FTP na steroidech aneb správce souborů a další novinky Zákaznického Centra


Stálo to pár bezesných nocí, hodiny usilovného kódování, hektolitrů kafe, ale konečně jdeme ven s pár sympatickými novinkami, na kterých jsme v našem basementu posledních pár týdnů dřeli. A vy je určitě oceníte. 

Dost už bylo řečí, pojďme to vzít popořadě. 

Co je nového v Zákaznickém Centru

Správce souborů

Asi největší bombou je správce souborů. Ten ocení každý, kdo se motá kolem webů. Super pomocník, který umí všechny základní věci, co zvládne FTP a několik věcí navíc. Například si s ním kdykoliv nahrajete jakýkoliv soubor na web. Nepotřebujete FTP účet ani překlikávat mezi aplikacemi. Vše zvládnete přímo ze Zákaznického Centra. 

Co naše integrované “FTP” umí:

  1. Přesouvání souborů pomocí drag and drop (tedy pouhým přetažením) – soubory a složky lze nahrávat i přetažením přímo z plochy.
  2. Umí otevřít soubory do velikosti 1 MB, a to přímo uvnitř Zákaznického Centra – pro lepší orientaci umí zvýraznit syntaxi většiny používaných jazyků.
  3. Zabraňuje přepsání již existujících souborů a zároveň ověřuje, zda doména po nahrání nepřesáhne limit na disku.
  4. Hromadné operace – pouhým přidržením Ctrl a Shiftu.

Takhle jednoduše se s ním pracuje:

V čem je náš správce souborů lepší než FTP:

  • Je neuvěřitelně rychlý – obrovské složky a soubory dokáže rozbalit/smazat/přesunout i zkopírovat téměř okamžitě.
  • Umí pracovat se zálohami a rozbalováním souborů, což ani samotné FTP neumí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ rozbalovat lze všechny možné typy archivů jako .7zip, .rar, .zip, .tar, .gz, .bz2, xz a další.
  • Umí klonovat konkrétní složky a soubory.
  • Umí opětovně vytvářet složky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Automaticky nabídne opravu, pokud na webu nějaká důležitá složka chybí.

Zálohování

U každé své domény si nově (a zdarma) můžete vytvořit až 3 zálohy (3 pro databáze a 3 pro soubory). Zálohy si můžete kdykoliv sami stáhnout přímo ze Zákaznického Centra a mají expiraci 3 měsíce. Zálohy lze obnovovat i na jiné weby nebo databáze, které si u nás platíte.

U obnovení zálohy všech souborů z FTP si můžete vybrat, zda chcete obnovit adresář celé domény nebo jen konkrétní složku či jeden soubor. 

Obsah zálohy si můžete rozbalit i do separátní složky, vyhnete se tak problému s nechtěným přepsáním všech souborů.

Tuning instalátoru CMS

Upgradem prošel i náš instalátor CMS. Vytunili jsme mu podvozek, takže vše jede mnohem rychleji než doposud, nemusíte na nic čekat a CMS můžete začít používat okamžitě. Do rodiny instalovaných CMS na jeden klik přibyl nově Drupal a Grav. 

Přidali jsme i Matomo, což je nástroj na analytiku návštěvnosti webů. Jde o velmi intuitivní alternativu Google Analytics, která se hodí každému, kdo s „GÁčkama“ zápasí tak jako my. Díky němu můžete sledovat chování návštěvníků a mnoho dalších informací o vašich webových stránkách.

Další menší, ale šikovné novinky a vylepšení

Přidali jsme i pár dalších novinek, které rozhodně oceníte. Jde o:

  • Automatické vystavení Let’s Encrypt: Po jakékoliv změně v DNS domény vystaví Zákaznické Centrum SSL certifikát (HTTPS). To samé umí i ve chvíli, kdy objeví jakékoliv změny na subdoménách na FTP. 
  • Ultrarychlé propsání změn ve verzi PHP:⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Změna probíhá jen několik málo vteřin.

Závěr

Jsme z nových změn opravdu nadšení a doufáme, že vy si je oblíbíte také. Vylepšení jsme přidávali s nasazením nového systému a už nyní můžeme prozradit, že se podobné vychytávky objeví častěji. 

Pokud se chcete na vývoji podílet nebo cítíte, že nějaká funkce chybí, připíchněte nám ji na naši nástěnku nápadů, případně hlasujte o nápadech ostatních.

,