednou černou čárkou, jako ukazujeme na screenshotu.

Pak stačí konfigurační soubor uložit a do minuty je funkce opět povolená.

Jak PHP funkce zakázat?

Stačí znát správný název PHP funkce a namísto smazání z konfiguračního souboru naopak název přidáme. Po uložení souboru je do minuty funkce zakázaná.

Podrobné informace o zapnutých a vypnutých funkcích můžete najít v PHP.info, který je dostupný přímo na serveru z menu: Nástroje > PHP info.

Soubor se nachází na URL: https://idsrv.vas-server.cz/admin/phpinfo/

Soubor phpinfo můžete vytvořit na FTP u konkrétní domény a zkontrolovat nastavení zde.

Jak povolit funkce které nejsou v konfigu

Stačí je do konfigu přidat. Na toto téma jsme napsali extra článek.

Pokročilejší nastavení

Doporučujeme nastudovat i článek ohledně optimalizace PHP ze strany serveru, kde se dozvíte spousty užitečných informacích o PHP a jak se serverem spolupracuje.